29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska stawia w stan oskarżenia 16 osób po rozbiciu rosyjskiej siatki szpiegowskiej |  Wiadomości szpiegowskie

Polska stawia w stan oskarżenia 16 osób po rozbiciu rosyjskiej siatki szpiegowskiej | Wiadomości szpiegowskie

Warszawa twierdzi, że rosyjski wywiad zorganizował siatkę szpiegowską w celu prowadzenia sabotażu i propagandy.

Polska oskarżyła 16 obcokrajowców o szpiegostwo po tym, jak na początku tego roku rozbiła rosyjską siatkę szpiegowską.

Warszawa podała w środę, że podejrzani, oskarżeni o prowadzenie działań sabotażowych i propagandowych pod kierownictwem rosyjskiego wywiadu, przyznali się do stawianych im zarzutów. Siatka szpiegowska została rozbita na początku tego roku.

„Akt oskarżenia skierowano do 16 cudzoziemców oskarżonych o szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb wywiadowczych na terytorium Polski i udział w zorganizowanej grupie przestępczej” – poinformował w oświadczeniu koordynator biura wywiadu Mariusz Kamiński.

„Do ich zadań należy lokalizowanie obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, monitorowanie i dokumentowanie pociągów przewożących Ukrainę z pomocą wojskową i humanitarną oraz przygotowanie na wypadek wykolejenia pociągów” – dodał.

Działania sabotażowe i propagandowe miały także na celu zwrócenie nastrojów Polski przeciwko sąsiedniej Ukrainie – czytamy w oświadczeniu.

„Lubelska prokuratura postawiła zarzuty członkom niebezpiecznej siatki szpiegowskiej – oskarżeni, zwerbowani przez rosyjski wywiad, prowadzili operacje wywiadowcze wokół portów i jednostek wojskowych, przygotowywali akty dywersyjne i prowadzili działania propagandowe przeciwko Polsce” – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. w oświadczeniu opublikowanym w X. „Każdemu z nich grozi do 10 lat więzienia”.

Polska, członek NATO, jest głównym węzłem zachodniego uzbrojenia wysyłanego na Ukrainę w celu wsparcia jej walki z rosyjską agresją.

Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., konserwatywny rząd Polski skupił się na wzmocnieniu sił zbrojnych i wydał 16 miliardów dolarów na czołgi, systemy przechwytujące rakiety i myśliwce. .

READ  Boris Johnson „podżega do zła” demaskując ukraińskich żołnierzy szkolonych w Polsce | Boris Johnson