11 sierpnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Korea Płd. poszukuje sprzedaży energii jądrowej w Polsce

SeulMinister przemysłu Korei Południowej Lee Sang-yang wezwał do pogłębienia dwustronnej współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej z Polską, ponieważ Seul stara się uczestniczyć w projekcie budowy nowego reaktora w tym kraju europejskim, podało w piątek jego biuro.

Polska pracuje nad kompleksowym planem energetycznym, który obejmuje budowę sześciu reaktorów jądrowych do 2043 r., a południowokoreańska Korea Hydro & Nuclear Power Co złożyła w kwietniu propozycję wygrania kontraktu o wartości ponad 40 mld USD, podała agencja informacyjna Yonhap.

Podczas spotkania z polską minister klimatu Anną Moskwą w Warszawie w czwartek Lee wyjaśnił zaawansowane technologie jądrowe i bezpieczeństwo Seulu oraz wyraził nadzieję na silniejsze relacje przemysłowe dzięki projektowi, jak podaje Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii.

Podpisując protokół ustaleń, obie strony zgodziły się promować wymianę i współpracę w sektorach jądrowym, wodorowym, mobilności elektrycznej i innych sektorach energetycznych.

Obiecali również, że będą regularnie organizować wspólne posiedzenie komisji ds. energii między ich rządami w celu przeprowadzenia kompleksowych dyskusji.

Lee spotkał się także z Ryszardem Terleckim, wicemarszałkiem Sejmu RP, prosząc o wsparcie parlamentarne i zwrócenie uwagi na udział Korei Południowej w programie atomowym.

Jeśli Korea Południowa wygra umowę, będzie to pierwszy projekt elektrowni jądrowej na pełną skalę w tym kraju, odkąd podpisała w 2008 r. umowę nuklearną ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA) na budowę reaktorów Barakah.

Nowy rząd Korei Południowej Yoon Suk-yeol agresywnie próbuje zmodernizować swój przemysł jądrowy, odwracając politykę restrukturyzacji przemysłu jądrowego poprzedniego rządu.Bernama

READ  Polska znajduje jagodowe rozwiązania