28 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Le Pen wzywa do „strategicznego zbliżenia między NATO i Rosją”

Le Pen wzywa do „strategicznego zbliżenia między NATO i Rosją”

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

PARIS – Francuska kandydatka na prezydenta Marine Le Pen wezwała w środę do pojednania między NATO i Rosją, powtarzając swoje zobowiązanie do wycofania francuskiego personelu ze zintegrowanego dowództwa NATO, jeśli zostanie wybrana na prezydenta 24 kwietnia.

„Po zakończeniu wojny rosyjsko-ukraińskiej i jej rozstrzygnięciu na mocy traktatu pokojowego będę wzywał do wprowadzenia strategicznego zbliżenia między NATO i Rosją” – powiedział Le Pen na konferencji prasowej w środę.

Czy Francja wybierze pierwszego skrajnie prawicowego prezydenta?

Przewidywania, że ​​prezydent Emmanuel Macron może prześcignąć Le Pen jeszcze w tym miesiącu o co najmniej cztery do sześciu punktów procentowych w drugiej turze wyborów prezydenckich, zaalarmowały zwolenników prezydenta, a także rządy w całej Europie. Obecne centrum przewyższyło Le Pen o ponad 30 punktów procentowych w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2017 roku.

Komentarze Le Pena były jednym z najmocniejszych znaków w trakcie kampanii, że prezydentura Le Pena mogłaby fundamentalnie podważyć rolę Francji w sojuszach zachodnich i stanowić poważne wyzwanie strategiczne dla tradycyjnych sojuszników Francji. Chociaż Le Pen potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę, w przeszłości była powszechnie postrzegana jako sojuszniczka rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Na kilka dni przed rosyjską inwazją Le Pen zaatakował podstawowe zasady NATO. Wydawało się, że po inwazji złagodziła krytykę sojuszu wojskowego, ale nadal wskazywała, że ​​jej prezydentura będzie wyzwaniem dla przetrwania organizacji w jej obecnej formie. W wywiadzie powiedziała, że ​​NATO powinno przekierować swoją uwagę na: Walka z islamskim ekstremizmem.

Rosja grozi transferem broni jądrowej do regionu bałtyckiego, jeśli Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO

Francuscy kandydaci na prezydenta ze skrajnej prawicy i skrajnej lewicy pozostają sceptyczni wobec NATO w świetle wojny na Ukrainie. (Wideo: James Kornsilk, Rick Nowak/The Washington Post; Zdjęcie: The Washington Post)

Sondaże wskazują, że większość francuskiego społeczeństwa popiera sojusz, ale sceptycyzm wobec NATO jest powszechny w polityce tego kraju. „Opinia publiczna francuskiego społeczeństwa jest w rzeczywistości bardziej transatlantycka, niż chce tego klasa polityczna” – powiedziała Tara Varma, szefowa paryskiego biura Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych.

READ  Ukraińscy urzędnicy publikują nowe wideo z wnętrza reaktora jądrowego w Zaporożu po ataku

Skrajna lewica i skrajna prawica we Francji od dawna krytykują NATO jako sojusz skupiający się w dużej mierze wokół interesów USA.

Czym jest NATO i dlaczego Ukraina nie jest członkiem?

W ostatnich tygodniach trzech prominentnych kandydatów na prezydenta ostro skrytykowało NATO. W skład tego trio wchodzili skrajnie prawicowy rywal Eric Zemmour i skrajnie lewicowy kandydat Jean-Luc Mélenchon, który przysiągł, że całkowicie wycofa Francję z sojuszu. Żaden z nich nie awansował do drugiej tury wyborów, która byłaby drugą drugą turą wyborów między Le Penem a liderem Macronem.

Plany Le Pen dotyczące ograniczonego wycofania się z NATO wzorowane są na precedensach ustanowionych przez byłego francuskiego generała i prezydenta Charlesa de Gaulle’a, który pauza Udział Francji w wojskowej strukturze dowodzenia NATO w 1966 r. NATO opisuje swoją strukturę dowodzenia jako „kręgosłup” Sojuszu, który jest strukturą składającą się z kilku dowództw zarządzających jego operacjami.

W wywiadzie z 2019 r. Macron został ostatnim francuskim prezydentem, który wstrząsnął sojuszem, kiedy ostrzegł przed „śmiercią mózgu”. Jego komentarze zostały wywołane pęknięciem transatlantyckim spowodowanym prezydenturą Trumpa i bezpośrednią interwencją wojskową Turcji, członka NATO w Syrii.

Ale ostatnio francuski przywódca zasygnalizował swoje poparcie dla koalicji.

„Myślę, że NATO właśnie doznało szoku elektrycznego” – powiedział Macron dziennikarzom po inwazji, zauważając, że sojusz przechodzi rozwój, który może go wzmocnić.