1 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Legendarny polski aktor Jan Nowicki zmarł w wieku 83 lat

Legendarny polski aktor Jan Nowicki zmarł w wieku 83 lat

John Nowicki, który przez całą swoją karierę zagrał blisko 200 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych, zmarł w środę w wieku 83 lat.

Jan Nowicki urodził się 5 listopada w Kowalu, małym miasteczku w województwie kujawsko-pomorskim.

Jego burzliwa młodość nie wróżyła mu wielkich scenicznych występów. W rzeczywistości nie przewiduje nawet, że młody człowiek będzie kimś szczególnym.

Uczęszczał łącznie do siedmiu liceów w różnych miejscowościach, by ostatecznie zdać maturę państwową w oddalonej o 100 kilometrów Łodzi.

W latach 1958-1960 studiował aktorstwo w prestiżowej łódzkiej Szkole Filmowej, ale został relegowany i przez rok pracował w kopalni. Następnie został przyjęty do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, którą ukończył w 1964 roku. Pójdzie na stać się wykładowcą, a później dziekanem wydziału aktorskiego w akademii.

W tym samym roku, w którym ukończył studia, zadebiutował w „Zaproszeniu na zamek” Jeana Anouille’a w Starym Teatrze (Teeter Stari) w Krakowie. Musiał być związany z tą sceną przez ponad trzy dekady.

Kultowych ról ekranowych Nowickiego jest zbyt wiele, by je wymienić. Ketling wyróżnia się tym, że jest historycznym eposem Jerry’ego Hoffmana opartym na „Banie Wołodyjowskim” Henryka Sienkiewicza. „Sanatorium pod Klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Jerzego Haasa, oparte na historii Brunona Schulza, żydowsko-polskiego pisarza, który zginął w Holokauście – ten film Martin Scorsese umieścił na swojej liście „Arcydzieł polskiego kina”; oraz „Wieli ​​Szu” Sylwestra Chęcińskiego, opowieść o karcianym rekinie wypuszczonym z więzienia, który chce zreformować swoje życie, ale powstrzymuje go przeszłość.

Nowicki jest także znany międzynarodowej publiczności. W filmie „Człowiek niepogrzebany” z 2004 roku w reżyserii Márty Mészaros wcielił się w tragiczną postać Imre Nagya, premiera komunistycznych Węgier podczas rewolucji węgierskiej 1956 roku, brutalnie stłumionej przez sowiecką interwencję.

Praca Nowickiego przyniosła mu liczne odznaczenia, oprócz miejsca na Promenadzie Gwiazd w Miczystrzu otrzymał także odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1999). Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2005) oraz Krzyż Oficerski Węgierskiego Orderu Zasługi (2006).

READ  Polska stawia w stan oskarżenia 16 osób po rozbiciu rosyjskiej siatki szpiegowskiej | Wiadomości szpiegowskie

Jan Nowicki zmarł 7 listopada 2022 roku we wsi Grcevent, niedaleko swojego rodzinnego miasta Koval. Pozostawił syna Łukasza Nowickiego, aktora i prezentera telewizyjnego, oraz drugą żonę Annę Kondratowicz. Zgodnie z jego życzeniem jego ciało zostanie poddane kremacji na cmentarzu w Kowalu.

Źródło: