29 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Zełenskij z Ukrainy przemawia w polskim parlamencie;  NATO zbliżyło oba kraje

Zełenskij z Ukrainy przemawia w polskim parlamencie; NATO zbliżyło oba kraje

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński przemawiał w polskim parlamencie w piątek, 16. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Powiedział, że Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) zbliżyła oba kraje.

„Dzięki NATO jesteśmy bliżej siebie. Rozumiemy się. Kiedy zostałem prezydentem, wiedziałem, że dla Polski jest daleko, ale zbliżyliśmy się do NATO” – powiedział Żeleński.

„Jesteśmy rodzinami” – powiedział ukraiński prezydent, dodając, że nie ma miejsca na agresję. „Ukraina ma siedmiu sąsiadów”.

Zełenski o siłach ukraińskich, najemnikach, bombardowaniach

Poprzedniego dnia Zełenski powiedział, że wojna jest upartym wrogiem i sprowadziła bandytów z Syrii. „Najeźdźcy niszczą nas teraz ze zdewastowanego kraju, tak jak zostali zniszczeni”.

„W ten sposób wojska rosyjskie traktują Ukraińców. Donbas traktuje osoby rosyjskojęzyczne. Krzyczeli na wszystkich w Moskwie o tak zwanym „bezpieczeństwie”. Rakiety, bomby lotnicze, artyleria. „Najemnicy, którzy po prostu wyjeżdżają za granicę, by zabijać – w każdym sensie słowa — powiedział.

Wojna rosyjsko-ukraińska

Ofensywa militarna Rosji przeciwko Ukrainie, która rozpoczęła się 24 lutego, zmusiła ponad 2,3 miliona ludzi do ucieczki z rozdartego wojną kraju, podczas gdy inni szukają schronienia w stacjach metra, fundacjach i podziemnych schronach.

W piątek Rosja próbowała przesunąć swój atak na zachód, a urzędnicy na Ukrainie twierdzili, że naloty uderzyły w dwa miasta oddalone od głównych celów Rosji.

Narody zachodnie są w dużej mierze zjednoczone w karaniu Rosji ekonomicznej. Nazywając Putina agresorem, prezydent Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone zniosą rosyjski status „stałych normalnych stosunków handlowych”.

Śledź wszystkie wiadomości i nagłówki dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej Aktualizacje na żywo dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej

READ  Polski kawaler - nowy Europejczyk