12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Inflacja w Polsce po raz pierwszy od prawie trzech lat kształtuje się poniżej 4%.

Inflacja w Polsce po raz pierwszy od prawie trzech lat kształtuje się poniżej 4%.

Roczna inflacja w Polsce wyniosła w styczniu 3,9%, w porównaniu z 6,2% w grudniu, jak wynika ze wstępnych danych GUS.

To najniższy wynik od prawie trzech lat, kiedy inflacja w lutym ubiegłego roku osiągnęła najwyższy poziom 18,4%. Do spowolnienia inflacji przyczynił się głównie spadek cen paliw i energii.

Jednak pomimo rocznego spowolnienia inflacji, styczniowe dane o inflacji wykazały wzrost cen o 0,4% w porównaniu z grudniem.

Inflacja w Polsce zaczęła przyspieszać w 2021 r. wraz z otwarciem gospodarki po blokadach wywołanych pandemią. Wzrost cen jeszcze bardziej przyspieszył w 2022 r. wraz z wybuchem wojny na sąsiedniej Ukrainie, ale od szczytu w lutym ubiegłego roku gwałtownie zwolnił.

Styczniowy wzrost o 3,9% był najwolniejszy od marca 2021 r. i był niższy od oczekiwanych przez analityków 4,2%. Do spowolnienia przyczynił się w szczególności spadek cen paliw o 8,1% r/r oraz spadek cen energii o 2,1%.

Na niższy odczyt wpłynęły także niższe efekty bazy, kiedy inflacja w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku wyniosła 16,6%.

Jednocześnie jednak ceny żywności wzrosły w styczniu o 4,9% rok do roku, a ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych o 8,8% rok do roku. Ceny domów wzrosły o 2,3%, pomimo uwzględnienia w tej kategorii cen energii, co odzwierciedla wzrost czynszów.

Polska odnotowała drugi najszybszy roczny wzrost cen domów w Europie w trzecim kwartale 2023 r., a wśród krajów OECD ceny najmu rosną najszybciej od 2015 r.

Analitycy państwowego banku PKO BP twierdzą, że inflacja bazowa – po wyłączeniu pozycji o bardziej zmiennych cenach, takich jak paliwa i żywność – spadła w styczniu do 6,2% rok do roku z 6,8% w grudniu. W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa mogła wzrosnąć o 0,4% – podają.

READ  Polska vs. Węgry - Raport z meczu piłki nożnej - 15 listopada 2021

Analitycy ING Banku ostrzegali w tym tygodniu, że inflacja może w marcu osiągnąć cel inflacyjny banku centralnego na poziomie 2,5%, przy czym inflacja o 4-5 punktów procentowych będzie ukryta w zamrożeniu przez rząd cen energii dla gospodarstw domowych, szkół, szpitali i kościołów. Oraz 0% VAT na żywność.

Zamrożenie cen energii potrwa co najmniej do połowy tego roku, a VAT na żywność będzie wynosił zero do marca.

Analitycy PKO BP Banku zauważyli, że spadek inflacji o 3,9% oznacza, że ​​stopy procentowe stały się dodatnie.

„Te elementy sugerują możliwości [an interest] Nie należy wykluczać obniżki stóp w marcu” – napisali w komentarzu do danych, choć sygnały banku centralnego wskazują na stabilizację stóp procentowych obecnie na poziomie 5,75% w nadchodzących miesiącach. .


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Źródło zdjęcia głównego: Orlan (materiały prasowe)