18 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Jak oglądać i rejestrować poniedziałkowe całkowite zaćmienie (zaktualizowano)

Jak oglądać i rejestrować poniedziałkowe całkowite zaćmienie (zaktualizowano)

Aktualizacja pogody, 7 kwietnia, 4:00 ET: Prognoza pogody przedstawiona w poniższej historii pozostaje w dużej mierze aktualna, ale sytuacja jest bardziej niestabilna na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie wskazuje prognoza Burze z Dallas osiągnąć Indianapolis. Dlatego podczas planowania zaćmień należy mieć na uwadze to potencjalne ryzyko (i zwracać uwagę na prognozę).

Gdzie indziej pozostaje największa szansa na dobry pogląd na ścieżkę totalności Części północno-wschodnie Ze Stanów Zjednoczonych (Buffalo, NY, Burlington, VT) wraz z południowo-wschodnią Kanadą (wodospad Niagara i Montreal) według AccuWeather. Na Środkowym Zachodzie (Cleveland) ryzyko opadów deszczu jest większe niż wcześniej (58 procent), ale obecnie nie przewiduje się żadnych burz.

Oryginalna historia jest kontynuowana poniżej

W dniu 8 kwietnia o godz Zaćmienie Słońca Niebo pociemnieje. To rzadkie wydarzenie astronomiczne: ostatnie całkowite zaćmienie Słońca w Ameryce Północnej miało miejsce 21 sierpnia 2017 r., a kolejne na kontynencie będzie widoczne dopiero w 2044 r. Trasa całkowitego zaćmienia – podczas której Słońce całkowicie się zaćmi. zasłonięty przez słońce i księżyc – obejmuje ponad 30 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku.

Ci szczęśliwcy mogą zobaczyć koronę słoneczną i „diamentowy pierścionek” – oba dramatyczne widoki. W innych obszarach nastąpi częściowe zaćmienie, którego poziom będzie zależał od tego, jak blisko jesteś całkowitego zaćmienia. Obserwowanie, jak księżyc wżera się w słońce, nawet trochę, jest wciąż niesamowitym widokiem.

Które miasta i regiony będą świadkami całkowitego zaćmienia słońca i kiedy? Jaka jest prognoza pogody w tych obszarach? Jeśli masz jasną wizję, jak możesz bezpiecznie oglądać i nagrywać wydarzenie?

Gdzie i kiedy zobaczysz całkowite zaćmienie słońca w Stanach Zjednoczonych?

Jak oglądać (i rejestrować) zaćmienie słońca

Dobra wiadomość jest taka, że ​​wiele głównych ośrodków znajduje się w promieniu łącznie 160 km, więc miliony ludzi będą mogły zobaczyć całkowite zaćmienie słońca. Podąża ścieżką północno-wschodnią, więc meksykańskie wybrzeże Pacyfiku będzie mogło po raz pierwszy zobaczyć Mazatlán około 10:57 czasu PT (całkowite zaćmienie rozpoczyna się o 12:07 czasu PT), a następnie miasto Torreon (cały czas lokalny).

Całkowite zaćmienie przejdzie do Stanów Zjednoczonych o godzinie 12:10 czasu CST (Eagle Pass, Teksas), a następnie uderzy w Austin, Fort Worth i Dallas, trzy z pięciu najbardziej zaludnionych miast w Teksasie. Stamtąd przenosi się do Little Rock w Arkansas, a następnie do wybranych części Missouri, Illinois i Indiany (w tym Indianapolis).

Jak oglądać (i rejestrować) zaćmienie słońcaJak oglądać (i rejestrować) zaćmienie słońca

NASA

Pełne zaopatrzenie otrzymują miasta Dayton, Toledo i Cleveland w Ohio, następnie Erie w Pensylwanii, następnie Buffalo, Rochester i Syracuse w Nowym Jorku oraz Maine. Kanada również czeka na niespodziankę: części południowego Ontario (wodospady Hamilton i Niagara) oraz Quebecu (Montreal) zostaną objęte całkowitym zaćmieniem, wraz z Nowym Brunszwikiem, Wyspą Księcia Edwarda i wreszcie Bonavistą i Labradorem o 16:03 czasu wschodniego (czasu nowofundlandzkiego) ). .

Jeśli jesteś w innej części kontynentu i nie możesz podróżować, wiedz, że im bliżej pasma całkowitego zaćmienia, tym bardziej Księżyc będzie zasłonił Słońce (Ta mapa Pokazuje, ile zaćmień otrzymasz w zależności od tego, gdzie jesteś na kontynencie).

READ  Statek kosmiczny NASA zmierza w kierunku najbardziej wulkanicznego miejsca w Układzie Słonecznym

Istnieje imponująca lista głównych ośrodków w promieniu 200 mil od całości, więc wystąpią w nich zaćmienia wynoszące 90 procent lub więcej (Houston, St. Louis, Memphis, Nashville, Chicago, Cincinnati, Detroit, Toronto, Nowy Jork, Boston).

Każdy mieszkaniec południowych, środkowych i północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych powinien mieć przyzwoity widok, podobnie jak mieszkańcy południowo-wschodniej Kanady i wybrzeża Atlantyku. Nawet jeśli nie jesteś w tych obszarach, nadal możesz zobaczyć (i złapać) małe zaćmienie.

Jak długo będzie trwało zaćmienie słońca w 2024 roku?

Od początku, kiedy Księżyc po raz pierwszy zaczyna zasłaniać Słońce (częściowe zaćmienie), do końca, kiedy oba ciała się rozdzielają, to sporo czasu – do 2 godzin i czterdziestu minut w Dallas i 2:18 w Cariboo w stanie Maine.

Jednak sama nerka jest krótka, a jej czas trwania zależy od odległości od środka nerek i pory dnia. Zajmuje to niecałe cztery minuty w Dallas, niecałe trzy minuty w Presque Isle w stanie Maine i zaledwie 1 minutę i 12 sekund w Montrealu. W związku z tym musisz być przygotowany i mieć nadzieję, że w tym krótkim oknie niebo będzie czyste.

Jaka jest prognoza pogody w mojej okolicy?

Jest jeszcze za wcześnie, aby uzyskać dokładną prognozę, ale wystarczy tydzień, aby uzyskać ogólne pojęcie o poszczególnych regionach. Dość powiedzieć, że kwiecień nie jest idealnym miesiącem na czyste niebo. Jednak zaćmienie będzie nadal widoczne przez lekkie zachmurzenie i nawet jeśli będzie gęste, niebo znacznie się przyciemni.

Niestety, prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest naprawdę nikłe powyżej średniej na większości obszaru zaćmienia. Prognozy przewidują, że szanse na czyste niebo są tym większe, im dalej na północny wschód się mieszka, co jest przeciwieństwem trendów historycznych.

Warto zauważyć, że w Dallas prognozowane są opady deszczu przez cały dzień (58 procent), co oznacza ciągłe zachmurzenie i brak dobrej widoczności, jeśli tak się stanie. Sytuacja nieco się poprawia po dotarciu do Indianapolis (częściowe zachmurzenie, 24 procent szans na deszcz), a w Buffalo w stanie Nowy Jork sytuacja pozostaje lepsza (częściowe zachmurzenie, 11 procent).

Sytuacja w Montrealu wygląda obecnie dobrze, z przeważnie słonecznym niebem i jedynie 9% szans na deszcz. To samo dotyczy Fredericton w Nowym Brunszwiku.

Oczekuje się, że w czasie całkowitego zaćmienia nad wodospadem Niagara pogoda będzie przyzwoita (przeważnie słonecznie, 18 procent), co doprowadzi do ogłoszenia przez miasto Nagły wypadek Z ostrożności. Urzędnicy szacują, że w ten obszar może zgromadzić się aż 1 milion ludzi, co może spowodować niebezpieczne tłumy.

Jak mogę obejrzeć zaćmienie słońca w domu?

Oczywiście wpatrywanie się w słońce jest niebezpieczne dla wzroku, ale robienie tego podczas zaćmienia może być równie szkodliwe. Chociaż możesz nie od razu odczuwać dyskomfort, możesz uszkodzić oczy w wyniku choroby zwanej Retinopatia słoneczna. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak ból oczu, martwe punkty, niewyraźne widzenie i inne.

READ  Dlaczego ta mała żaba jest tak zła w skakaniu?
Jak oglądać (i rejestrować) zaćmienie słońcaJak oglądać (i rejestrować) zaćmienie słońca

Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne

Aby bezpiecznie je oglądać, należy zakupić parę okularów do zaćmienia słońca certyfikowanych w oparciu o międzynarodową normę bezpieczeństwa zwaną okularami do zaćmienia słońca ISO 12312-2 (Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie wystarczą.) Określa to maksymalną przepuszczalność światła wraz z dopuszczalnym zakresem przepuszczalności długości fali (UVA, UVB, podczerwień).

Zdecydowanie jest jeszcze czas na zakup pary, jeśli jeszcze jej nie masz. the Amerykańskie Towarzystwo AstronomiczneAAS ma wiele rekomendacji dla producentów i sprzedawców, zarówno w Internecie, jak i w sieciach handlowych.

Na przykład Warby Parker oferuje bezpłatne okulary (limit dwóch na osobę do wyczerpania zapasów). Można je również znaleźć w Staples, Lowes i Walmart lub w Internecie w B&H oraz wielu sklepach naukowych i astronomicznych.

AAS odradza szukanie najniższej ceny na Amazonie lub eBayu, w przypadku, gdy uzyskasz zły wynik. „Przed zakupem projektora słonecznego lub filtra w Internecie zalecamy upewnienie się, że (1) zidentyfikowałeś sprzedawcę w witrynie i (2) umieściłeś go na liście Ta strona”, mówi na swojej stronie internetowej Zaćmienie Słońca w Ameryce.

Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca bez okularów

Jak oglądać (i rejestrować) zaćmienie słońcaJak oglądać (i rejestrować) zaćmienie słońca

Kanadyjska Agencja Kosmiczna

Zaćmienie można oglądać także bez okularów, metodą pośrednią. Najprostsza metoda polega na wybiciu małego okrągłego otworu w kawałku grubego papieru lub tektury, a następnie ułożeniu go tak, aby słońce świeciło przez otwór na ziemię lub płaską powierzchnię (można też przykleić do otworu kawałek folii aluminiowej , NASA pojawia się tutaj). Spowoduje to wyświetlenie obrazu dysku słonecznego, umożliwiając obserwację zaćmienia w czasie rzeczywistym.

Ta sama zasada otworkowa pozwoli Ci użyć czegokolwiek z wyciętymi otworami, np. sitka, tworząc dziesiątki maleńkich zaćmień na powierzchni. Drzewa mogą zrobić to samo, rzucając dziwne cienie liści wraz z fragmentami zaćmienia słońca.

Jak oglądać (i rejestrować) zaćmienie słońcaJak oglądać (i rejestrować) zaćmienie słońca

Benjamin Seah / Wikimedia

Aby uzyskać nieco lepsze wrażenia, możesz stworzyć surowy projektor pudełkowy. Zatem słońce świeci przez dziurkę w folii na białą kartę, a ty możesz patrzeć przez większy otwór na kartę, mając słońce za sobą. CSA wyjaśnia Dokładnie jak to zrobić.

Nigdy nie oglądaj zaćmienia bezpośrednio przez lornetkę lub teleskop, ponieważ jest to gwarantowany sposób na uszkodzenie oczu. Można jednak do tego użyć lornetki lub teleskopu projekt Słońce jest na kartce papieru, jak pokazano na rysunku ten film.

Jak robić zdjęcia lub filmy z zaćmienia słońca

Niestety, nie można skierować smartfona ani aparatu w stronę słońca, aby zarejestrować zaćmienie, bo jasność przytłoczy sensor i zepsuje obraz (i ewentualnie uszkodzi sensor). Na szczęście możesz chronić swój aparat tak samo, jak chronisz swoje oczy.

Najtańszym sposobem na to jest zakup dodatkowego zestawu okularów zaćmieniowych, a następnie wycięcie z jednego z nich okularu i naklejenie go na obiektyw smartfona (lub innego aparatu). Zmniejszy to poziom światła na tyle, aby zobaczyć szczegóły słońca podczas częściowego zaćmienia i całkowitego zaćmienia.

READ  „Kosmiczna anomalia” – naukowcy rozwiązują istniejącą od kilkudziesięciu lat zagadkę supergalaktyczną

Można u nas kupić także filtry przeciwsłoneczne przeznaczone do smartfonów np Filtr fotograficzny VisiSolarKtóry jest przeznaczony dla kamer, a nie do bezpośredniego oglądania. Inną opcją jest Aplikacja dotycząca nagłego zaćmienia słońca Kit, który oferuje także aplikację pomagającą fotografować zaćmienia słońca. Zaleca się również noszenie okularów przeciwsłonecznych podczas konfigurowania smartfona lub aparatu, aby chronić oczy.

Jeśli fotografujesz zaćmienie za pomocą dedykowanego aparatu bezlusterkowego lub lustrzanki cyfrowej, wystarczy to Potrzebować Albo Mylar, 16 stopni ND (gęstość neutralna), albo filtr słoneczny alfa wodorowy. Ponownie, nie patrz bezpośrednio w wizjer optyczny lustrzanki cyfrowej w słońcu, jeśli obiektyw nie jest przymocowany do jednego z tych filtrów (wizjer elektroniczny w aparacie bezlusterkowym jest bezpieczny).

Aby sfotografować zaćmienie smartfonem, wyłącz lampę błyskową i ustaw aparat w trybie ultraszerokokątnym lub szerokim, tak aby pozostał w kadrze. Nie patrz bezpośrednio na słońce, aby ustawić aparat, jeśli nie nosisz okularów do zaćmienia słońca.

Nie używaj zoomu cyfrowego, aby powiększyć zaćmienie, ponieważ stracisz rozdzielczość (możesz powiększyć później w aplikacji do edycji zdjęć). Gdy słońce znajdzie się już w ostrości, użyj funkcji blokady ostrości w smartfonie, aby nie „polować” na ostrość i nie powodować rozmycia zaćmienia.

Podczas makrofotografii efekt „diamentowego pierścionka” trwa tylko ułamek sekundy, dlatego korzystaj z trybu zdjęć seryjnych aparatu, w przeciwnym razie prawdopodobnie przegapisz ujęcie. Spróbuj także przechwycić obrazy RAW (zamiast JPEG), aby zachować jak najwięcej szczegółów do późniejszej edycji. Niektóre smartfony iPhone i Android mają wbudowaną funkcję RAW, a jeśli nie, możesz skorzystać z aplikacji innej firmy.

Jeśli zdecydujesz się na nagranie wideo, oczywiście będziesz potrzebować również filtra. Powinieneś jednak także używać statywu, ponieważ fotografowanie z ręki spowoduje rozmycie obrazu i drgania wideo. Nawet Tani statyw załatwi sprawę, wraz z Prosty uchwyt na smartfona. Uchwyć najwyższą możliwą rozdzielczość (4K lub nawet 8K) w najwyższej możliwej jakości. Uchwycisz także wiwatowanie, krzyki itp. – cenna pamiątka, do której możesz wracać wielokrotnie.

Więcej zasobów

Istnieje wiele rządowych i prywatnych stron internetowych zawierających więcej informacji na temat zaćmienia, począwszy od Witryna Eclipse AASszczegółowo opisuje takie kwestie, jak bezpieczeństwo oczu, fotografia, zasoby, a nawet Całkowita aplikacja – „Interaktywna mapa pokazująca, co zobaczysz w dowolnym miejscu w Ameryce Północnej podczas całkowitego zaćmienia słońca 8 kwietnia 2024 r.”

NASA oferuje również stronę internetową poświęconą Zaćmienie Ameryki Północnejtak jak on Krajowa Służba Meteorologiczna I Narodowe Obserwatorium Słoneczne. Specjalna strona tzw Wielkie amerykańskie zaćmienie Ma głównie charakter komercyjny, ale zawiera bardzo przydatną mapę pokazującą zasięg całkowitego zaćmienia i jego wielkość w zależności od lokalizacji, a także obszerną listę czasów i czasu trwania zaćmień. W zależności od miasta.

Aktualizacja, 5 kwietnia, 12:30 ET: Ta historia została zaktualizowana po publikacji, aby uwzględnić więcej szczegółów na temat całkowitej ścieżki zaćmienia słońca.