19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Joe, zrobimy…”: Co stwierdzono w rozmowie telefonicznej pomiędzy prezydentem Bidenem a Netanjahu

„Joe, zrobimy…”: Co stwierdzono w rozmowie telefonicznej pomiędzy prezydentem Bidenem a Netanjahu

Prezydent Joe Biden odbył niedawno ważną rozmowę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu podczas krótkiej rozmowy telefonicznej na temat trwającego konfliktu w Gazie. Prezydent USA wymienił kilka rzeczy, które izraelski premier Benjamin Netanjahu musi natychmiast podjąć, aby za wszelką cenę zapewnić ochronę ludności cywilnej „konkretnie, konkretnie i wymiernie”.

Zwiększyć pomoc humanitarną w Gazie

Ten kolaż zdjęć przedstawia prezydenta Joe Bidena pozostawionego po lewej stronie 8 marca 2024 r. w Wallingford w Pensylwanii oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Tel Awiwie w Izraelu 28 października 2023 r. Biden i Netanjahu rozmawiali w poniedziałek 18 marca w ich pierwsza interakcja Od ponad miesiąca pogłębił się podział między sojusznikami w sprawie kryzysu żywnościowego w Gazie i przebiegu wojny. (Zdjęcie AP)(AP)

Jak podaje CNN, prezydent Joe Biden nakreślił szereg kroków, do których podjęcia wezwał izraelskiego premiera tak szybko, jak to możliwe. Z informacji wynika, że ​​działania te obejmują otwarcie przejścia granicznego Erez z północną Gazą oraz portu Aszdod w południowym Izraelu, aby pomoc humanitarna mogła dotrzeć do osób jej potrzebujących. Biden nalegał także Netanjahu, aby „zwiększył przepływ towarów przez port w Kerem”, kolejny punkt wejścia do Gazy.

Odblokuj wyłączny dostęp do historii wyborów powszechnych w Indiach, tylko w aplikacji HT. Pobierz teraz!

Według źródła CNN zaznajomionego z tą rozmową zacytowano odpowiedź Netanjahu: „Joe, zrobimy to”.

Przeczytaj także: Nancy Pelosi przyłącza się do apeli 40 Demokratów w Izbie Reprezentantów wzywających Bidena do zaprzestania sprzedaży broni do Izraela

Fragment rozmowy telefonicznej prezydenta Bidena z Benjaminem Netanjahu

Środki te nie były tylko sugestią, ale Stany Zjednoczone chciały je wdrożyć w trybie priorytetowym. Z opisu rozmowy Białego Domu wynika, że ​​Biden nazwał incydent „niedopuszczalnym”. W czwartek wieczorem „izraelski gabinet bezpieczeństwa zatwierdził te trzy środki mające na celu zwiększenie pomocy humanitarnej w oblężonym Strefie”.

Była to pierwsza rozmowa Bidena od czasu ataku na pracowników World Central Kitchen, w którym zginęło siedem osób. Biden podobno ostrzegł Netanjahu, że będą „poważne konsekwencje”, jeśli Izrael nie zmieni swojego podejścia do wojny w Strefie Gazy. Urzędnicy amerykańscy odmówili określenia, jakie zmiany w polityce USA były omawiane podczas rozmowy, ani w oficjalnym odczytaniu w Białym Domu, ani w publicznych oświadczeniach po rozmowie.

READ  Manewr Etiopii mający na celu utworzenie portu budzi obawy w niestabilnym regionie

Przeczytaj także: Amerykański syn zabity przez słonia w Afryce broni zwierzęcia: „Moja matka zrobiłaby to samo”

Czy Stany Zjednoczone dążą do wstrzymania dostaw broni?

Wcześniej Nancy Pelosi, była spikerka Izby Reprezentantów, dołączyła do 40 innych demokratycznych prawodawców, wzywając prezydenta Joe Bidena do wstrzymania dostaw amerykańskiej broni do Izraela. Nastąpiło to po ogłoszeniu przez Ministerstwo Zdrowia w Gazie, że w wojnie zginęło ponad 33 000 osób. Sprawozdanie potwierdza, że ​​w gęsto zaludnionym regionie przybrzeżnym panuje poważny głód, co pogłębia istniejący kryzys humanitarny. Doprowadziło to do globalnej krytyki wojny i handlu bronią.