25 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron przyjechał „małą ciężarówką” do Polski, aby pomóc ukraińskim uchodźcom.

Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron przyjechał „małą ciężarówką” do Polski, aby pomóc ukraińskim uchodźcom.

W czasie trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej były premier Wielkiej Brytanii David Cameron rozpoczął w piątek podróż do Polski, aby osobiście nieść pomoc humanitarną Czerwonemu Krzyżowi. Pomoc ta zostanie udzielona uchodźcom ukraińskim, którzy schronili się w pobliżu polskiej granicy. Na Twitterze były premier Wielkiej Brytanii powiedział, że będzie informował wszystkich o swojej podróży. Zamieszczając zdjęcie, na którym siedzi w fotelu pilota ciężarówki, napisał: „To będzie długa podróż i po drodze będę Cię odświeżyć”.

W podróży Cameronowi towarzyszyć będzie dwóch kolegów z Oyster Larry, programu żywnościowego z Oxfordshire, który jest przeznaczony dla rodzin o niskich dochodach. Według iTV darowizny zostaną przekazane Ukraińcom, którzy schronili się w krajach europejskich w ciężarówce załadowanej niezbędnymi przedmiotami, takimi jak podpaski higieniczne, serwetki, ciepłe ubrania i apteczki pierwszej pomocy.

Warto zauważyć, że Cameron był liderem opozycji, gdy Rosja zaatakowała południowokaukaskie regiony Abchazji i południowej Osetii. W tym czasie powiedział w środę Channel 4 News, że Zachód nie „wywierał presji” na Rosję ani nie nakładał żadnych sankcji na Władimira Putina i jego rząd. Przywódca konserwatystów Cameron pełnił funkcję premiera Wielkiej Brytanii w latach 2010-2016.

Kryzys humanitarny na Ukrainie

W miarę zbliżania się czwartego tygodnia wojny rosyjsko-ukraińskiej, ostrzeliwanie przez siły rosyjskie głównych miast i infrastruktury cywilnej gwałtownie pogorszyło sytuację humanitarną. Miliony ludzi uciekło ze swoich domów w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Według Agencji Praw Człowieka ONZ UNHCR 1,9 miliona osób zostało wewnętrznie przesiedlonych, a kolejne 2,5 miliona przekroczyło już granicę międzynarodową. Gdy sytuacja staje się niepokojąca, organizacje praw człowieka zwiększyły pomoc dla obszarów posiadających certyfikaty bezpieczeństwa.

Pełna okupacja wojskowa Ukrainy trwa 24 lutego na rozkaz prezydenta Rosji Władimira Putina. Powtórzył, że siły rosyjskie biorą na cel ukraińską infrastrukturę wojskową, a nie cywilów. Ale spontaniczne zamachy bombowe w głównych miastach Ukrainy – Mariupol, Chersoniu, Czernihowie i wielu innych – nakreśliły zupełnie inny obraz. Ukraińskie władze lokalne zgłosiły prawie 2500 zgonów w samym Mariupolu. Choć prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał przebieg rozmów „bardzo realistycznymi”, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że jego zdaniem rozmowy pokojowe są „bliskie porozumienia”.

READ  Polska sprzeciwia się planowi relokacji migrantów Komisji Europejskiej – EURACTIV.com

(Zdjęcie: @ DavidCameron / Twitter / AP)

Śledź wszystkie wiadomości i nagłówki dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej Aktualizacje na żywo dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej