22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Jesteśmy za Polską” – mówi Trump podczas spotkania z prezydentem Dudą

„Jesteśmy za Polską” – mówi Trump podczas spotkania z prezydentem Dudą

Warszawa: Prezydent Polski Andrzej Duda rozmawiał o Ukrainie i Bliskim Wschodzie z republikańskim kandydatem na prezydenta Donaldem Trumpem podczas środowego spotkania w Nowym Jorku.

Duda, którego kadencja kończy się w 2025 r., był jednym z preferowanych partnerów międzynarodowych Trumpa podczas jego prezydentury w latach 2017–2021 i określali się jako przyjaciele.

Z kolei wielu innych europejskich przywódców od dawna niepokoiło się, że druga prezydentura Trumpa zmniejszy wsparcie USA dla Ukrainy, wschodniego sąsiada Polski, oraz sojuszu wojskowego NATO.

„Polacy go kochają (Dudę)… Nie jest to łatwe do osiągnięcia, ale wykonał wspaniałą robotę i jest moim przyjacielem” – powiedział Trump reporterom, gdy Duda przybył do Trump Tower.

„Jesteśmy cały czas za Polską” – dodał.

W czytaniu ze spotkania kampania Trumpa podała, że ​​omawiała propozycję Dudy, aby członkowie NATO wydawali co najmniej 3 procent produktu krajowego brutto (PKB) na obronę. Obecny cel minimalny wynosi 2 procent.

„Omówili także wojnę między Rosją a Ukrainą, konflikt z Izraelem na Bliskim Wschodzie i wiele innych tematów związanych z osiągnięciem pokoju na świecie” – napisano w kampanii.

„To było przyjacielskie spotkanie w bardzo miłej atmosferze” – powiedział Duda po kolacji.

Trump, którego proces toczy się w Nowym Jorku za rzekome płacenie „cichych pieniędzy” gwiazdy porno Stormy Daniels, prawdopodobnie w listopadowych wyborach prezydenckich stanie w obliczu ostrej konkurencji z prezydentem Demokratów Joe Bidenem.

Duda przebywa w Nowym Jorku, aby uczestniczyć w obradach Organizacji Narodów Zjednoczonych, i w piątek poleci do Kanady.

(Opublikowany 18 kwietnia 2024, 09:31 IST)

READ  Zaszczepieni przez Govshield Indianie mogą teraz latać do Polski. Sprawdź najnowsze wytyczne