15 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Korea Południowa rozmawia o współpracy nuklearnej z Polską i Czechami

Korea Południowa rozmawia o współpracy nuklearnej z Polską i Czechami

Seul, Jan. 19 stycznia (Yonhap) – minister przemysłu Korei Południowej Lee Sang-yang spotkał się z wyższymi urzędnikami z Polski i Czech, aby omówić sposoby poprawy współpracy w zakresie wytwarzania energii jądrowej i innych zaawansowanych sektorów przemysłu, podało w czwartek jego biuro.

Spotkania odbyły się w Davos w środę (czasu lokalnego) na marginesie dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), na którym Lee towarzyszył prezydentowi Yoon Suk-yeolowi, poinformowało Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii.

Podczas spotkania z polskim wicepremierem Jackiem Sasinem, południowokoreańska państwowa spółka Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) Co. Zamiar z polskimi firmami do wspólnej pracy w październiku ubiegłego roku.

Minister zaproponował też podpisanie odrębnego porozumienia na szczeblu rządowym w sprawie planu dalszego pogłębiania stosunków dwustronnych – poinformowało ministerstwo.

„Lee podkreślił doskonałe możliwości Korei Południowej w zakresie budowy światowej klasy elektrowni jądrowych w krótkim czasie i w bardzo efektywny kosztowo sposób. Zapowiedział pomyślną realizację wspólnego projektu, który pomoże Polsce osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne i lepsze cele w zakresie neutralności węglowej, – poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Jeśli oba kraje osiągną ostateczne porozumienie w sprawie projektu Patno, będzie to pierwsza eksportowana elektrownia jądrowa Korei Południowej od czasu projektu Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2009 roku.

Rząd Yun wyznaczył cel eksportu 10 reaktorów jądrowych do 2030 r. w ramach silnego nacisku na rozwój przemysłu jądrowego.

Lee Seok spotkał się osobno z ministrem przemysłu Josephem Sikelą i zachwalał zaawansowane możliwości Korei Południowej w zakresie energii jądrowej, ponieważ kraj ten zbudował 36 reaktorów w ciągu ostatnich 40 lat i dziesiątki lat doświadczenia w zrównoważonym zarządzaniu tymi obiektami.

Korea Południowa ubiega się obecnie o projekt budowy dodatkowego reaktora w południowej części Republiki Czeskiej, w gminie Dukovany.

„Obie strony zgodziły się rozszerzyć współpracę w szerokim zakresie dziedzin, takich jak wodór, pojazdy elektryczne, akumulatory i półprzewodniki” – poinformował resort.

11 listopada 2022 r. państwowa firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) Co. To dostarczone zdjęcie przedstawia elektrownię Patno w Polsce. (Zdjęcie nie na sprzedaż) (Yonhap)

[email protected]

READ  Prezentacja polskich olimpijczyków z Tokio

(KOŃCZYĆ SIĘ)