19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zapasy rosną z powodu porozumienia w sprawie limitu zadłużenia USA, ale Chiny spadają

Zapasy rosną z powodu porozumienia w sprawie limitu zadłużenia USA, ale Chiny spadają

  • Azjatyckie giełdy:
  • Nikkei wzrósł o 1% do 33-letniego maksimum, a amerykańskie kontrakty terminowe wzrosły
  • Dolar pozostaje na podwyższeniu, osiągając w stosunku do jena najwyższe od 6 miesięcy
  • Kasa skarbu zamknięta, ceny ropy rosną
  • Rynki wracają do wyceny podwyżki stóp Fed w przyszłym miesiącu

SYDNEY (Reuters) – Akcje azjatyckie i kontrakty futures na Wall Street wzrosły w poniedziałek po weekendowym porozumieniu prezydenta USA Joe Bidena i przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego w sprawie zawieszenia rządowego pułapu zadłużenia, co uspokoiło inwestorów, chociaż obawy o Chiny osłabiły nastroje.

Europa otworzy się nieco wyżej, a ogólnoregionalne kontrakty futures na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 0,2%. Kontrakty terminowe na S&P 500 wzrosły o 0,3%, podczas gdy kontrakty terminowe na Nasdaq wzrosły o 0,5%.

Po tygodniach negocjacji republikanin McCarthy i Biden zgodzili się w sobotę w Kongresie, aby zapobiec destabilizującemu bankructwu gospodarczemu poprzez zawieszenie pułapu zadłużenia w wysokości 31,4 bilionów dolarów do 2025 r. Dług na początku czerwca.

W Azji, najszerszy indeks akcji MSCI w regionie Azji i Pacyfiku poza Japonią (.MIAPJ0000PUS) wzrósł o 0,2%, przy czym spadki akcji w Chinach i Hongkongu zrekompensowały zyski odnotowane gdzie indziej.

Gdzie indziej, tokijski Nikkei (.N225) wzrósł o 1,0% do najwyższego poziomu od 33 lat, a australijskie akcje ciężkie (.AXJO) wzrosły o 1,0%.

„Początkowa ulga może doprowadzić do nieco niższych rentowności wraz z pewnym wzrostem dolara amerykańskiego, wraz z akcjami. Ale zmienność w przeforsowaniu umowy przez Kongres może utrudnić (optymizm)” – powiedział Vishnu Varathan. Szef Departamentu Ekonomii w Mizuho Bank w Singapurze.

„Ponadto nadrzędna presja na płynność wynikająca z emisji w celu zwiększenia płynności Skarbu Państwa, która jest zbyt niska, może odwracalnie zwiększyć rentowność i zniechęcić do akcji. Dolary mogą jednak zostać zaoferowane”.

Stawiając wyzwanie wzrostowi, China Chart (.CSI300) stracił 0,6%, a indeks Hang Seng w Hongkongu (.HSI) spadł o 0,8%, po tym, jak słabe dane o zyskach chińskich firm przemysłowych dodały oznaki słabego impetu w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

READ  Ropa spada o 17%, gdy ZEA i Irak przygotowują się do zwiększenia produkcji

Amerykańskie obligacje skarbowe nie były przedmiotem obrotu w Azji w poniedziałek ze względu na święto Dnia Pamięci, podczas gdy kontrakty futures były zasadniczo płaskie. Dwuletnie rentowności osiągnęły w piątek najwyższy poziom od 2,5 miesiąca wynoszący 4,6390% w wyniku zakładów rynkowych, że Fed będzie rosnąć dłużej.

Amerykańskie akcje rosły pod koniec ubiegłego tygodnia w związku z nadziejami na porozumienie w sprawie limitu zadłużenia i zakładami na firmy zajmujące się sztuczną inteligencją. Dow Jones Industrial Average (.DJI) zakończył w piątek pięciodniową passę spadków, podczas gdy Nasdaq Composite (.IXIC) i Standard & Poor’s 500 (.SPX) zamknęły się na najwyższych poziomach od sierpnia 2022 r.

„Zawsze myśleliśmy, że będzie rezolucja, a teraz ją mamy, co usuwa część niepewności dla rynków. Ale kiedy to przekroczymy, kiedy głosy zostaną uchwalone i kiedy wrócimy z Memoriał Day, pojawia się pytanie, co dalej?”, powiedział Tony Sycamore, analityk rynku w IG. .

„Tak, w krótkim okresie uzyskamy komfortowe ożywienie, ale potem musimy zacząć myśleć na czerwcowym posiedzeniu FOMC, że inflacja stanie się bardziej spójna niż oczekiwano, odprowadzając pieniądze z rynków”.

Preferowana przez Fed miara inflacji – wskaźnik cen wydatków na konsumpcję osobistą – okazał się w piątek silniejszy niż oczekiwano. Biorąc pod uwagę wysokie wydatki konsumpcyjne w USA, rynki skłaniają się obecnie ku podwyżce o ćwierć punktu od Fed w przyszłym miesiącu i stopy procentowe utrzymają się na tym poziomie przez resztę roku. .

W przyszłym tygodniu wakaty w USA i dane o zatrudnieniu poza rolnictwem mogą wpłynąć na myślenie Fed o czerwcowej decyzji. Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewają się, że liczba zatrudnionych prawdopodobnie wzrosła w maju o 195 tys., spowalniając z 253 tys. w poprzednim miesiącu.

W Turcji lira oscylowała wokół 20,05 w stosunku do dolara, nieco powyżej rekordowo niskiego poziomu 20,06 w piątek, po tym jak prezydent Recep Tayyip Erdogan zapewnił sobie zwycięstwo w wyborach prezydenckich w tym kraju, przedłużając swoje coraz bardziej autorytarne rządy na trzecią dekadę.

READ  Gaz w hrabstwie Wake kosztował średnio 3,76 USD, zainteresowani właściciele firm :: WRAL.com

Gdzie indziej na rynkach walutowych, indeks dolara – miara amerykańskiej waluty w porównaniu z jej głównymi odpowiednikami – spadł do 104,17, gdy waluty wrażliwe na ryzyko odnotowały odbicie. Jednak nadal jest blisko dwumiesięcznego maksimum, które osiągnęło w piątek.

Ceny ropy wzrosły wcześnie w poniedziałek. Kontrakty futures na ropę Brent wzrosły o 0,8% do 77,47 USD za baryłkę, podczas gdy ropa US West Texas Intermediate osiągnęła poziom 73,25 USD za baryłkę, również o 0,8%.

Ceny złota niewiele się zmieniły i wyniosły 1945,93 USD za uncję.

(Reportaż Stelli Keogh i Toma Westbrooka) Montaż autorstwa Shri Navaratnama i Sama Holmesa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.