26 kwietnia, 2024

Kanadyjczyk Acevedo i Polak Stokowski ustanowili rekordy kraju w 50 eliminacjach stylem grzbietowym

Mistrzostwa Świata FINA na krótkim torze 2022

Dzień 3 Mistrzostw Świata SC 2022 rozpoczął się szybko dla Kanadyjczyka Javiera Acevedo i biegun Gabora Stokowskiego Obaj pobili swoje rekordy narodowe na 50 metrów stylem grzbietowym.

W eliminacjach imprezy Stokowski zajął 1. miejsce w biegu 4 i 1. miejsce w klasyfikacji generalnej w półfinale. Jego czas 22,78 był czasem granicznym Tomasz PolewkaRekord Polski 22,96 został ponownie ustanowiony w 2015 roku. Dodatkowo poprawiła swój rekord życiowy 22,98.

Stokowski wystąpił już w finale stylu grzbietowego w Melbourne, zajmując 6. miejsce we wczorajszym finale na 100 stylem grzbietowym z czasem 49,74.

Acevedo zajął drugie miejsce za Stokowskim z czasem 23,10, co jest dobre zarówno na szóste miejsce w półfinale, jak i nowy rekord Kanady. Swoim pływaniem Acevedo ustanowiła zarówno swój najlepszy czas, jak i poprzedni rekord kraju 23,20 podczas przystanku Pucharu Świata w Indianapolis w zeszłym miesiącu. Wcześniej Acevedo pobił rekord 23,24 na mundialu w Berlinie.

Pływanie Acevedo oznaczało wzrost po trudnym starcie w pierwszych dniach spotkania. Acevedo zajął 6. miejsce na 100 stylem grzbietowym i 11. na 200 IM, 18. na 100 z powrotem i 17. na 200 IM. Na 100 stylem grzbietowym dodała ponad sekundę do swojego rekordu życiowego 49,71 ustanowionego na mistrzostwach świata w zeszłym miesiącu.

Acevedo może być dobrym znakiem dla kanadyjskich sztafet, ponieważ odgrywa kluczową rolę w sztafecie 400 składanej i prawdopodobnie znajdzie się w jednej z sztafet składanych.

READ  Zełenskij z Ukrainy przemawia w polskim parlamencie; NATO zbliżyło oba kraje