20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Izrael i Polska kłócą się dyplomatycznie o ustawę o własności Holokaustu |  Izrael Wiadomości

Izrael i Polska kłócą się dyplomatycznie o ustawę o własności Holokaustu | Izrael Wiadomości

Oba kraje wzywają nawzajem ambasadorów polskiego prawa, co mogło zapobiec roszczeniom odbudowy II wojny światowej.

Izrael wezwał polskiego ambasadora do Warszawy, aby wyrazić swoje „głębokie rozczarowanie” polską ustawą, która zdaniem krytyków utrudni Żydom odzyskanie utraconego mienia w czasie II wojny światowej, wywołując reakcję Warszawy.

Niższa izba polskiego parlamentu uchwaliła w czwartek projekt ustawy wprowadzającej limity roszczeń z tytułu restrukturyzacji majątku, piętnując izraelskiego ministra spraw zagranicznych Yer Lapida „hańbą”.

W niedzielnym raporcie izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdzono, że prawo wpłynie na 90 procent roszczeń o przywrócenie mienia od ocalałych z Holokaustu i ich potomków.

„To nie jest historyczna debata o odpowiedzialności za masakrę, ale moralny dług Polski wobec jej obywateli i tych, którzy grabili mienie podczas Holokaustu i pod rządami komunistów” – czytamy w oświadczeniu.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński poinformował w niedzielę, że polskie MSZ wezwało w poniedziałek do Warszawy izraelskie oskarżenia.

Japlonsky powiedział, że Warszawa chce bezpośrednio zarejestrować prawo.

Ambasador Polski powiedział państwowej telewizji, że izraelski przywódca oskarżenia Tal Ben-Ari Yalon został wezwany i że „wytłumaczymy jej w zdecydowany i prawdziwy sposób, co to było”.

„Niestety mamy do czynienia z sytuacją, w której uważamy, że niektórzy izraelscy politycy są wykorzystywani do wewnętrznych celów politycznych” – powiedział.

Ambasada Izraela w Warszawie w czwartek napisała na Twitterze, że „to niemoralne prawo poważnie wpłynie na stosunki między naszymi krajami”.

Polskie MSZ poinformowało w piątek, że wprowadzenie terminów „wyeliminuje nadużycia i nieprawidłowości, które miały miejsce na dużą skalę”.

„Nowe przepisy w żaden sposób nie ograniczają prawdopodobieństwa dochodzenia odszkodowania w sprawach cywilnych, niezależnie od narodowości lub pochodzenia powoda” – dodał.

Kampania kompensacyjna

W nazistowskiej masakrze zginęło prawie trzy miliony ludzi, wszystkich Żydów w Polsce. Byli żydowscy właściciele nieruchomości i ich potomkowie walczą o odszkodowania od Polski od upadku komunizmu w 1989 roku. Zajęte przez nazistów mienie żydowskie było utrzymywane przez powojennych komunistycznych władców.

READ  Lindgren wygrywa w Polsce, a potem odchodzi podczas świętowania!

Ustawa wyegzekwuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., zgodnie z którym powinien istnieć termin na wydanie niepoprawnych decyzji administracyjnych. . Ustawowo termin ten wynosi 30 lat.

Dziedzictwo II wojny światowej i odpowiednie polskie prawo wcześniej zerwały więzy między Polską a Izraelem.

Tysiące Polaków z narażeniem życia w czasie wojny chroniło żydowskich sąsiadów. Ale badania opublikowane od 1989 r. wykazały, że tysiące Żydów zabiło lub potępiło tych, którzy ukrywali się przed niemieckimi okupantami.

W 2018 r. rząd został zmuszony do uchylenia części ustawy o Holokauście, która więziła ludzi, którzy sugerowali, że naród był współwinny zbrodni nazistowskich, które rozgniewały Stany Zjednoczone i Izrael.