26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Astronomowie zauważają rzadką galaktykę owiniętą tajemniczą kosmiczną wstęgą: ScienceAlert

Astronomowie zauważają rzadką galaktykę owiniętą tajemniczą kosmiczną wstęgą: ScienceAlert

To, co uważaliśmy za zupełnie normalną galaktykę spiralną niedaleko Drogi Mlecznej, ujawniło ukrytą niespodziankę.

Znajdująca się w odległości około 56 milionów lat świetlnych NGC 4632 jest otoczona masywnym pierścieniem gazu, który owija się wokół galaktyki pod bardzo nachylonym kątem w stosunku do jej galaktyki. Węgierski samolot. Dlaczego jeszcze tego nie widzieliśmy? Jest niewidoczny w większości widma elektromagnetycznego i pojawia się tylko wtedy, gdy patrzymy w niebo za pomocą radioteleskopów.

Odkrycie to może umieścić NGC 4632 w kategorii niezwykle rzadkich galaktyk znanych jako Galaktyki pierścieniowe polarne Sugeruje to jednak również, że galaktyki te mogą nie być tak rzadkie, jak sądziliśmy. Alternatywnie, NGC 4632 może oznaczać, że patrzyliśmy na nią w złym świetle.

„Wyniki sugerują, że od 1 do 3 procent pobliskich galaktyk może zawierać gazowe pierścienie polarne, co stanowi znacznie większą proporcję niż sugerują teleskopy optyczne. Galaktyki pierścieni polarnych mogą być częstsze niż wcześniej sądzono”. mówi astrofizyk Nathan Degg Z Queen’s University w Kanadzie.

„Chociaż nie jest to pierwszy raz, kiedy astronomowie obserwują galaktyki pierścieni polarnych, NGC 4632 jest to pierwszy przypadek zaobserwowania jej za pomocą ASKAP i być może będzie ich więcej.”

Bardziej typowa galaktyka z pierścieniem polarnym, NGC 660.Gshulman555/Wikimedia Commons, CC BY 3.0)

Galaktyki pierścieni polarnych są mniej więcej tym, na co wyglądają: galaktyki zawierające pierścień materii – pyłu, gazu i gwiazd – krążące wokół biegunów galaktyki lub w ich pobliżu; że to, Prostopadle do płaszczyzny galaktyki.

Zwykle wyglądają całkiem oszałamiająco, a ich błyszczące pierścienie są ustawione pod kątem jak torus Stacja kosmiczna Von Brauna.

Nie wiemy, jak się tu dostali, ale tak jest Dwóch obecnych głównych pretendentów.

Po pierwsze, materia podróżuje kosmiczną siecią przez przestrzeń międzygalaktyczną i trafia na orbitę wokół galaktyki, tworząc jej część.

Drugie, bardziej prawdopodobne wyjaśnienie jest takie, że pierścień składa się z pochłoniętej grawitacyjnie materii z innej galaktyki, która zbliżyła się do galaktyki z pierścieniem polarnym i z nią współdziałała.

READ  Zaskoczeniem nie jest to, że Boeing stracił personel handlowy, ale to, że w ogóle go ukończono

Co ciekawe, są to zazwyczaj galaktyki soczewkowy I Eliptyczny Gatunki zawierające pierścienie polarne. Są to tajemnicze, zdezorganizowane galaktyki, pozbawione wyraźnie określonych ramion spiralnych, które widzimy w galaktykach takich jak Droga Mleczna.

NGC 4632 widoczna w przeglądzie WALLABY (po lewej) w porównaniu ze zdjęciem optycznym z przeglądu DESI Legacy (po prawej). (Tobiasa Westmeyera/ICRAR)

Obserwacje wizualne ujawniły wokół niego pierścienie polarne Około 0,5 proc Z pobliskich galaktyk soczewkowatych. Ale wszechświat kryje w sobie znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać naszym ograniczonym ludzkim oczom.

Jednak Deeg i międzynarodowy zespół astronomów niekoniecznie spodziewali się ukrytego pierścienia polarnego wokół galaktyki spiralnej NGC 4632.

Występuje w danych zebranych w ramach badania Widefield ASKAP L-band Legacy All-sky Blind Survey (Walabia) przeprowadzono przy użyciu Australian Pathfinder Square Kilometre Array, potężnego układu radioteleskopów zlokalizowanego na pustyni w Australii Zachodniej. Celem WALLABY jest badanie setek tysięcy galaktyk na południowym niebie w celu sporządzenia mapy rozkładu gazu w nich.

„NGC 4632 to jedna z dwóch polarnych galaktyk pierścieniowych, które zidentyfikowaliśmy spośród 600 galaktyk mapowanych w naszym pierwszym małym przeglądzie WALLABY”. Mówi astronom Barbil Korybalski Organizacja Badań Naukowych i Przemysłowych Wspólnoty Narodów (CSIRO) w Australii.

„Korzystając z ASKAP, spodziewamy się wykryć w nadchodzących latach ponad 200 000 galaktyk bogatych w wodór, w tym wiele niezwykłych galaktyk, takich jak te z pierścieniami polarnymi”.

Zdjęcie z Hubble’a polarnej galaktyki pierścieniowej NGC 4650A. Galaktyka to rozmyta kropka pośrodku. (Zespół Dziedzictwa Hubble’a/ORA/STScI/NASA)

NGC 4632 nie mówi nam od razu, w jaki sposób galaktyki pierścieni polarnych uzyskują swoje pierścienie. Ale to – wraz z drugą galaktyką spiralną z pierścieniem polarnym odkrytą przez zespół – NGC 6156 – wskazuje, że może być ich duża liczba, których jeszcze nie znaleźliśmy.

Może to również wskazywać, że mechanizm powstawania galaktyk spiralnych z pierścieniem polarnym różni się od mechanizmu wcześniej zidentyfikowanych galaktyk pierścieni polarnych.

Zespół ma nadzieję, że dalsze obserwacje ujawnią więcej tych tajemniczych obiektów. Powinno to ujawnić, czy rodzaj pierścienia – gazowy czy wypełniony gwiazdami – jest powiązany ze strukturą galaktyki macierzystej. Przyjrzymy się także bliżej NGC 4632 i NGC 6156.

READ  Archeolodzy odkryli półmilionową drewnianą konstrukcję, która nie została zbudowana przez Homo sapiens

„W miarę udostępniania lepszych obserwacji i bardziej wyrafinowanych modeli obu galaktyk możliwe będzie ograniczenie parametrów pierścienia przodka (jeśli rzeczywiście powstał on w wyniku fuzji lub przelotów).” Naukowcy piszą.

„Zrozumienie, czy wynikają one z interakcji, czy akrecji gazu, zapewni ograniczenia w powstawaniu i ewolucji galaktyk”.

Badanie zostało opublikowane w Miesięczne powiadomienia Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.