30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Po erupcji wulkanu Tonga na Pacyfiku pojawia się nowa wyspa

Po erupcji wulkanu Tonga na Pacyfiku pojawia się nowa wyspa

Nowa wyspa została zauważona na środku oceanu kilka godzin po wybuchu podwodnego wulkanu niedaleko Australii.

Na początku tego miesiąca wybuchł podwodny wulkan Hum Reef – położony na centralnych wyspach Tonga – iw ciągu kilku godzin uformował się najnowszy ląd na Ziemi.

Lawa z wulkanu Został schłodzony przez wodę oceaniczną, tworząc wyspę, która rosła w ciągu kilku dni, gdy lawa nadal płynęła.

14 września naukowcy z Tonga Geological Services ogłosili, że wyspa ma powierzchnię około 4 000 metrów kwadratowych i znajduje się 10 metrów nad poziomem morza, ale do 20 września wzrosła do 24 000 metrów kwadratowych.

Erupcja trwała od 10 września do co najmniej ostatniego piątku 23 września, kiedy Tonga Geospatial Services potwierdziło na Facebooku, że „stwarza niewielkie zagrożenie dla środowiska”. społeczność lotnicza oraz mieszkańcy (sąsiadujących grup wysp) Vavao i Hapai”.

Nowa „mała” wyspa została zauważona na Oceanie Spokojnym kilka godzin po wybuchu podwodnego wulkanu.
Obserwatorium Ziemi NASA / Okładka Emma

„W ciągu ostatnich 24 godzin nie zgłoszono żadnego widocznego popiołu” – czytamy w poście. „Wszystkim marynarzom zaleca się przepłynięcie więcej niż 4 kilometry od Home Reef do odwołania”.

Jednak zgodnie z Obserwatorium Ziemi NASA, Wyspa Dzieci może nie zostać tutaj.

„Wyspy utworzone przez wulkany podmorskie są często krótkotrwałe, chociaż czasami trwają latami” – podało obserwatorium Earth Observatory w aktualizacji o nowej wyspie.

Home Reef doświadczył czterech zarejestrowanych okresów erupcji, w tym wydarzeń w 1852 i 1857 roku. Małe wyspy uformowały się tymczasowo po obu tych wydarzeniach, a erupcje wulkanów w 1984 i 2006 roku stworzyły efemeryczne wyspy o zboczach o wysokości od 50 do 70 metrów.

„Wyspa utworzona przez 12-dniową erupcję pobliskiego wulkanu Latiki w 2020 roku dryfowała dwa miesiące później, podczas gdy wcześniejsza wyspa utworzona w 1995 roku przez ten sam wulkan pozostała przez 25 lat”.

READ  Marcowa pełnia księżyca: kiedy zobaczyć Worm Moon

Obserwatorium Ziemi NASA Wyjaśnij to w Południowo-zachodni Pacyfik: „Rama dna morskiego rozciągająca się od Nowej Zelandii do Tonga ma największą gęstość podwodnych wulkanów na świecie”.

Poinformowano, że Home Reef znajduje się w środku Karmadek Tonga Strefa subdukcji, w której trzy płyty tektoniczne „zderzają się z najszybciej zbiegającą się granicą na świecie”.

„Płyta Pacyfiku tonie pod dwiema innymi małymi płytami, prowadząc do jednego z najgłębszych rowów na Ziemi i najbardziej aktywnych łuków wulkanicznych”.