16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izrael rozważa reakcję wobec Iranu w obliczu wojny niszczącej Gazę

Izrael rozważa reakcję wobec Iranu w obliczu wojny niszczącej Gazę

Prezydencja palestyńska ostro skrytykowała w czwartek Stany Zjednoczone za skorzystanie ze swojego prawa weta w celu zablokowania starań Palestyny ​​o pełne członkostwo w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W oświadczeniu prezydencja określiła weto jako „niesprawiedliwe, niemoralne i nieuzasadnione oraz podważa wolę społeczności międzynarodowej, która zdecydowanie popiera uzyskanie przez Państwo Palestyna pełnego członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

W oświadczeniu oskarżono Stany Zjednoczone o promowanie polityki wspierającej trwające izraelskie operacje wojskowe na terytoriach palestyńskich i utrudniające proces pokojowy, „które w dalszym ciągu korzysta ze swojego prawa weta przeciwko prawom naszego narodu”.

To agresywne amerykańskie weto obnaża sprzeczności amerykańskiej polityki, która z jednej strony twierdzi, że wspiera rozwiązanie dwupaństwowe, a jednocześnie uniemożliwia międzynarodowemu establishmentowi wdrożenie tego rozwiązania poprzez wielokrotne wykorzystywanie przez niego weta w Radzie Bezpieczeństwa przeciwko Izraelowi. W oświadczeniu dodano: „Palestyna i jej uzasadnione prawa”.

W oświadczeniu stwierdzono, że trwały pokój w regionie zależy od zakończenia izraelskiej okupacji i uznania praw Palestyny, w tym samostanowienia i suwerenności nad Jerozolimą Wschodnią.

Trochę tła: We wrześniu 2011 r. Autonomii Palestyńskiej nie udało się uzyskać uznania Organizacji Narodów Zjednoczonych jako niezależnego państwa członkowskiego. Rok później Organizacja Narodów Zjednoczonych podjęła decyzję o zmianie statusu Autonomii Palestyńskiej z „podmiotu obserwatora niebędącego członkiem” na „Państwo obserwatora niebędącego członkiem” Podobnie jak Watykan.

Autonomia Palestyńska, zdominowana przez ruch Fatah, sprawowała kontrolę administracyjną nad Gazą do 2007 r., po zwycięstwie Hamasu w wyborach do organów legislacyjnych w 2006 r. i wydaleniu go ze Strefy Gazy. Od tego czasu Hamas rządzi Strefą Gazy, a Autonomia Palestyńska rządzi częściami okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu.

Stany Zjednoczone wolą zreformowaną Autonomię Palestyńską, która przewodziłaby Zachodniemu Brzegu i Strefie Gazy jako część ewentualnego niepodległego państwa. Jednak Izrael odrzucił możliwość powrotu Autonomii Palestyńskiej do Gazy po trwającej wojnie i odrzucił pomysł ustanowienia państwa palestyńskiego na tych terytoriach.

READ  Rosja chce tajnego głosowania ONZ w sprawie potępienia „aneksji” regionów Ukrainy