25 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska prosi firmę Pfizer o renegocjację umowy na szczepionki – EURACTIV.com

Polska prosi firmę Pfizer o renegocjację umowy na szczepionki – EURACTIV.com

Polskie Ministerstwo Zdrowia wysłało list do firmy Pfizer, w którym domaga się, aby Polska zaprzestała dostarczania szczepionki Covid-19.

W liście, do którego dotarł EURACTIV, minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do firmy Pfizer o zmianę warunków umów dotyczących szczepionek Covid-19, aby „zmniejszyć obciążenia finansowe” i zapobiec zmarnowaniu tysięcy szczepionek.

Polska prowadzi koalicję krajów europejskich do renegocjacji umów z amerykańską firmą farmaceutyczną W marcu 2023 r. Komisja Europejska zezwoliła Polsce na renegocjację umowy w sprawie dostaw szczepionek.

Chociaż minister zdrowia przyznał, że wysiłki firmy Pfizer doprowadziły do ​​szybkiego wyprodukowania szczepionki, która mogłaby być szeroko dystrybuowana wśród obywateli Europy, nie wierzył, że wysiłki firmy Pfizer były wystarczające, mówiąc, że „zysk w biznesie musi mieć swoje granice”.

Celem było zmniejszenie liczby dawek dostarczanych do Polski, ponieważ zużyto tylko kilka dawek, a niektóre dawki musiały zostać wyrzucone po upływie terminu ważności.

„To nie ma absolutnie sensu z punktu widzenia zdrowia publicznego, ponieważ większość z nich zostanie zniszczona z powodu ograniczonego okresu przydatności do spożycia i ograniczonego popytu” – czytamy w liście.

„Ponieważ żaden rząd nie jest obecnie zainteresowany przyjmowaniem darowizn w postaci szczepionek na COVID-19, UE nie może ich nawet wykorzystać do przekazania ich reszcie świata” – zaznaczył minister.

Obciążenia finansowe wskazują na wojnę na Ukrainie

Niedzielski przywołał obciążenia finansowe, z którymi boryka się Polska w związku z wojną na Ukrainie, aby wyjaśnić ograniczone możliwości kraju w zakresie płacenia za zamówione w przedsprzedaży szczepionki.

Po inwazji rosyjskiej w lutym 2022 r. Polska przyjęła najwięcej ukraińskich uchodźców w Europie. W sumie ponad jedenaście milionów ludzi przekroczyło polską granicę uciekając przed wojną. Według straży granicznej.

Od tego czasu w kraju przebywało 1,5 miliona Ukraińców. Osobom tym zapewniał schronienie, opiekę zdrowotną, edukację, dostęp do rynku pracy i inne usługi od polskiego rządu.

READ  Zobacz polską selekcję przed Eurowizją

„Chociaż w tej sytuacji widać solidarność, koszt finansowy tych działań jest ogromny” – podkreślił minister, dodając, że w obecnej sytuacji Polsce zależy na dalszym świadczeniu podstawowych usług socjalnych ludności ukraińskiej.

Polska od zeszłego roku próbuje renegocjować umowę na szczepionki z firmą Pfizer, podając koszty przyjęcia uchodźców z Ukrainy jako główny powód, dla którego kraj nie może już płacić za szczepionki zamawiane w ramach wspólnych zamówień UE.

Urzędnik Komisji Europejskiej powiedział, że rząd próbował powołać się na klauzulę siły wyższej w umowie z Pfizerem, na którą kraj „nie miał powodu”, by się powoływać. agencji Reutera w maju 2022 r.

Urzędnik powiedział, że wojna na Ukrainie nie zrobiła nic, aby zmienić polskie wymagania dotyczące szczepień, „jeśli już, to teraz szczepić uchodźców”.

Brak dobrej woli

W liście Niedzielski zarzucił Pfizerowi, że nie ma dobrej woli, by dojść do porozumienia z Polską i innymi krajami UE.

Minister powiedział, że Polska zaproponowała alternatywne rozwiązania „z konsensusem co do tego, jak iść naprzód” i zaprosiła Pfizera do przedstawienia własnych rozwiązań.

Obecna propozycja firmy obejmuje zmniejszenie dawek szczepionki, ale kraj nadal musiałby uiścić opłatę za anulowanie, która stanowi połowę ceny za niewyprodukowaną dawkę, podkreślił Niedzielski.

„Pomimo mojego najlepszego interesu w znalezieniu kompromisu, Pfizer nie jest przygotowany do wykazania się zadowalającą elastycznością i nie jest przygotowany do przedstawienia żadnych realistycznych propozycji w odpowiedzi na zmienioną sytuację (zdrowotną) w Europie” – napisano w liście.

Według Nietzielskiego Pfizer chce zarabiać na środkach, które państwa członkowskie UE przeznaczają na publiczną służbę zdrowia. „Zamiast humanitarnego podejścia firma jedynie ogłasza gotowość do dialogu” – napisał.

W liście wezwał firmę Pfizer do zmiany podejścia i gotowości do osiągnięcia porozumienia satysfakcjonującego firmę i kraje jej klientów.

READ  Agnieszka Debrowska pierwsza w Polsce kolekcja rękopisów w Hotelu

„Niszczenie szczepionek z logo Pfizera nikomu nie pomoże w szukaniu rozwiązania” – podsumował minister zdrowia.

Polska nie jest jedynym krajem borykającym się z nadpodażą szczepionek, ponieważ inne kraje naciskają na komisję, aby zrewidowała umowy.

W marcu Bułgaria, Polska, Litwa i Węgry zwróciły się do Komisji o przegląd umowy z firmą Pfizer w imieniu państw członkowskich.

Negocjacje z firmami w sprawie dawek dostaw prowadzi tzw. „wspólny komitet negocjacyjny”, w skład którego wchodzą przedstawiciele komisji i kilku państw członkowskich – powiedział w marcu EURACTIV.pl rzecznik komisji.

Rzecznik wyjaśnił, że Komitet podlega Komitetowi Sterującemu, w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich oraz przedstawiciele Komisji.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl i Clara Bauer | EURACTIV.com)

Dowiedz się więcej z EURACTIV