1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Komentarz |  Polska nie jest przyjacielem Zachodu

Komentarz | Polska nie jest przyjacielem Zachodu

Zwycięski cel partii opiera się na transferach socjalnych, katolickiej tożsamości kraju i zagorzałym nacjonalizmie. Wiele jednak zawdzięcza umiejętnie rozegranym kampaniom zbiorowego strachu i demonizacji. Podczas ośmioletnich rządów partii głównymi celami byli imigranci, kobiety i mniejszości seksualne. Rząd kontynuuje także ataki na opozycję, często konspiracyjnie. Jego Ministrowie I Zwolennicy Na przykład lider opozycji i były premier Donald Tusk twierdzi, że zaplanował katastrofę lotniczą z 2010 roku, w której zginął polski prezydent. Jednak takie teorie spiskowe wywołują powszechny strach. Szybko zmienia się na gorsze.

Ten strach leży u podstaw reakcji narodu na wojnę. Współczesna historia Polski – anektowanej, podbitej i okupowanej – to historia powtarzającej się utraty niepodległości. Ta tragiczna spuścizna, która nigdy nie jest odległa, wyjaśnia dynamiczną reakcję rządu na wojnę na Ukrainie: przyszłość nie może powtarzać przeszłości. I to nie tylko w Polsce. Rzut oka na mapę wystarczy, by stwierdzić, że kraje najbardziej umięśnione w obronie Ukrainy były ofiarami paktu nazistowsko-sowieckiego z 1939 r., który wraz z Polską naraził Finlandię, kraje bałtyckie i Rumunię na spustoszenie sił okupacyjnych. . Ich jedność była oparta na traumie rosyjskiego imperializmu.

Ameryka powinna wziąć to pod uwagę. W lutym, w rocznicę inwazji, prezydent Biden przemawiał przed Zamkiem Królewskim w Warszawie. Po okrzyknięciu Polski jednym z „wielkich sojuszników Ameryki”, Mr. Biden podkreślił znaczenie ochrony. Wolność i Demokracja. To było mocne przemówienie. Ale wolność i demokracja niekoniecznie idą w parze w tej części świata. Spójrzcie na Prawo i Sprawiedliwość, które siedzi sobie wygodnie pomimo rządowych skandali i niebotycznej inflacji. 35 procent W sondażach.

Świeżo wypolerowany międzynarodowy wizerunek partii jako zagorzałego przyjaciela Ukrainy pomaga utrzymać takie poparcie. Rząd może wiarygodnie przedstawiać się jako gwarant bezpieczeństwa w kraju i za granicą, pisany pod zachodnim patronatem. Wraz z krajami takimi jak Indie, Turcja czy Rwanda, Polska mogłaby również stać się częścią układanki liberalnych przyjaciół Zachodu, przyczyniając się do wzmocnienia sprzeciwu wobec Rosji i Chin. Ten proces odbywa się dla wygody Zachodu – ale nie dla przestrzegania jego wartości.

READ  Recenzja Eurowizji 2023: Polska Blanca z „Solo”.

To nie musi być w ten sposób. Stany Zjednoczone wywierają w Polsce znaczne wpływy. Pan. Jeśli Biden, który w zeszłym roku dwukrotnie odwiedził kraj z okazji ważnych wydarzeń, wypowie się przeciwko wewnętrznym zachowaniom rządu, będzie to mocny sygnał dla przywódców partii. Co więcej, Waszyngton może udzielić wsparcia finansowego – w ubiegłym roku zainwestowały Stany Zjednoczone 288,6 miliona dolarów W Wojsku Polskim – warunek przestrzegania standardów demokratycznych i praworządności. Może nie zadziałać natychmiast: zawieszenie przez UE funduszy na odbudowę po pandemii w proteście przeciwko naruszeniu przez rząd niezależności sądownictwa nie odwróciło tego spadku. Pokazuje jednak, że polscy liberałowie nie mogą robić, co im się podoba.