24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kijów, Lwów pod rosyjskimi nalotami;  Rakieta narusza polską przestrzeń powietrzną

Kijów, Lwów pod rosyjskimi nalotami; Rakieta narusza polską przestrzeń powietrzną

Kiedy w niedzielę w Kijowie doszło do kilku eksplozji, siły obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły kilkanaście rakiet wystrzelonych przez Rosję w kierunku stolicy i jej okolic, poinformował w telegramie szef kijowskiej administracji wojskowej Siergiej Babko.

Powiedział, że w ataku wyrządzono jedynie niewielkie szkody.

Rosja od wielu dni atakuje Ukrainę, co Moskwa przedstawia jako odwet za ataki na Ukrainę podczas ostatnich wyborów prezydenckich.

„Od trzeciego poranka przed świtem w tym tygodniu na całej Ukrainie obowiązuje ostrzeżenie z powietrza i zalecono schronienie się na miejscu” – napisała ambasador USA Bridget Brink w niedzielny poranek o godz.

„Rosja w dalszym ciągu bezkrytycznie wystrzeliwuje drony i rakiety, z naruszeniem prawa międzynarodowego i bez względu na miliony cywilów”.

Ministerstwo Obrony Rosji nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz.

Polska przestrzeń powietrzna

Rosyjskie rakiety manewrujące wystrzelone z obwodu lwowskiego na zachodniej Ukrainie naruszyły polską przestrzeń powietrzną – poinformowały polskie siły zbrojne.

„Obiekt wleciał w polską przestrzeń powietrzną w pobliżu miasta Osertów (województwo lubelskie) i pozostał tam przez 39 sekund” – podały siły zbrojne w serwisie społecznościowym X.

Siły zbrojne podały wcześniej, że podczas ataku uruchomiono polskie i sojusznicze samoloty, aby zapewnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej.

Burmistrz Lwowa Andrij Sadowyj powiedział w telegramie, że nie doszło do ataków na miasto, ale w kierunku szerszego obwodu lwowskiego wystrzelono około 20 rakiet i siedem dronów szturmowych, celując w „infrastrukturę krytyczną”.

(Reportaż: Pavel Polityuk, Gleb Karanich i Valentin Okhrenko w Kijowie; tekst: Lydia Kelly; redakcja: William Mallard i Lincoln Feist.)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.

READ  Europe 40-Ft Platform Wagons Market Report 2021 - 2028 według krajów (Niemcy, Węgry, Włochy, Francja, Polska, Słowacja, Słowenia) i oddziałów