15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Stany Zjednoczone wysyłają okręt szturmowy USS Wasp and Marines na wschodnią część Morza Śródziemnego

Stany Zjednoczone wysyłają okręt szturmowy USS Wasp and Marines na wschodnią część Morza Śródziemnego

Posunięcie to zapewni Stanom Zjednoczonym opcje w obliczu eskalacji napięcia między Izraelem a Hezbollahem.

Urzędnicy podkreślili, że ruch statku nie oznacza, że ​​Stany Zjednoczone planują wysiedlenie obywateli amerykańskich z Libanu, ale raczej przemieszcza się z powodów odstraszających, podobnych do poprzednich rozmieszczeń amfibii USS Bataan i lotniskowca USS Gerald Ford . Po ataku Hamasu na Izrael 7 października.

Amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że przeprawa lotniskowca „Wasp” w kierunku wschodniego Morza Śródziemnego, który obecnie ma zmierzać do Europy, zapobiegnie przekształceniu się wojny między Hamasem a Izraelem w szerszy konflikt regionalny.

Jeden z urzędników powiedział, że ruch statku „ma na celu odstraszanie i wzmocnienie stabilności w regionie”.

Amerykański okręt wojenny „WASP” dołączy do amerykańskiego okrętu wojennego „USS Oak Hill”, który już operuje na Morzu Śródziemnym. Urzędnik amerykański powiedział, że amerykański okręt wojenny USS New York, trzeci okręt wchodzący w skład grupy desantowej WASP, wkrótce dołączy do pozostałych dwóch okrętów we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Grupy gotowe do amfibii i 2200 żołnierzy piechoty morskiej na pokładzie są przeszkoleni do prowadzenia szerokiego zakresu misji, w tym ewakuacji dużej liczby obywateli USA ze stref konfliktu.

Lotniskowiec WASP jest obecnie wyposażony w samoloty odrzutowe i helikoptery AV-8 Harrier, ale obecnie nie przewozi samolotów z odchylanym wirnikiem MV-22 Osprey do dalekiego transportu personelu, które są zwykle używane do transportu dużej liczby osób.

READ  Brytyjski raport stwierdził, że Boris Johnson celowo wprowadził Parlament w błąd

Inny amerykański urzędnik podkreślił, że ruch szerszeni w kierunku wschodniej części Morza Śródziemnego ma na celu zapewnienie amerykańskim przywódcom opcji. I że nie podjęto żadnej decyzji w sprawie statku i jego żołnierzy piechoty morskiej, którzy mogliby pomóc obywatelom amerykańskim w opuszczeniu Libanu.

W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami eskalacji starć między siłami izraelskimi a siłami Hezbollahu wzdłuż granicy między Izraelem a Libanem, co zwiększyło obawy, że Izrael może wkrótce zaangażować się w drugą wojnę.

Amerykańskie wysiłki mające na celu osiągnięcie dyplomatycznego rozwiązania napięć wzdłuż tych granic nie powiodły się jak dotąd.

Minister obrony Izraela Yoav Galant powiedział we wtorek dziennikarzom: „Nie zaakceptujemy sił i formacji wojskowych Hezbollahu na granicy z Izraelem”. „Nie zaakceptujemy zagrożeń dla naszych północnych społeczności”.

Dodał: „Jesteśmy gotowi zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić naszych ludzi”. Nie chcemy przystąpić do wojny, ponieważ nie leży to w interesie Izraela”.

USS Wasp przewozi większość z 2200 żołnierzy piechoty morskiej z 24. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej (MEU), która opuściła Stany Zjednoczone w maju w celu rozmieszczenia w obszarze działań 6. Floty w Europie. Pozostali żołnierze piechoty morskiej z 24. MEU są rozmieszczeni na pokładach USS Oak Hill i USS New York.

Wcześniej w czwartek Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych ogłosiła, że ​​po wzięciu udziału w dużych ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim okręt Wasp przekroczył Cieśninę Gibraltarską, aby wpłynąć na Morze Śródziemne.