Roczna inflacja w Polsce wyniosła w styczniu 3,9%, w porównaniu z 6,2% w grudniu, jak wynika ze wstępnych danych GUS.
To najniższy wynik od prawie trzech lat, kiedy inflacja w lutym ubiegłego roku osiągnęła najwyższy poziom 18,4%. Do spowolnienia inflacji przyczynił się głównie spadek cen paliw i energii.
Jednak pomimo rocznego spowolnienia inflacji, styczniowe dane o inflacji wykazały wzrost cen o 0,4% w porównaniu z grudniem.
Inflacja w Polsce zaczęła przyspieszać w 2021 r. wraz z otwarciem gospodarki po blokadach wywołanych pandemią. Wzrost cen jeszcze bardziej przyspieszył w 2022 r. wraz z wybuchem wojny na sąsiedniej Ukrainie, ale od szczytu w lutym ubiegłego roku gwałtownie zwolnił.
Styczniowy wzrost o 3,9% był najwolniejszy od marca 2021 r. i był niższy od oczekiwanych przez analityków 4,2%. Do spowolnienia przyczynił się w szczególności spadek cen paliw o 8,1% r/r oraz spadek cen energii o 2,1%.
Na niższy odczyt wpłynęły także niższe efekty bazy, kiedy inflacja w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku wyniosła 16,6%.
Jednocześnie jednak ceny żywności wzrosły w styczniu o 4,9% rok do roku, a ceny alkoholu i wyrobów tytoniowych o 8,8% rok do roku. Ceny domów wzrosły o 2,3%, pomimo uwzględnienia w tej kategorii cen energii, co odzwierciedla wzrost czynszów.
Polska odnotowała drugi najszybszy roczny wzrost cen domów w Europie w trzecim kwartale 2023 r., a wśród krajów OECD ceny najmu rosną najszybciej od 2015 r.
Polska odnotowuje drugi najwyższy roczny wzrost cen domów w UE.
Nowy @EU_Eurostat Dane pokazały, że w Polsce odnotowano najwyższy kwartalny wzrost cen od czasu wprowadzenia przez rząd programu dopłat do kredytów hipotecznych latem ubiegłego roku, który zwiększył popyt. https://t.co/iP3qKZiCje
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 27 stycznia 2024 r
Analitycy państwowego banku PKO BP twierdzą, że inflacja bazowa – po wyłączeniu pozycji o bardziej zmiennych cenach, takich jak paliwa i żywność – spadła w styczniu do 6,2% rok do roku z 6,8% w grudniu. W ujęciu miesięcznym inflacja bazowa mogła wzrosnąć o 0,4% – podają.
Analitycy ING Banku ostrzegali w tym tygodniu, że inflacja może w marcu osiągnąć cel inflacyjny banku centralnego na poziomie 2,5%, przy czym inflacja o 4-5 punktów procentowych będzie ukryta w zamrożeniu przez rząd cen energii dla gospodarstw domowych, szkół, szpitali i kościołów. Oraz 0% VAT na żywność.
Zamrożenie cen energii potrwa co najmniej do połowy tego roku, a VAT na żywność będzie wynosił zero do marca.
Polska zamroziła maksymalne ceny gazu dla domów, szkół, szpitali i kościołów w 2023 roku na takim samym poziomie jak w roku bieżącym, zapobiegając trzykrotnemu wzrostowi.
Jednak propozycja opozycji włączenia małych i średnich przedsiębiorstw została odrzucona https://t.co/h1DS7Pokn9
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 21 grudnia 2022 r
Analitycy PKO BP Banku zauważyli, że spadek inflacji o 3,9% oznacza, że stopy procentowe stały się dodatnie.
„Te elementy sugerują możliwości [an interest] Nie należy wykluczać obniżki stóp w marcu” – napisali w komentarzu do danych, choć sygnały banku centralnego wskazują na stabilizację stóp procentowych obecnie na poziomie 5,75% w nadchodzących miesiącach. .
Ko oznaczają dane lub podstawowe CPI? Z jednej strony mamy złęczy i silniejsze wyniki wyników, a – jak przyszłe I.Dąbrowski (RPP) – realne stopy procentowe ex post stały się postatwie. Punct startovi novej projecg prezunch chory wirusni w dol. pic.twitter.com/PUOmi1sZfp
— PKO Badania (@PKO_Research) 15 lutego 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Źródło zdjęcia głównego: Orlan (materiały prasowe)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką i dziennikarką multimedialną w Notes from Poland. Wcześniej pracował w Reuters.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com