25 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Lira turecka spada, ponieważ zmiana polityki Erdogana nie przynosi efektu

Lira turecka spada, ponieważ zmiana polityki Erdogana nie przynosi efektu

Lira turecka spadła do nowego rekordowo niskiego poziomu 23 czerwca po tym, jak bank centralny podniósł wczoraj stopy procentowe o 6,5 procent, agencji Reutera wspomniany.

Gwałtowny wzrost stóp procentowych, który wywrócił do góry nogami poprzednią niekonwencjonalną politykę pieniężną prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, nie spełnił oczekiwań rynku, powodując dziś załamanie lira o 2,8 procent.

Na najniższych poziomach na początku handlu lira straciła 27 procent w stosunku do dolara od początku roku.

Bank centralny Turcji podniósł główną stopę procentową o pełne 6,5 procent do 15 procent w czwartek, 22 czerwca, mając nadzieję na okiełznanie inflacji. Jednak analitycy spodziewali się, że nowy prezes banku centralnego, Hafiz Gay Erkan, podniesie stopy procentowe do prawie 21 proc.

Mimo to Erkan, były dyrektor na Wall Street w Goldman Sachs i Pierwszej Republice, wydaje się być gotowy do podniesienia stóp procentowych w przyszłości.

Komitet Polityki Banku Centralnego Powiedział Zacieśnienie monetarne „będzie wzmacniane w razie potrzeby w odpowiednim czasie i stopniowo, aż do osiągnięcia znaczącej poprawy oczekiwań inflacyjnych”.

Komitet stwierdził, że podniósł stopy procentowe „aby jak najszybciej wyznaczyć drogę do walki z inflacją, ustalić oczekiwania inflacyjne i kontrolować pogorszenie zachowań cenowych”.

Podwyżka stóp procentowych była odwróceniem wieloletniego łagodzenia polityki monetarnej. Erdogan obniżył stopy procentowe do 8,5% z 19% w 2021 roku w nadziei na pobudzenie krajowej produkcji i eksportu, ale jego niekonwencjonalna polityka spowodowała przyspieszenie inflacji w tureckiej gospodarce do rekordowych poziomów.

Roczna stopa inflacji spadła w maju do 40 procent, po osiągnięciu 24-letniego maksimum na poziomie ponad 85 procent w październiku ubiegłego roku.

Erdogan mianował szefa banku centralnego Erkana po wygranych wyborach w zeszłym miesiącu i nie jest jasne, ile będzie miała swobody w podejmowaniu decyzji niezależnych od prezydenta Turcji.

READ  238 000 samochodów Ford Explorer zostało wycofanych z eksploatacji z powodu usterki, która mogła spowodować ich wywrócenie się

Inna sympatyczna postać z Zachodu, ekonomista i polityk, Mehmet Simsek, również została mianowana ministrem finansów po wyborze Erdogana.

Chociaż Ergodanowi udało się utrzymać władzę przez kolejne 5 lat, spotkał się z ostrą krytyką ze strony elektoratu za niedawne złe zarządzanie gospodarką, co skłoniło go do zmiany polityki.

agencji Reutera Mężczyzna że „niektórzy analitycy wyrazili wątpliwości co do zaangażowania Erdoğana w porzucenie bycia nieortodoksyjnym, przytaczając przykłady jego przeszłych zmian w ortodoksyjnej polityce tylko po to, by szybko zmienić zdanie”.