9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Lizzo zagrała nowe nuty na kryształowym flecie Jamesa Madisona z 1813 roku

Lizzo zagrała nowe nuty na kryształowym flecie Jamesa Madisona z 1813 roku

Lizzo wyglądała na wyjątkowo zdenerwowaną, gdy przechodziła przez scenę w błyszczącej siateczkowej sukience z rajstopami i haftowanymi botkami.

Klasycznie wykształcona flecistka, która zaczęła grać w piątej klasie i rozważała studia w Konserwatorium Paryskim, wplatała flet w wiele swoich piosenek, Odtwarzane domyślnie Z New York Philharmonic nawet jej własny flet, zwany Sasha Flute, ma swój własny flet Strona na Instagramie.

Ale jej oczekiwanie we wtorek wieczorem było niezwykłym (i bardzo łamliwym) instrumentem muzycznym, który przybył na jej koncert w Waszyngtonie pod strażą: kryształowy flet wykonany przez francuskiego rzemieślnika i zegarmistrza dla prezydenta Jamesa Madisona w 1813 roku.

„Obawiam się” – powiedziała Lizzo, biorąc błyszczący instrument od Carol Lane Ward Bamford, bibliotekarki Kongresu, która ostrożnie wyjęła flet z futerału ochronnego. „To kryształ. To jak granie w kieliszek do wina”.

Gdy tłum ryczał, Lizzo zagrała melodię, wysunęła język ze zdumienia, a potem zagrała kolejną nutę, trzepocząc przed tysiącami rozradowanych fanów. Następnie uniosła flet nad głową, po raz ostatni spojrzała na tłum w Capital One Arena, po czym zwróciła go pani Ward Bamford.

„Właśnie grałam na kryształowym flecie Jamesa Madisona z XIX wieku” – oświadczyła Lizzo. „Dziś wieczorem stworzyliśmy historię”.

Był to symboliczny moment, ponieważ Lizzo, niezwykle popularny czarny piosenkarz, raper i autor tekstów, grał na bezcennym instrumencie należącym do jej założyciela. Farma w Wirginii Został zbudowany przez zniewolonych czarnych robotników. Wcześniej pożyczył jej flet Carla D. Haydenpierwsza Afroamerykanka i pierwsza kobieta kierująca Biblioteką Kongresu.

Nadszedł moment po tym, jak dr Hayden w piątek poprosił Lizzo o odwiedzenie największej na świecie kolekcji fletów biblioteki, która obejmuje około 1700 instrumentów muzycznych.

dr Hayden napisał na Twitterze: „Lizzo chciałaby, żebyś przyszła go zobaczyć, a nawet zagrała w duecie, kiedy będziesz w DC w przyszłym tygodniu. Podobnie jak twoja piosenka, jest 'Dobra jak diabli’.”

READ  12 najważniejszych piosenek Kristin McPhee

Lizzo odpowiedziała bez wahania.

„Idę Carla! A ja gram na tym kryształowym flecie!!!!! ” napisałem.

Lizzo przybyła w poniedziałek z matką i członkami zespołu. Dr Hayden i członkowie jej personelu wprowadzają ją do „skarbca fletów” i oprowadzają po grupie, w skład której wchodzą Fizz, Picolos i flet w kształcie laski, który według Lizzo może być prezentem świątecznym.

Członkowie załogi powiedzieli, że Lizzo spędził w bibliotece ponad trzy godziny, eksperymentując z kilkoma instrumentami.

Zagrała Piccolo z zespołu Johna Philipa Sousy, który został wykorzystany jako solista podczas premiery jego piosenki „Stars and Stripes Forever”. Grała na flecie z pleksiglasu w 1937, aby wypełnić ozdobną ozdobę główna czytelnia i marmur Duża sala Z muzyką ku uciesze bibliotekarzy i nielicznych badaczy, którzy się tam znaleźli.

„Tylko entuzjazm, jaki przyniósł Lizzo, aby zobaczyć zestaw fletów i jak bardzo była tym ciekawa” – powiedziała pani Ward Bamford w wywiadzie w środę. „To było wspaniałe.”

Większość kolekcji, w tym kryształowy flet Madison, została podarowana w 1941 roku przez Dayton C. Miller, fizyk, astronom i entuzjastyczny kolekcjoner fletów.

przypisane mu…Biblioteka Kongresu

Flet Madison został wykonany na swoją drugą inaugurację przez Claude’a Laurenta, paryskiego rzemieślnika, który wierzył, że szklane flety zachowają swoje tony i tony lepiej niż flety wykonane z drewna lub kości słoniowej, które były wówczas popularne.

Na srebrnej kostce fletu wygrawerowano imię i nazwisko Madison oraz rok 1813. „Nie jest jasne, czy Madison zrobiła z fletem wiele poza podziwianiem go, ale stał się on pamiątką rodzinną i artefaktem epoki.” Biblioteka powiedziała.

Biblioteka uważa, że ​​Pierwsza Dama Dolly Madison, Może uratował flet Z Białego Domu w 1814 r., kiedy Brytyjczycy wkroczyli do Waszyngtonu podczas wojny 1812 r., chociaż nie znaleziono żadnych dokumentów potwierdzających tę teorię.

READ  Prezenter wiadomości z Los Angeles, Mark Meester, zwolniony po wezwaniu KTLA - Ostateczny termin

Według biblioteki zachowało się tylko 185 szklanych fletów pana Laurenta, a jego kryształowe flety są szczególnie rzadkie. Dodała, że ​​w Bibliotece Kongresu znajduje się 17 fletów Laurenta.

Kiedy Lizzo zapytała, czy mogłaby zagrać na kryształowym flecie Madison na jej wtorkowym koncercie, zespół zajmujący się gromadzeniem, konserwacją i ochroną biblioteki wziął się do pracy, upewniając się, że instrument został bezpiecznie dostarczony na scenę.

„To było bardzo ekscytujące i trochę przerażające” – powiedziała pani Ward Bamford.

Albo jak Lizzo powiedziała swoim wiwatującym fanom po tym, jak zagrała na instrumencie: „Dziękuję Bibliotece Kongresu za zachowanie naszej historii i uczynienie historii wspaniałą. Historia jest cudowna, chłopaki”.