30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Korea Północna wystrzeliwuje międzykontynentalne pociski balistyczne, najwyraźniej przed szczytem Korea Południowa-Japonia

SEOUL (Reuters) – Korea Północna wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM) do morza między Półwyspem Koreańskim a Japonią w czwartek, na kilka godzin przed planowaną podróżą prezydenta Korei Południowej do Tokio na szczyt, który ma omówić sposoby osiągnięcia tego. W obliczu uzbrojonej w broń nuklearną Północy.

Korea Północna przeprowadziła w tym tygodniu kilka wystrzeleń rakiet w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych między Koreą Południową a Stanami Zjednoczonymi, które Pjongjang potępia jako działania wojenne.

Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej poinformowało, że pocisk wystrzelony z Phenianu o godzinie 7:10 rano przeleciał około 1000 kilometrów po wzniesionej trajektorii.

Japońskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że międzykontynentalna rakieta balistyczna leciała na wysokości ponad 6000 km przez 70 minut.

Ministerstwo poinformowało, że prawdopodobnie wylądował poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii, 200 kilometrów na zachód od wyspy Oshima Oshima na Hokkaido w północnej Japonii.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Szef japońskiego gabinetu Hirokazu Matsuno powiedział, że Japonia nie potwierdziła żadnych informacji o zniszczeniach spowodowanych przez pocisk, dodając, że złożyła protest za pośrednictwem ambasady Korei Północnej w Pekinie.

„Wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną jest aktem barbarzyństwa, który eskaluje prowokację na całą społeczność międzynarodową” – powiedział Matsuno. „Potwierdzimy bliską współpracę z Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi w celu całkowitej denuklearyzacji Korei Północnej na dzisiejszym szczycie Japonia-Korea Południowa” – dodał.

Korea Południowa odbyła posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i „zdecydowanie potępiła” wystrzelenie rakiety, określając ją jako poważną prowokację zagrażającą pokojowi międzynarodowemu.

Prezydent Korei Południowej Yoon Sok-yol nakazał armii swojego kraju przeprowadzenie ćwiczeń ze Stanami Zjednoczonymi zgodnie z planem, mówiąc, że Korea Północna zapłaci za swoje „lekkomyślne prowokacje”.

Siły południowokoreańskie i amerykańskie rozpoczęły w poniedziałek 11-dniowe wspólne ćwiczenia, nazwane „Tarczą Wolności 23”, na skalę niespotykaną od 2017 r., aby przeciwdziałać rosnącym zagrożeniom ze strony Korei Północnej. Korea Północna od dawna martwi się, że alianckie ćwiczenia będą próbą przed inwazją.

READ  Komisja Europejska zakazuje pracownikom korzystania z TikTok, powołując się na zagrożenia bezpieczeństwa

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział, że Japonia zorganizuje również posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie startu.

„Pokój i stabilność w regionie są najważniejszą kwestią dla zainteresowanych krajów” – powiedział dziennikarzom Kishida. „Musimy budować bliższą współpracę ze wszystkimi sojusznikami i przyjaznymi krajami”.

Yoon udaje się do Japonii na pierwszy taki szczyt z Kishidą od ponad dekady, w ramach wysiłków zmierzających do przezwyciężenia sporów historycznych, politycznych i gospodarczych w imię lepszej współpracy, aby stawić czoła Korei Północnej i innym wyzwaniom.

W ramach tych wysiłków obaj sojusznicy USA zgodzili się udostępniać śledzenie w czasie rzeczywistym wystrzeliwania rakiet północnokoreańskich i zobowiązali się do dalszego pogłębiania współpracy wojskowej.

Uzbrojona w broń nuklearną Korea Północna wystrzeliła w ubiegłym roku bezprecedensową liczbę pocisków, w tym międzykontynentalnych pocisków balistycznych, które mogłyby dotrzeć do Stanów Zjednoczonych, wznawiając przygotowania do pierwszej próby nuklearnej od 2017 roku.

Programy rakiet balistycznych i broni jądrowej Korei Północnej są zakazane rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale Pjongjang twierdzi, że rozwój broni jest niezbędny, aby przeciwdziałać „wrogiej polityce” Waszyngtonu i jego sojuszników.

Oficjalna agencja informacyjna Korei Północnej poinformowała w niedzielę, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un poprowadził spotkanie partii rządzącej w celu przedyskutowania i podjęcia decyzji w sprawie „ważnych praktycznych” środków mających na celu powstrzymanie wojny, mówiąc, że „prowokacje ze strony Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej sięgnęły czerwona linia”.

Dodatkowe raporty Hyunsu Yima, Josha Smitha, Soo-hyang Choi i Ju-min Park w Seulu oraz Kantaro Komiya i Kaori Kaneko w Tokio; Montaż przez Sandrę Mahler i Jerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.