W sierpniu inflacja CPI w Polsce wzrosła do 5,5% z 5,0% w lipcu. To o 0,1 punktu procentowego więcej niż we wstępnych szacunkach Federalnego Urzędu Statystycznego od początku września. GUS nie docenił wzrostu cen energii w związku ze wzrostem cen gazu ziemnego dla domów o 12,4%. W sierpniu ceny energii wzrosły o 6,6%, w porównaniu z początkowymi szacunkami 6,1%. Statystyki pokazują, że główna inflacja w Polsce nadal jest wysoka. Szacujemy, że wzrósł on do 3,9% z 3,7% w lipcu.
Pokazuje wzrosty cen we wszystkich głównych modułach na podstawie szczegółowych danych. Ceny usług wzrosły do 6,6% z 6,2% w lipcu. Po otwarciu gospodarki właściciele restauracji i hoteli podnieśli ceny, wzrosły też koszty zorganizowanych podróży zagranicznych. Jak pisaliśmy w naszym komentarzu do danych wstępnych, firmy z tego sektora czerpią korzyści ze zmiany popytu po złagodzeniu ograniczeń. Ceny telekomunikacji i transportu uległy przyspieszeniu.
Producenci podnieśli również wyższe ceny. W sierpniu ceny surowców wzrosły o 5,1% w porównaniu do 4,6% w lipcu. Producenci wykorzystują rosnące koszty dla konsumentów, wykorzystując stale rosnący popyt zarówno w kraju, jak i za granicą.
Dane GUS potwierdzają wizję, którą mieliśmy od około roku. Struktura PKB w Polsce sprzyja inflacji, a udział inwestycji prywatnych spada. To już pchnęło inflację do blisko 5% przed epidemią. Teraz powracający popyt napotyka na bariery podażowe, które utrzymają się w przyszłym roku. To wszystko pogłębia inflację, a porecesyjny spadek CBI w Polsce nie nastąpi. Przed nami dalsze stymulowanie konsumpcji poprzez redystrybucję dochodów proponowaną w polskim porozumieniu. Będziemy mieli do czynienia z efektami wstecznymi na CPI z 9% inflacji PPI.
Pomimo ostatnich wypowiedzi prezesa NBP Adama Klabskiego Dowish, nasza fundamentalna sytuacja jest taka, że NBP zaakceptuje pierwszą podwyżkę stóp w Polsce w listopadzie. Mamy nadzieję, że nowy schemat przyniesie więcej CBI niż podano w lipcu. ) Niedawny wywiad z Glapińskim potwierdza ten pogląd. Chociaż inflacja jest niska, prawdopodobnie przekroczy 3,5% w 2022 r., powiedział gubernator. Szacujemy, że przyszłoroczna średnia inflacja wyniesie około 4,0%.
Taka poprawa planu wspierałaby większościową podwyżkę stóp w RPP jeszcze w tym roku, z inflacją powyżej progu tolerancji banku, wysoką inflacją bazową (szacujemy średnio ok. 3,7% w 2022 r.) i silną gospodarką (wzrost PKB ok. 5). %). Naszym zdaniem decydujące będą tu wysokie miary CBI za listopad i grudzień. Do końca roku spodziewamy się, że inflacja CBI w Polsce zbliży się do 6%.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com