20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Lira turecka spada, ponieważ Erdogan gwarantuje zwycięstwo

Lira turecka spada, ponieważ Erdogan gwarantuje zwycięstwo

LONDYN (Reuters) – Lira turecka spadła do nowego rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara, gdy prezydent Recep Tayyip Erdogan wygrał niedzielne wybory prezydenckie, przedłużając swoje autorytarne rządy na trzecią dekadę.

Waluta oscylowała powyżej 20,00 do progu dolara, gdy handel się rozpoczął, niedaleko od rekordowo niskiego poziomu 20,06 osiągniętego w piątek.

Lira, która podlega gwałtownym wahaniom przed normalnymi godzinami handlu, spadła o ponad 6% od początku roku i straciła ponad 90% swojej wartości w ciągu ostatniej dekady, ponieważ gospodarka chwyta cykle wzrostów i spadków. okresy inflacji i kryzysu walutowego.

Od czasu kryzysu z 2021 r. władze odgrywają coraz bardziej praktyczną rolę na rynkach walutowych, ponieważ dzienne ruchy stały się nienormalnie małe i przeważnie rejestrowane jako osłabienie, podczas gdy rezerwy walutowe i rezerwy złota malały.

„Obecna konfiguracja nie jest zrównoważona” – powiedział Tim Ash z BlueBay Asset Management. „Przy ograniczonych rezerwach walutowych i ogromnych ujemnych realnych stopach procentowych presja na lirę jest duża”.

Erdogan zwyciężył pomimo wieloletnich zawirowań gospodarczych, za które jego krytycy obwiniają niekonwencjonalną politykę gospodarczą, którą opozycja obiecała odwrócić.

Jego zaskakująco dobre wyniki w pierwszej turze wyborów dwa tygodnie temu wywołały wyprzedaż międzynarodowych obligacji Turcji i gwałtowny wzrost kosztów zabezpieczenia ekspozycji na dług wobec gasnących nadziei na zmianę polityki gospodarczej.

W swoim zwycięskim przemówieniu Erdogan przyznał, że inflacja jest najpilniejszą kwestią, ale powiedział, że również spadnie, po obniżeniu polityki banku centralnego do 8,5% z 19% dwa lata temu.

Analitycy byli ostrożni co do tego, ile zmian gospodarczych ogłosi nowy rząd Erdogana.

„Jest mało prawdopodobne, aby Erdogan przyjął jastrzębie podejście gospodarcze” – powiedział Wolfango Piccoli, współprzewodniczący firmy konsultingowej Teneo, w komentarzach przesłanych pocztą elektroniczną.

READ  Kontrakty CBS i Foxa z NFL zapobiegną „dużej obniżce” ceny niedzielnego biletu

„Można jednak wprowadzić pewne modyfikacje do obecnego niekonwencjonalnego podejścia, aby zyskać na czasie przed wyborami lokalnymi w marcu 2024 r.”.

Oczekuje się, że w poniedziałek handel będzie ograniczony, a wiele rynków w Europie, a także w Stanach Zjednoczonych będzie zamkniętych z powodu świąt.

(Reportaż Karin Stroeker Dodatkowe raporty Ezgi Erkoyun Redakcja: Alexander Smith, Sharon Singleton i Diane Kraft

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.