17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak zobaczyć Jowisza z okolic SF Bay w poniedziałkową noc?

Jak zobaczyć Jowisza z okolic SF Bay w poniedziałkową noc?

Jowisz będzie najbliżej Ziemi za prawie sześćdziesiąt lat w poniedziałkową noc, według A Nowa wersja Z NASA – Istnieje duża szansa, że ​​będziesz mógł zobaczyć piątą planetę ze słońca świecącą na nocnym niebie z San Francisco Obszar Zatoki.

To dlatego, że Jowisz będzie w opozycji, co oznacza, że ​​będzie po drugiej stronie Ziemi od Słońca, co zdarza się co 13 miesięcy i sprawia, że ​​planeta wydaje się większa na niebie niż w jakimkolwiek innym okresie roku, powiedział John Reese. wspierający astronoma w Lake Observatory na Mount Hamilton do SFGATE w e-mailu w poniedziałek rano.

Ale ten rok nie przypomina żadnego innego – Jowisz będzie bliżej niż zwykle około 367 milionów mil stąd, dodał Ben Bowers, astronom z Chabot Space and Science Center w Auckland. Ostatni raz planeta była tak blisko Ziemi w 1963 roku.

„Ponieważ ta opozycja jest bliżej niż większość, będzie trochę jaśniej” – powiedział Burse. „Dla ludzi patrzących na Jowisza przez teleskop, dysk Jowisza będzie miał największy widoczny rozmiar – rozmiar, którego nie można zobaczyć z Ziemi”.

Planeta wschodzi wraz z zachodem słońca i oczekuje się, że pojawi się o 19:45 czasu PT, chociaż można ją dostrzec o 19:00 i będzie stopniowo stawać się bardziej widoczna w ciągu nocy. Reese powiedział, że około pierwszej w nocy ruszy w kierunku południowym, zanim dotrze na zachód około 6:15.

„Na pierwszy rzut oka Jowisz wyglądałby jak bardzo jasna gwiazda” – powiedział Reese. „To musi być jeden z najjaśniejszych obiektów na nocnym niebie”.

Saturn i Mars będą również widoczne w poniedziałkową noc, a jeśli masz pod ręką lornetkę lub mały teleskop, będziesz w stanie zobaczyć trzy lub cztery księżyce Jowisza w Galilei. Jowisz ma 53 księżyce, którym Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała oficjalne nazwy, ale według NASA odkryto ich łącznie 79. Cztery, które powinny być widoczne, to największe i najjaśniejsze, zwane Io, Europa, Ganimedes i Callisto – czyli satelity Galilei, które otrzymały swoją nazwę po tym, jak włoski astronom Galileo Galilei zaobserwował je po raz pierwszy w 1610 roku. być w stanie zobaczyć te lunety Jupiter, jeśli masz stały statyw lub statyw.

READ  Cat Feeder polega na RFID, aby zapewnić Ci spokój w porze obiadowej

Wszystko to pod warunkiem, że Mgła się oddalapowiedział David Prosper, dyrektor Night Sky Network w Pacific Astronomical Society w San Francisco. Niestety warunki oglądania nie będą idealne.

„Jeśli miałeś zachmurzenie zeszłej nocy, prawdopodobnie dostaniesz go ponownie dziś wieczorem” – powiedział telefonicznie Roger Gass, meteorolog z National Weather Service. „Wygląda na to, że letni wzór Stratos będzie kontynuowany od dzisiejszej nocy do jutra, gdy chmury pędzą w głąb lądu tego wieczoru w godzinach nocnych, ponieważ utrzymujemy dość twardą warstwę morza na miejscu. … Nie byłby odpowiedni do obserwowania gwiazd, lub wpatrywanie się w planety, to na pewno.

Jeśli jednak próbujesz zerkać w nocne niebo, im wyższa wysokość, tym lepiej. Zasugerował Mount Diablo lub Mount Tamalpais jako potencjalne miejsca do oglądania wczesnym wieczorem z ostrzeżeniem, że późną nocą mogą pojawić się chmury.

Ale dobrą wiadomością jest to, że chociaż Jowisz będzie najbliżej Ziemi w poniedziałkową noc, pozostanie podobnie blisko przez następne kilka tygodni, więc sceneria we wtorek lub później w tygodniu prawdopodobnie nie będzie się zbytnio różnić, powiedział.

Gass dodał, że mgliste warunki mają się rozwinąć w drugiej połowie tygodnia. Na razie warto zajrzeć.

„To musi być niesamowity widok”, powiedział Prosper.