6 października, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Lipcowy księżyc Paka rozświetli niebo w tym tygodniu

Lipcowy księżyc Paka rozświetli niebo w tym tygodniu

Pełnia księżyca pojawi się od wtorku rano do wczesnego piątku, zgodnie z NASA. Osiągnie szczyt w środę o 14:48 czasu wschodniego, ale nie będzie w pełni widoczny w Ameryce Północnej aż do wschodu księżyca. Dla tych, którzy zerkają, może wydawać się większy i jaśniejszy niż pozostałe księżyce 2022, ponieważ jest to superksiężyc.
Chociaż nie ma jednej definicji „super księżyca”, termin ten zwykle odnosi się do księżyca w pełni, który może się najbardziej wyróżniać, ponieważ znajduje się w granicach 90% jego najbliższej orbity względem Ziemi. Pac to gigantyczny księżyc, który w tym roku zbliży się do Ziemi, według starożytny kalendarz rolnika.

Najwyraźniejsze widoki lipcowej pełni księżyca w Stanach Zjednoczonych będą widoczne na Zachodnim Wybrzeżu, Wielkich Równinach i Środkowym Zachodzie, powiedziała Jennifer Gray, meteorolog z CNN. Zimny ​​front przeniesie się do południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych 12 i 13 lipca, potencjalnie powodując burze i deszcze w całym regionie. Dodała, że ​​części Arizony, Nowego Meksyku, Utah i Kolorado również spodziewają się burz na początku tego tygodnia.

„W przeciwieństwie do niektórych wydarzeń astronomicznych, nie ma[sytuacji]którą musisz w tej chwili rozważyć, bo inaczej ją przegapisz” – powiedział Noah Petro, szef Laboratorium Geologii Planetarnej, Geofizyki i Geochemii NASA. „Naprawdę nie ma chwili, którą powinieneś rozważyć, aby w pełni wykorzystać pełnię księżyca. Jeśli jest pochmurno i nie chcesz wyjść na zewnątrz, idź jedną z następnych nocy”.

Aby uzyskać jak najczystsze widoki księżyca, Petro zalecił unikanie obszarów otoczonych wysokimi budynkami i gęstymi lasami. starożytny kalkulator kalendarza rolnika Pomoże Ci dowiedzieć się, o której godzinie wschodzi i zachodzi księżyc w Twojej lokalizacji.

Ta pełnia księżyca jest popularnie znana jako Księżyc Bucka, ponieważ samce jeleni lub kozłów w pełni rosną w lipcu, zgodnie ze starym kalendarzem rolnika. Poroża zrzucają się i odrastają każdego roku, stając się większe wraz z wiekiem zwierząt.

READ  Mroźny krater Marsa błyszczy na nowym obrazie czerwonej planety

Lipcowa pełnia księżyca znana jest pod innymi nazwami.

Mieszkańcy Tlingit nazywają to łososiowym księżycem, ponieważ ryby często wracały w tym czasie na północno-zachodnie wybrzeże Pacyfiku i były gotowe do zbiorów. Dla zachodniego Abenaki jest to Księżyc Grzmotu, nawiązujący do częstych burz o tej porze roku.

Według NASA w Europie lipcowy księżyc jest często nazywany księżycem siana w okresie produkcji konopi w czerwcu i lipcu.

Lipcowa pełnia księżyca odpowiada hinduskiemu, buddyjskiemu i dżinistycznemu festiwalowi Guru Purnima, świętowaniu oczyszczenia umysłu i uhonorowania nauczycieli duchowych i akademickich.

Dla Petro i innych entuzjastów kosmosu księżyc ten nazywa się księżycem Apollo 11. Apollo 11 był pierwszą misją, która umieściła ludzi na Księżycu. Misja rozpoczęła się 16 lipca 1969, a wylądowała na Księżycu 20 lipca 1969.

Według danych w 2022 r. będzie jeszcze pięć pełni księżyców starożytny kalendarz rolnika:

• 11 sierpnia: Księżyc Jesiotra

• 10 września: Harvest Moon

• 9 października: Księżyc Łowcy

• 8 listopada: Beaver Moon

• 7 grudnia: Zimny ​​księżyc

Są to nazwy zwyczajowe związane z miesięcznymi pełniami księżyca, ale znaczenie każdego z nich może się różnić w plemionach indiańskich.

Zaćmienie Księżyca i Słońca

Według Old Farmer’s Almanac w 2022 roku nastąpi kolejne całkowite zaćmienie Księżyca i częściowe zaćmienie Słońca.

Częściowe zaćmienie Słońca występuje, gdy księżyc przechodzi przed słońcem, ale blokuje tylko część jego światła. Upewnij się, że nosisz odpowiednie okulary zaćmienia, aby bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca, ponieważ światło słoneczne może uszkodzić oczy.

Częściowe zaćmienie Słońca 25 października będzie widoczne dla mieszkańców Grenlandii na Islandii, EuropaAfryka Północno-Wschodnia, Bliski Wschód, Azja Zachodnia, Indie i zachodnich Chinach. To częściowe zaćmienie Słońca nie będzie widoczne z Ameryki Północnej.

Całkowite zaćmienie Księżyca będzie również widoczne dla mieszkańców Azji, Australii, Pacyfiku, Ameryki Południowej i Ameryki Północnej w dniu 8 listopada między 3:01 a 8:58 czasu ET, ale księżyc zajdzie dla tych w regionach wschodnich Ameryki Północnej w tym czasie.

READ  Dinozaury zaczęły się gorące, a niektóre zmarzły

deszcz meteorytów

Sprawdź Pozostałe deszcze meteorów Który osiągnie szczyt w 2022 roku:

• Akwarydy Delty Południowej: 29-30 lipca

• Alfa Capricornids: 30–31 lipca

• Perseidy: 11-12 sierpnia

• Orionidy: 20–21 października

• Południowa Torres: 4-5 listopada

• Na północ od Torres: 11-12 listopada

• Leonidy: 17–18 listopada

• Geminidy: 13-14 grudnia

• Ursydy: od 21 do 22 grudnia

Jeśli mieszkasz na obszarze miejskim, możesz chcieć pojechać gdzieś, gdzie światła miasta nie są rozproszone, aby uzyskać najlepszy widok.

Szukaj otwartej przestrzeni z szerokim widokiem na niebo. Upewnij się, że masz krzesło lub koc, abyś mógł wyglądać prosto. Daj swoim oczom około 20 do 30 minut – bez patrzenia na telefon lub inne urządzenia elektroniczne – na dostosowanie się do ciemności, aby łatwiej było dostrzec meteoryty.