14 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jaszczurka, którą zabijają Hulks, ma nadludzkie geny

Jaszczurka, którą zabijają Hulks, ma nadludzkie geny

jaszczurka Podarsis Mural Negreventresa Może nie urosnie do groteskowych rozmiarów i nie rozwali wszystkiego w zasięgu wzroku, ale ewolucja przekształciła tę jaszczurkę w niesamowity typ kadłuba – łącznie z zieloną skórą. S. nigriventris W porównaniu z innymi rasami pospolitych jaszczurek ściennych wygląda jak imponujący superbohater Marvela (Podarces Morales). Chociaż popularna wersja jest zwykle stosunkowo mała i ma kolor brązowy do zielonkawo-brązowego,… nigriventris Podgatunek występujący w środkowych Włoszech robi wrażenie wizualne ze względu na zieloną skórę z czarnymi znaczeniami, większy rozmiar i zwiększoną agresywność.

Zespół biologów ewolucyjnych pod kierownictwem Nathalie Viner z Uniwersytetu w Lund w Szwecji postanowił odkryć, które geny przyczyniły się do powstania… P. nigriventris To jest bardzo złe. Podobnie jak wielu fikcyjnych ludzi z supermocami (ale w przeciwieństwie do zmutowanego Hulka), ta jaszczurka jest hybrydą.

Ogromne hybrydy

Chociaż jaszczurki ścienne znaleziono od Półwyspu Iberyjskiego po Azję Mniejszą, badacze skupili się na jaszczurkach z populacji w środkowych Włoszech (linia IT) i na południe od Alp (linia południowoafrykańska). Linie te prawdopodobnie oddzieliły się od wspólnego przodka między 5 a 6 milionami lat temu, a następnie rozpoczęły hybrydyzację, w ramach której osobniki z różnych linii łączyły się ze sobą, tworząc potomstwo hybrydowe.

P. nigriventris Powstał jako podgatunek linii IT. Jednakże niektóre jego cechy zostały przeniesione z rasy SA. Nazywa się to introgresją i ma miejsce, gdy informacja genetyczna jest przenoszona z jednej rasy lub gatunku na inny w wyniku hybrydyzacji. Cechy, na których skupili się badacze, to ubarwienie grzbietu i brzucha, niebieskie plamki po bokach, masa ciała i długość głowy.

ponieważ P. nigriventris Cechy przedostały się do rasy SA poprzez wprowadzenie i ustalenie, kim naprawdę są przodkowie, może być trudne. Początkowo zakładano, że wybrane zostaną kobiety P. nigriventris Cechuje się samcami, co zwiększa ich szanse na znalezienie partnerki. Jednakże niektóre z tych cech zaobserwowano później u samic, zatem nie są one charakterystyczne wyłącznie dla samców rywalizujących o samice.

READ  Błędy komputera z kosmosu

„Różne dowody potwierdzają istnienie [these traits] U obu płci i [the traits] „Pozostaje nienaruszony podczas rozwoju w odlegle spokrewnionej linii” – stwierdzili naukowcy w badaniu opublikowanym niedawno w czasopiśmie Science Advances.

brązowy P. Moralesa Fenotyp jest uważany za przodka. Zobaczmy jak nigriventris Kiedy pojawi się fenotyp, Viner będzie musiał dowiedzieć się, gdzie w genomie jaszczurki znajdują się cechy składające się na ten fenotyp.

Zielone geny

To, co Viner i jej zespół odkryli podczas analizy genomów jaszczurek, to cechy, które je tworzą P. nigriventris Różnicowanie zależy od genów regulujących komórki grzebienia nerwowego. Te pluripotencjalne komórki macierzyste, które tworzą się we wczesnym stadium embrionalnym, mogą przekształcić się w różne typy bardziej wyspecjalizowanych komórek w całym zarodku, przyczyniając się do wszystkiego, od zastawek serca po wybarwienie.

Jeden z tych genów, obr/min 10, Reguluje proliferację komórek grzebienia nerwowego, czyli ich wzrost i podział, a inne, tfkp2l1, Reguluje sposób, w jaki różnicują się one w bardziej wyspecjalizowane komórki w miarę rozwoju płodu. jeszcze inny, GBC 3, Komórki grzebienia nerwowego są potrzebne do migracji do różnych miejsc w zarodku, gdzie integrują się z tkankami.

Ale gdzie była różnica, która ostatecznie zmieniła kolor nigriventris Fenotyp? Odpowiedź znajdowała się w regionie chromosomu zawierającym gen znany jako rap 18, Co pomaga również w migracji komórek grzebienia nerwowego. Rap18 I Na żywo 5 Obydwa odgrywają rolę w produkcji pigmentu. Może to być związane z kolorem zielonym i czarnym P. nigriventris.

„Wykazały to analizy przepływu genów [chromosomal] Region ten został prawdopodobnie wprowadzony ze szczepu IT do populacji szczepu SA, który wykazuje silną ekspresję nigriventris „Fenotyp” – stwierdzili naukowcy w tym samym badaniu.

Chociaż dokładne czynniki, które spowodowały te zielone i czarne P. nigriventris Potwory (przynajmniej potwory obok nich P. Moralesa krewni) rozwijanie różnych ubarwień w celu przystosowania się do zmian w otoczeniu jest nadal nieznane, ponieważ ich wygląd nie jest już tajemnicą.

READ  Pełnia i częściowe zaćmienie Księżyca w sam raz na święto Halloween

Przynajmniej szkieletowe jaszczurki nie muszą narażać się na intensywne promieniowanie, aby uzyskać swój rozmiar, kolor i siłę, w przeciwieństwie do samego Bruce’a Bannera.

Postęp naukowy, 2024. DOI: 10.1126/sciadv.adk9315