20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kuwejcki KUFPEC sprzedaje wszystkie aktywa w Norwegii polskiemu PGNiG za 454 mln dolarów

Kuwejcki KUFPEC sprzedaje wszystkie aktywa w Norwegii polskiemu PGNiG za 454 mln dolarów
Gina Kroc – Źródło: Equinor

Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company (KUFPEC) zgodziła się w piątek na sprzedaż wszystkich swoich aktywów w Norwegii polskiemu Orlenowi, który sprzedaje je w Norwegii pod nazwą PGNiG Upstream, za 454 mln dolarów, poinformował w piątek dyrektor generalny kuwejckiej spółki.

Mohammeda Salema Al-Haimera Od 2013 roku firma KUFPEC odnotowała zysk w wysokości około 700 milionów dolarów przez całą swoją działalność w Norwegii.

„Ta inwestycja była jedną z najbardziej udanych operacji firmy od momentu przejęcia do wyjścia z rynku” – powiedział.

„Jest to transakcja korzystna dla obu stron. KUFPEC zrealizował swoją strategię wyjścia, a PGNiG zrealizowało strategię przejęć” – powiedział Al-Haimer, dziękując norweskiemu rządowi i firmie Equinor, partnerowi KUFPEC w Norwegii, za sprzyjające otoczenie biznesowe.

KUFPEC posiada udziały w kilku obszarach produkcyjnych, m.in. w Ginie Krog i Sleipner West na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie Orlen jest także udziałowcem.

Posiada 21,8% udziałów w zarządzanym przez Equinor wydobyciu gazu Eirin, które ponownie połączy platformę wydobywczą Gina Krog z gazem eksportowanym za pośrednictwem Sleipner Vest.

(Reuters – doniesienia Ahmeda Hagakiego, redakcja: Louise Heavens i Davida Evansa)

READ  Kongsberg Gruppen otrzymuje od Polski zamówienie o wartości 1,5 miliarda dolarów na systemy obrony wybrzeża