16 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izrael przygotowuje się do wojny z Hezbollahem – DW – 27.06.2024

Izrael przygotowuje się do wojny z Hezbollahem – DW – 27.06.2024

Pomiń następną sekcję Izraelski nalot w Syrii zabija 2 osoby

27 czerwca 2024 r

W izraelskim nalocie w Syrii zginęły 2 osoby

Syryjskie media państwowe podały, że w nocy w izraelskim nalocie w południowej Syrii zginęły dwie osoby.

Syryjska agencja informacyjna SANA doniosła: „Około godziny 23:40 izraelski wróg przeprowadził atak powietrzny z okupowanego syryjskiego wzgórza Golan, obierając za cel szereg miejsc w południowym regionie, w wyniku czego dwie osoby zginęły, a rannych żołnierza.”

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie podało, że nalot był wymierzony w obiekt prowadzony przez fundację powiązaną z grupami wspieranymi przez Iran, w tym z Hezbollahem.

Izrael zintensyfikował swoje ataki na cele powiązane z Iranem w Syrii po ataku terrorystycznym przeprowadzonym 7 października przez Hamas. Władze izraelskie rzadko komentują takie naloty.

https://p.dw.com/p/4hYie

Pomiń następną sekcję Izraelski minister obrony grozi Hezbollahowi spowodowania „poważnych szkód” w Libanie

27 czerwca 2024 r

Minister obrony Izraela grozi Hezbollahowi „poważnymi szkodami” w Libanie

Minister obrony Izraela Yoav Galant powiedział, że jego kraj nie chce wojny z Libanem, ale jest gotowy wyrządzić poważne szkody, jeśli wysiłki dyplomatyczne zawiodą.

Gallant powiedział reporterom w Stanach Zjednoczonych podczas wizyty w Waszyngtonie: „Nie chcemy wojny, ale przygotowujemy się na wszystkie scenariusze”.

Dodał: „Hezbollah doskonale zdaje sobie sprawę, że jesteśmy w stanie wyrządzić Libanowi poważne szkody, jeśli wybuchnie wojna”.

Gallant dodał, że armia izraelska jest w stanie przenieść Liban „z powrotem do epoki kamienia łupanego” w potencjalnej wojnie przeciwko grupie wspieranej przez Iran.

Yoava Galanta w Waszyngtonie
Yoav Galant powiedział, że Izrael nie chce wojny z HezbollahemZdjęcie: Susan Walsh/AP Photo/Photo Alliance

Gallant przemawiał podczas podróży do Waszyngtonu. Administracja Bidena wielokrotnie ostrzegała przed eskalacją konfliktu na szerszy region.

Dziesiątki tysięcy ludzi w północnym Izraelu i południowym Libanie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, gdy wspierani przez Iran bojownicy Hezbollahu i armia izraelska wymienili ogień.

READ  Izraelska elita pilotów nasila protesty przeciwko reformie sądownictwa

We wtorek Gallant spotkał się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, który pracuje nad osiągnięciem porozumienia dyplomatycznego między obiema stronami.

https://p.dw.com/p/4hYip

Przejdź do następnej sekcji Niemcy zalecają swoim obywatelom opuszczenie Libanu

27 czerwca 2024 r

Niemcy zalecają swoim obywatelom opuszczenie Libanu

Niemiecki MSZ wezwał swoich obywateli do opuszczenia Libanu w związku z napiętą sytuacją na granicy z Izraelem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim raporcie stwierdziło, że dalsza eskalacja może doprowadzić do wstrzymania ruchu lotniczego w Bejrucie Najnowsze wskazówki dotyczące podróży.

„Wtedy opuszczenie Libanu drogą lotniczą nie będzie możliwe” – dodała.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że istnieje realne ryzyko dalszej eskalacji regularnej wymiany ognia, która ma miejsce za granicą od 7 października.

W oświadczeniu czytamy: „Po tym, jak palestyński ruch Hamas przypuścił poważny atak na Izrael w dniu 7 października 2023 r., od 8 października 2023 r. Hezbollah i inne grupy zbrojne również ostrzeliwały Izrael z terytorium Libanu pociskami moździerzowymi, bronią przeciwpancerną i rakietami. ”

Władze niemieckie ostrzegły, że konflikt może się nasilić po nasilających się ostrzeżeniach ze strony izraelskiego rządu.

„Dotyczy to w szczególności południowych części Libanu aż po południowe obszary miejskie Bejrutu i doliny Bekaa, w tym region Baalbek-Hermel” – podało ministerstwo.

Ekspert: Wojna między Izraelem a Hezbollahem będzie katastrofą

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i rozważ aktualizację do przeglądarki internetowej Obsługuje wideo HTML5

zk/ap (Reuters, AFP, AP, DPA)

https://p.dw.com/p/4hYim