22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Hossein Amir Abdollahian: Odpowiedź Iranu będzie „natychmiastowa i na maksymalnym poziomie”.

Hossein Amir Abdollahian: Odpowiedź Iranu będzie „natychmiastowa i na maksymalnym poziomie”.CNN

Odpowiedź Iranu Izrael Minister spraw zagranicznych Hossein Amir Abdollahian powiedział w czwartek CNN, że wszelkie dalsze działania wojskowe przeciwko niemu będą „natychmiastowe i na maksymalnym szczeblu”. Wraz ze wzrostem obaw przed eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie.

„W przypadku gdyby reżim izraelski ponownie odważył się wystąpić i podjąć działania wbrew interesom Iranu, następna reakcja z naszej strony będzie natychmiastowa i na maksymalnym szczeblu” – powiedział Amir Abdollahian Erin Burnett z CNN w ekskluzywnym wywiadzie w Nowym Jorku.

Jego komentarze są następstwem bezprecedensowego irańskiego ataku na Izrael w zeszłym tygodniu, który według Teheranu był odpowiedzią na śmiercionośny izraelski nalot na irański konsulat w Syrii – co postawiło region w trudnej sytuacji, gdy Izrael obiecał w zamian odwet.

Amir Abdollahian wygłosił te uwagi na kilka godzin przed tym, jak urzędnik amerykański powiedział CNN, że Izrael przeprowadził atak Strajk wojskowy w Iranie.

Oficjalne media irańskie podały, że w piątek rano słychać było eksplozje w pobliżu dużej wojskowej bazy lotniczej w pobliżu irańskiego miasta Isfahan, a urzędnik rządowy powiedział, że irańska obrona powietrzna zareagowała na nie. Przechwycono trzy drony.

W ubiegłą sobotę Iran wystrzelił w kierunku Izraela setki dronów i rakiet w odwecie za atak z 1 kwietnia na jego konsulat w Damaszku, w wyniku którego zginęło co najmniej siedmiu urzędników, w tym starszy irański dowódca.

Wydawało się, że irański atak z 13 kwietnia miał na celu zmaksymalizować widowisko przy jednoczesnej minimalizacji ofiar w ludziach, a Izrael i jego sojusznicy zestrzelili większość pocisków.

Wet za wet wyciągnął na jaw trwającą od kilkudziesięciu lat wojnę cieni między Izraelem a Iranem i wywołał strach na Bliskim Wschodzie.

Sojusznicy Izraela, w tym Stany Zjednoczone, wezwali Izrael do okazania powściągliwości, próbując zapobiec eskalacji ataków w wojnę regionalną, ponieważ trwająca wojna Izraela przeciwko palestyńskiemu ruchowi Hamasu w Gazie zwiększyła napięcia między nim a jego sąsiadami.

READ  Filipiny NAIA: Przerwy w dostawie prądu pozostawiają tysiące unieruchomionych, loty odwołane w nowym roku

Nie jest jasne, czy Izrael wysłucha wezwań swoich sojuszników.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w środę, że Izrael tak zrobi Podejmuj „własne decyzje” W odpowiedzi na irańskie ataki powietrzne.

W rozmowie ze Stałym Przedstawicielstwem Iranu przy ONZ Amir Abdollahian powiedział, że Iran ma szczerą nadzieję, że Izrael nie powtórzy „poprzedniego poważnego błędu”, odnosząc się do widocznego izraelskiego ataku w Damaszku.

Amir Abdullahian powiedział: „Jeśli reżim izraelski ponownie popełni ten poważny błąd, nasza reakcja będzie zdecydowana, zdecydowana i godna pożałowania”, odnotowując, że to ostrzeżenie zostało przekazane Sekretarzowi Generalnemu. biały Dom Za pośrednictwem Ambasady Szwajcarii w Teheranie.

Powiedział: „Nie dążymy do tworzenia napięć i kryzysów ani zaostrzania takich sytuacji na Bliskim Wschodzie i mamy szczerą nadzieję, że reżim izraelski nie powtórzy poprzedniego poważnego błędu”.

Dodał, że irańskie siły zbrojne zaplanowały szczegóły możliwej „maksymalnej reakcji”.

Amir Abdullahian wyraził także nadzieję, że Stany Zjednoczone będą w stanie powstrzymać potencjalne działania Izraela i że Biały Dom „nie da nowego imprimatur poszukiwaniu przygód” przez Izrael.

„Wierzymy, że Ameryka będzie się liczyć na podstawie komunikatów wymienianych między nami w ciągu ostatnich sześciu miesięcy” – powiedział w odpowiedzi na pytanie, czy amerykańskie aktywa mogłyby zostać wybrane jako cel, gdyby Stany Zjednoczone pomogły w obronie przed nadlatującymi rakietami przeciwko Iranowi.

Dodał: „W poprzedniej operacji ogłosiliśmy Amerykanom, że nie będziemy atakować amerykańskich baz i instalacji w regionie, chyba że napotkamy sytuację, w której Stany Zjednoczone Ameryki ustawią się obok rządu izraelskiego w imię ekspansji. ” Wojownicze zamiary” – powiedział.

Amir Abdollahian powiedział także, że celem irańskiego ataku na Izrael w zeszły weekend było „ostrzeżenie”, „podjęcie podobnych środków” i „oświadczenie, że mamy środki, aby zareagować”.

Powiedział, że ponad 300 rakiet i dronów wystrzelonych przez Iran w sobotę „nie mieściło się w minimalnych ramach” i że akcja ta stanowiła „uzasadnioną obronę” w odpowiedzi na podejrzenie izraelskiego ataku.

READ  Chińskie dane gospodarcze wskazują na strategiczny zerowy koszt Covida

Dodał: „Nasze działania w odpowiedzi przeprowadzono przynajmniej dlatego, że nie chcieliśmy uderzać w wiele celów”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe wydarzenia.