8 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

King naprawdę kocha sztukę

Z tak różnorodnymi zainteresowaniami Karol jest najbardziej kulturalnym monarchą od ponad wieku. Jeśli królowa Elżbieta II, która zmarła w zeszłym roku, była bardziej zainteresowana wyścigami konnymi niż tysiącami pokazów, w których brała udział podczas swojego panowania, to fascynacja Karola sztuką i rozrywką odzwierciedla obawy wielu wcześniejszych posiadaczy tronu.

w XVII wieku, Karol IMecenas malarzy m.in. Rubensa i Van Dycka, stworzył jedną z najważniejszych kolekcji sztuki w Europie. Jego syn, Karol II, ponownie otworzył brytyjskie teatry po tym, jak twardogłowi rebelianci narzucili przedłużone zamknięcie, kładąc podwaliny pod to, co dziś znane jest jako West End. W XVIII wieku Jerzy III zbudował imponującą kolekcję 65 000 książek, które składały się na tzw Serce Biblioteki Brytyjskiej.

Ale tam, gdzie poprzedni królowie byli znani ze swoich pasji, Karolowi często przedstawiano rzeczy, których nie lubił. Począwszy od lat 80., kiedy był księciem Walii, Charles używał przemówień, książek i programów telewizyjnych, aby wielokrotnie atakować nowoczesną architekturę i promować alternatywy oparte na klasycznych formach. Kilkakrotnie interweniowała bezpośrednio, aby wstrzymać projekty konstrukcji ze szkła i stali. W trakcie rozgniewał brytyjskich architektów, z których niektórzy nazwali jego interwencję niekonstytucyjną.

W sobotę miłość Kinga do muzyki będzie w pełni pokazana. Na koncert koronacyjny zamówił 12 utworów, w tym „Agnus Dei” na chór urodzonego w Londynie amerykańskiego kompozytora Tariqa O’Regana. W wywiadzie telefonicznym O’Regan powiedział, że kiedy „pogłębił swoje upodobania i antypatie do Charlesa”, wyłonił się obraz mężczyzny, którego zainteresowania były „oczywiście oczywiste”.

„Jest wyraźnie kimś, kto jest pod silnym wpływem muzyki i innych sztuk” – powiedział O’Regan.

Charles wielokrotnie powtarzał, że jego miłość do kultury została rozpalona przez jego babcię, królową Elżbietę, Królową Matkę, która zabrała go do Royal Opera House w Londynie, aby zobaczyć jego pierwszy taniec w wieku siedmiu lat. „Pamiętam, jak byłem całkowicie zachwycony jego magią” — Charles Powiedział podczas wywiadu radiowego w 2018 roku.

READ  Jameela Jamil Salam i Karl Lagerfeld Hołd za „Kulturę selektywnego anulowania” – ostateczny termin