24 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Korea Południowa i Polska będą współpracować przy budowie nowego centrum lotniskowego pod Warszawą

Niedawno Polska i Korea Południowa zgodziły się na współpracę przy tworzeniu nowego centrum lotniskowego pod Warszawą, w którym wzmocniona jest inicjatywa Centrum Transportu Solidarności (STH). ANI twierdzi, że firmy południowokoreańskie będą zachęcane do zaangażowania się w nowy projekt rozbudowy lotniska o wartości około 10 bilionów dolarów w Polsce.

Minister Lądów, Infrastruktury i Transportu Republiki Korei (MOLIT), Noh Hyeong-ouk oraz Marcin Horala, Dyrektor Portu Lotniczego Ministerstwa Infrastruktury RP, podpisali 9 grudnia porozumienie o zacieśnieniu współpracy przy budowie nowego budynek. Lotnisko w Polsce według Ministerstwa Transportu.

Według strony internetowej CPK, oprócz Horali i Hyeong-ouka podpisali podpisy prezesi STH Mikoaj Wild i Kim Kyung-wook z Incheon International Airport Corporation (IIAC).

Horala dodał: „Nasza współpraca rozpoczęła się od wyboru doradcy strategicznego, a jej celem jest nawiązanie strategicznego partnerstwa, z udziałem strony południowokoreańskiej we wspólnym przedsięwzięciu na naszym nowym lotnisku.

Polska zbuduje największy w Europie hub lotniczy w Barrano

Jak informuje Ministerstwo Transportu, Polska pracuje nad planem budowy największego w Europie centralnego lotniska w Barrano, 40 kilometrów na zachód od Warszawy, będącego alternatywą dla pozbawionego przepustowości ze względu na duży ruch pasażerski Portu Lotniczego Warszawa Sobin.

W lutym Korea Południowa i Polska podpisały Memorandum of Understanding (MoU) w sprawie infrastruktury transportowej w celu nakreślenia nowego planu budowy lotniska. Podczas szczytu Korea Południowa-Polska w zeszłym miesiącu oba kraje dyskutowały i dyskutowały o współpracy infrastrukturalnej, w tym o nowym projekcie lotniska.

Mówiąc o ostatniej podpisanej umowie, południowokoreański minister Hyung-ook powiedział: „Niniejsze Memorandum of Understanding będzie krokiem w kierunku wzmocnienia zaangażowania obu krajów we współpracę w zakresie rozwoju STH, więc będzie to cenny kamień milowy. Według strony internetowej CPK , STH stanie się światowym hubem.

Nowe lotnisko, które może przewozić 45 mln pasażerów rocznie, ma zostać ukończone do 2027 r., informuje portal Polskiego Radia. Oprócz nowego lotniska, polski rząd planuje rozwijać różne projekty infrastrukturalne, w tym kolejowe, drogowe i urbanistyczne, a także wspierać inicjatywy związane z centrami transportowymi.

READ  Philip Stavoy: Stale rozwijająca się bestia wagi ciężkiej w Polsce

(Zdjęcie: Twitter / mhorala)