Styl życia
Hakera znajdującego się na łaziku Mars Perseverance należącym do NASA uznaje się za sukces misji po tym, jak wyprodukował wystarczającą ilość tlenu, aby mały pies mógł oddychać przez około 10 godzin.
Eksperyment Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment (MOXIE) to urządzenie wielkości mikrofalówki, które pobiera niezdatne do oddychania marsjańskie powietrze i zamienia je w tlen, od którego zależą ludzie – i psy.
Zespół odpowiedzialny za to eksperymentalne narzędzie ujawnił niedawno, że odkąd Percy wylądował na Marsie, MOXIE działa jak marzenie.
Od 2021 r. MOXIE wyprodukowało 122 gramy tlenu, co daje około 12 gramów tlenu na godzinę.
A ponieważ NASA wie, że uwielbiamy dobre analogie ze zwierzętami, agencja kosmiczna stwierdziła, że małemu psu wystarczy to na oddychanie przez około 10 godzin.
To może nie wydawać się dużo, ale to ponad dwukrotnie więcej niż początkowy cel, jaki NASA wyznaczyła dla MOXIE.
Tlen ma również czystość 98% lub lepszą.
„Imponujące wyniki MOXIE pokazują, że możliwe jest wydobycie tlenu z marsjańskiej atmosfery — tlenu, który mógłby pomóc przyszłym astronautom w zapewnieniu powietrza do oddychania lub paliwa rakietowego” – powiedziała zastępca administratora NASA Pam Milroy. „Rozwój technologii, które pozwalają nam wykorzystywać zasoby Księżyca i Marsa, ma kluczowe znaczenie dla budowania długoterminowej obecności na Księżycu, tworzenia solidnej gospodarki księżycowej i umożliwienia nam wsparcia początkowej kampanii eksploracji Marsa przez ludzi”.
MOXIE działa poprzez proces elektrochemiczny, w którym cząsteczki dwutlenku węgla rozdzielają się na cząsteczki tlenu i tlenku węgla.
Według NASA gazy te przepływają przez system i są analizowane w celu sprawdzenia czystości i ilości wytwarzanego tlenu.
To osiągnięcie jest ekscytujące, ponieważ kiedy ludzie udają się na Marsa, będą w stanie produkować tlen i paliwo na czerwonej planecie, zamiast transportować ze sobą wszystkie swoje zasoby.
Wykorzystywanie materiałów z Ziemi do przetrwania to technika zwana wykorzystaniem zasobów in situ (ISRU).
Główny badacz MOXIE, Michael Hecht z MIT, powiedział, że narzędzie to zainspirowało społeczność ISRU.
„Pokazało, że NASA była skłonna zainwestować w tego typu technologię przyszłości. Była pionierem, który wywarł wpływ na ekscytujący przemysł zasobów kosmicznych” – powiedział Hecht.
Koncepcję tę można wykorzystać do stworzenia wielkoskalowego systemu z generatorem tlenu, takim jak MOXIE, oraz metodą przechowywania wytworzonego tlenu.
NASA udostępniła dźwięk sprężarki powietrza MOXIE działającej na Czerwonej Planecie.
Posłuchaj Pumping on Mars poniżej.
7 sierpnia MOXIE wygenerował tlen po raz szesnasty i ostatni na pokładzie przed zakończeniem operacji.
Załaduj więcej…
{{#isDisplay}}
{{/isDisplay}}{{#isAniviewVideo}}
{{/isAniviewVideo}}{{#isSRVideo}}
{{/isSRVideo}}
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin