25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kometa C/2021 T4 Lemon przemierza południowe niebo

Kometa C/2021 T4 Lemon przemierza południowe niebo

Ta szerokość przestrzeni wynosi od 20 stopni na północ od płaszczyzny ekliptyki i od 235 stopni długości geograficznej. Linie siatki na płaszczyźnie to jedna jednostka astronomiczna (AU), czyli odległość między Słońcem a Ziemią. Symbol baraniego rogu wskazuje kierunek równonocy wiosennej (marzec). Ziemia powiększyła się 500 razy, a Słońce 5 razy. Łodygi łączą kometę C/2021 T4 Lemmon z płaszczyzną ekliptyki na początku każdego miesiąca 2023 roku. Jaya Ottowella. Użyto za pozwoleniem.

Słynny brytyjski astronom Guy Otewell Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na temat komety C/2021 T4 Lemon 25 maja 2023 r.. Przedruk za zgodą. Edycje autorstwa EarthSky.

Kometa C/2021 T4 Cytryna

Kometa C/2021 T4 Lemmon została odkryta 7 października 2021 r. na zdjęciach wykonanych w Obserwatorium Mount LemonNa północny wschód od Tucson w Arizonie. T4 Oznacza to czwarte odkrycie lub wydobycie w pierwszej połowie października.

Mount Limon to najwyższy punkt w górach Santa Catalina, jednym z czterech pasm górskich wokół Tucson. Nie mylić z Katyliną, konspiratorką, która próbowała przejąć władzę nad Republiką Rzymską w 63 rpne. Pamiętam, jak przypuszczałem, że Navajo mogli oglądać Kanopusa, wielką gwiazdę południa, z jednego z czterech świętych szczytów otaczających ich ziemię. W rzeczywistości jest wyświetlany jako zdjęcie na okładce Kalendarz astronomiczny 2023.

Po odkryciu kometa C/2021 T4, ze względu na geometrię swojej orbity, pojawiła się nieco na północ, na ekscentryczności +12°.

Kometa C/2021 T4 Lemon to kometa długookresowa

W rzeczywistości jest to długoterminowy przestępca; Gdyby wcześniej spadł z odległego domu – 44 000 AU – do wewnętrznego układu słonecznego, stałoby się to miliony lat temu. Więc podczas jego obecnego przejścia poczujesz grawitację zaburzenia Jedna z planet, których czas trwania zostanie skrócony do zaledwie tysięcy lat.

Jego orbita jest nachylona pod kątem około 20 stopni do płaszczyzny ekliptyki. Jednak porusza się wstecz, czyli przeciwnie do kierunku, w którym obracają się planety. W rezultacie wykona bardzo długi i szybki przelot po południowym niebie.

Zarys konstelacji z nazwanymi gwiazdami i Drogą Mleczną, z zakrzywioną linią pokazującą ścieżkę komety.
Wykres przedstawiający położenie komety C/2021 T4 Lemon od lipca do listopada 2023 r. Prawa autorskie do układu Jaya Ottowella. Użyto za pozwoleniem.

Schemat badacza

W tej chwili kometa znajduje się pod kątem 60 stopni na porannym niebie, na południe (przy deklinacji -13 stopni), 1,75 jednostki astronomicznej od Słońca i 2 jednostki astronomiczne od Ziemi. To jednak nadal zaniżony rozmiar około 11. Następnie 27 czerwca 2023 roku odległość między nami zmniejszy się do 1 AU.

READ  Naukowcy przetestowali względność Einsteina w skali kosmologicznej i znaleźli coś dziwnego: ScienceAlert

18 lipca 2023 przegłosujemy ją w opozycji. Mniej więcej w tym czasie będzie najbliżej nas, 0,54 AU, i najjaśniejsza, prawdopodobnie około 8 lub 7, ale wciąż poniżej granicy zasięgu gołego oka. Jego bliskość sprawi, że pojawi się daleko na południu, przy deklinacji -56 stopni 20 lipca.

Następnie w kolejnych miesiącach będzie się wspinać dalej na północ, obniżając się na wieczornym niebie i oddalając. W tym samym czasie przyciemni się może o 2 lub 3. Przyjedzie dno1,48 AU od Słońca, 31 lipca 2023 r. Ostatecznie wzniesie się przez ekliptykę 10 września 2023 r. i będzie koniunkcją za i na północ od Słońca 9 listopada 2023 r.

Oczywiście musimy pamiętać, że przewidywania dotyczące jasności komety i wielkości jej warkoczy mogą być niewiarygodne. Jest tak, ponieważ zależy to od topnienia lodu i emisji pyłu w tych skupiskach wirujących ciał.

Kometa Hale’a-Boppa jest nadal obserwowalna? niesamowity!

Przy okazji, Alana Hilla On (Jay Otewell) zaalarmował nas o tej komecie poprzez post na Facebooku 22 maja. Alan był odkrywcą wielkiej komety Hale-Boppa (C/1995 O1). I chociaż znajduje się w odległości ponad 47 jednostek astronomicznych, jest pierwszym tego rodzaju obiektem w kosmosie Centrum Mniejszej Planety Lista komet, które można obecnie obserwować, a nie ze względu na ich obecny rozmiar (około 20), ale dlatego, że jest to pierwsza wciąż nieokresowa kometa, jaką kiedykolwiek zaobserwowano.

Konkluzja: Kometa C/2021 T4 Lemmon została odkryta przez Obserwatorium Mount Lemmon w 2021 roku. Obecnie przemierza południowe niebo.