15 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Łazik NASA wytwarza tlen z niezdatnego do oddychania marsjańskiego powietrza podczas wyrwy na Czerwonej Planecie

Łazik NASA wytwarza tlen z niezdatnego do oddychania marsjańskiego powietrza podczas wyrwy na Czerwonej Planecie

Styl życia

Hakera znajdującego się na łaziku Mars Perseverance należącym do NASA uznaje się za sukces misji po tym, jak wyprodukował wystarczającą ilość tlenu, aby mały pies mógł oddychać przez około 10 godzin.

Eksperyment Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment (MOXIE) to urządzenie wielkości mikrofalówki, które pobiera niezdatne do oddychania marsjańskie powietrze i zamienia je w tlen, od którego zależą ludzie – i psy.

Zespół odpowiedzialny za to eksperymentalne narzędzie ujawnił niedawno, że odkąd Percy wylądował na Marsie, MOXIE działa jak marzenie.

Od 2021 r. MOXIE wyprodukowało 122 gramy tlenu, co daje około 12 gramów tlenu na godzinę.

A ponieważ NASA wie, że uwielbiamy dobre analogie ze zwierzętami, agencja kosmiczna stwierdziła, że ​​małemu psu wystarczy to na oddychanie przez około 10 godzin.

To może nie wydawać się dużo, ale to ponad dwukrotnie więcej niż początkowy cel, jaki NASA wyznaczyła dla MOXIE.

Tlen ma również czystość 98% lub lepszą.

Łazik marsjański Curiosity należący do NASA wykorzystał swoje czarno-białe kamery nawigacyjne do wykonywania zdjęć panoramicznych dwa razy dziennie w dniu 8 kwietnia 2023 r.
NASA/JPL-Caltech
To zdjęcie z pliku NASA opublikowane 7 czerwca 2018 r. przedstawia zrobione pod niskim kątem selfie należącego do NASA łazika marsjańskiego Curiosity w miejscu, z którego przybył, aby wiercić w celu skalnym zwanym „Buckskin” na niższej górze Sharp.
Obrazy AFP/Getty

„Imponujące wyniki MOXIE pokazują, że możliwe jest wydobycie tlenu z marsjańskiej atmosfery — tlenu, który mógłby pomóc przyszłym astronautom w zapewnieniu powietrza do oddychania lub paliwa rakietowego” – powiedziała zastępca administratora NASA Pam Milroy. „Rozwój technologii, które pozwalają nam wykorzystywać zasoby Księżyca i Marsa, ma kluczowe znaczenie dla budowania długoterminowej obecności na Księżycu, tworzenia solidnej gospodarki księżycowej i umożliwienia nam wsparcia początkowej kampanii eksploracji Marsa przez ludzi”.

MOXIE działa poprzez proces elektrochemiczny, w którym cząsteczki dwutlenku węgla rozdzielają się na cząsteczki tlenu i tlenku węgla.

Według NASA gazy te przepływają przez system i są analizowane w celu sprawdzenia czystości i ilości wytwarzanego tlenu.

READ  Boeing Starliner: Dlaczego astronauci wciąż są w kosmosie?
Na tym zdjęciu wykonanym 4 marca 2021 r. w glebie krateru Jezero na Marsie pozostały ślady kół, gdy łazik marsjański NASA Perseverance po raz pierwszy wszedł na powierzchnię Marsa.
Za pośrednictwem Reutera
Łazik Perseverance widać na „selfie” chwytającym skałę o nazwie „Rochette” 10 września 2021 r.
Za pośrednictwem Reutera

To osiągnięcie jest ekscytujące, ponieważ kiedy ludzie udają się na Marsa, będą w stanie produkować tlen i paliwo na czerwonej planecie, zamiast transportować ze sobą wszystkie swoje zasoby.

Wykorzystywanie materiałów z Ziemi do przetrwania to technika zwana wykorzystaniem zasobów in situ (ISRU).

Główny badacz MOXIE, Michael Hecht z MIT, powiedział, że narzędzie to zainspirowało społeczność ISRU.

Ta ilustracja NASA przedstawia symulowaną demonstrację eksploracji wnętrza Marsa przy użyciu sond sejsmicznych, geodezyjnych i transportu termicznego, które wystrzeliwują retrorakiety, aby spowolnić ich opadanie w kierunku powierzchni Marsa.
Obrazy AFP/Getty
Na niedatowanej ilustracji dostarczonej przez Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii pokazano znajdujący się na Marsie łazik NASA Perseverance.
Za pośrednictwem Reutera

„Pokazało, że NASA była skłonna zainwestować w tego typu technologię przyszłości. Była pionierem, który wywarł wpływ na ekscytujący przemysł zasobów kosmicznych” – powiedział Hecht.

Koncepcję tę można wykorzystać do stworzenia wielkoskalowego systemu z generatorem tlenu, takim jak MOXIE, oraz metodą przechowywania wytworzonego tlenu.

NASA udostępniła dźwięk sprężarki powietrza MOXIE działającej na Czerwonej Planecie.

Łazik marsjański Curiosity należący do NASA wykorzystał swoje czarno-białe kamery nawigacyjne do wykonywania zdjęć panoramicznych dwa razy dziennie w dniu 8 kwietnia 2023 r.
Reutera

Posłuchaj Pumping on Mars poniżej.

7 sierpnia MOXIE wygenerował tlen po raz szesnasty i ostatni na pokładzie przed zakończeniem operacji.


Załaduj więcej…




https://nypost.com/2023/09/13/nasa-rover-generates-oxygen-out-of-unbreathable-mars-air-in-red-planet-breakthrough/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site 20% przycisków

Skopiuj adres URL udostępniania