21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje zatrzymują się po rekordowym wzroście: Rynki dobiegają końca

Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje zatrzymują się po rekordowym wzroście: Rynki dobiegają końca

(Bloomberg) – W piątek rynki odetchnęły, gdy inwestorzy rozważali perspektywy dla akcji po tym, jak indeksy referencyjne z USA po Europę i Japonię osiągnęły najwyższe poziomy w historii w następstwie ogromnych zysków Nvidia Corp.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Amerykańskie kontrakty terminowe niewiele się zmieniły po nocnych wzrostach, które spowodowały, że indeksy S&P 500 i Nasdaq 100, a także MSCI All-County Index, osiągnęły nowe rekordy. Nvidia jest na dobrej drodze do zwiększenia swojej kapitalizacji rynkowej do 2 bilionów dolarów po raz pierwszy w historii po tym, jak akcje spółki wzrosły aż o 2,7% w notowaniach przed otwarciem sesji, co przyczyniło się do czwartkowego błyskawicznego wzrostu.

Wzrost kapitalizacji rynkowej Nvidii w ciągu jednego dnia o 277 miliardów dolarów w czwartek był największym wzrostem wartości w historii w ramach pojedynczej sesji — przewyższając niedawny zysk Meta Platforms Inc o 197 miliardów dolarów. Pytanie brzmi, czy rajd technologiczny uda się utrzymać i rozszerzyć na inne sektory, nawet jeśli oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną słabną w obliczu danych wskazujących, że największa gospodarka świata pozostaje silna.

„Szybkość rozwoju technologii sprawia, że ​​inwestorzy zastanawiają się, czy będą realizować zyski” – powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management. „Chociaż widzimy zalety przywrócenia równowagi portfeli, uważamy, że utrzymanie strategicznej ekspozycji na technologie o dużej kapitalizacji w USA jest ważne, a wzrost cen akcji spółek technologicznych może być jeszcze większy”.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych pozostała stabilna po tym, jak czołowi urzędnicy Rezerwy Federalnej powtórzyli w czwartek komunikat, że amerykański bank centralny pozostaje na dobrej drodze do obniżenia stóp procentowych w tym roku – ale nie w najbliższej przyszłości. Miara dolara była stała.

Indeks Stoxx Europe 600 wzrósł w obliczu mieszanych wzrostów, po tym jak w czwartek zamknął się na rekordowym poziomie.

READ  Saudi Electricity Company pozywa Genesis i Gemini za sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych

Brytyjski Standard Chartered Bank wzrósł o ponad 8% po ujawnieniu dywidendy i wykupu akcji. Akcje niemieckiej firmy ubezpieczeniowej Allianz SE spadły po tym, jak zyski z ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych były niższe od oczekiwań analityków. Akcje Deutsche Telekom AG, największej firmy telekomunikacyjnej w Europie, spadły po spadku jej zysków poza Stanami Zjednoczonymi.

Ryzyko koncentracji

Podobnie jak Stany Zjednoczone, Europa stoi obecnie przed własnym ryzykiem koncentracji, gdzie cztery spółki o dużej kapitalizacji – ASML Holding NV, SAP SE, LVMH i Novo Nordisk A/S – odpowiadają za ponad połowę 3% wzrostu indeksu Stoxx 600 w 2024 r. w porównaniu do łącznej wagi Norma wynosi tylko około 10%.

Jednak według strategów Citigroup globalne zwroty z akcji powinny wzrosnąć, chociaż wyniki akcji w 2024 r. będą prawdopodobnie wiązać się z zyskami. Według Michaela Hartnetta z Bank of America Corp, rosnąca sztuczna inteligencja i optymizm co do wzrostu gospodarczego w czasach łagodzenia polityki pieniężnej to „magiczny sos” dla dalszych wzrostów na giełdach.

Hefele z UBS zgodził się z tym: „Uważamy, że poza technologią inwestorzy powinni przygotować się również na potencjalne przedłużenie hossy na giełdzie, co może nastąpić w wyniku połączenia obniżek stóp procentowych Fed i nadal silnego wzrostu” – powiedział oraz niższej inflacji.

W Azji referencyjny indeks Chin CSI 300 kontynuował wzrosty już od dziewiątej sesji, podczas gdy giełdy w Hongkongu pozostały stabilne. Giełdy Australii, Tajwanu i Korei Południowej wzrosły. W piątek rynki japońskie były zamknięte ze względu na święto państwowe.

W przypadku surowców cena ropy spadła, gdy inwestorzy porównali oznaki zacieśnienia rynku z utrzymującymi się obawami dotyczącymi popytu. Złoto jest zmienne. Ceny niklu i miedzi wzrosły, ale cena rudy żelaza odnotowała największy tygodniowy spadek od prawie roku w związku z obawami, że popyt na stal w Chinach może rozczarować.

READ  Cameco i Brookfield Renewable Partners kupują Westinghouse Electric za 7,88 mld USD

Kilka kluczowych ruchów na rynkach:

Sklepy

 • Od godziny 7:12 czasu nowojorskiego kontrakty terminowe na indeks S&P 500 niewiele się zmieniły

 • Kontrakty terminowe na Nasdaq 100 niewiele się zmieniły

 • Kontrakty terminowe Dow Jones Industrial Average niewiele się zmieniły

 • Indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,2%.

 • Indeks MSCI World Index niewiele się zmienił

Waluty

 • Indeks Bloomberg Dollar Spot Index niewiele się zmienił

 • Kurs euro zmienił się nieznacznie na poziomie 1,0826 USD

 • Funt brytyjski wzrósł o 0,2 procent do 1,2681 dolara

 • Wartość jena japońskiego przy cenie 150,64 za dolara uległa niewielkim zmianom

Waluty cyfrowe

 • Bitcoin spadł o 1,3% do 51 003,38 dolarów

 • Ethereum spadło o 1,7% do 2933,51 dolarów

Obligacje

 • Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 1 punkt bazowy do 4,33%.

 • Rentowność 10-letnich niemieckich obligacji nieznacznie się zmieniła i wyniosła 2,43%.

 • Rentowność brytyjskich obligacji 10-letnich na poziomie 4,11% uległa niewielkiej zmianie.

Dobra

Ta historia powstała przy wsparciu Bloomberg Automation.

-Z pomocą Michaela Msiki i Subrata Patnaika.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P