20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Indonezja ewakuuje mieszkańców po wybuchu wulkanu na wyspie Jawa

Indonezja ewakuuje mieszkańców po wybuchu wulkanu na wyspie Jawa

JAKARTA (Reuters) – Wulkan wybuchł w Indonezji w niedzielę, wysyłając chmurę popiołu na 15 km w niebo i zmuszając do ewakuacji prawie 2000 osób, ponieważ wydał najwyższy alert dla regionu wschodniego, poinformowały władze. Wyspa Jawa.

Nie było bezpośrednich doniesień o ofiarach erupcji Semeru, a indonezyjskie ministerstwo transportu stwierdziło, że nie ma to wpływu na podróże lotnicze, ale wysłano ostrzeżenia do dwóch regionalnych lotnisk w celu zachowania czujności.

„Większość dróg jest zamknięta od rana, a teraz pada popiół wulkaniczny i widok na górę jest zasłonięty” – powiedział Reuterowi wolontariusz Bayou Denny Alvento przez telefon z okolic wulkanu.

Wybuchł na Semeru, najwyższej górze Jawy, w zeszłym roku zabijając ponad 50 osób i powodując wysiedlenie tysięcy.

Indonezyjska Agencja Redukcji Katastrof (BNPB) poinformowała, że ​​1979 osób zostało przeniesionych do 11 schronisk, a władze rozdały maski mieszkańcom. Erupcja rozpoczęła się o godzinie 2:46 (sobota 1946 GMT) i trwają działania ratownicze, poszukiwawcze i ewakuacyjne.

Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że ​​pióropusz pyłu wulkanicznego osiągnął wysokość 50 000 stóp (15 km), co początkowo ostrzegało o możliwości wywołania tsunami przez wulkan. Wyklucz to później.

Erupcja, 640 km na wschód od stolicy, Dżakarty, nastąpiła po serii trzęsień ziemi w Zachodniej Jawie, w tym jednego w zeszłym miesiącu, w którym zginęło ponad 300 osób.

Indonezyjskie Centrum Wulkanologii i Ograniczania Zagrożeń Geologicznych, PVMBG, podniosło poziom aktywności wulkanicznej do najwyższego poziomu i ostrzegło mieszkańców, aby nie zbliżali się na odległość mniejszą niż 8 kilometrów (5 mil) od epicentrum erupcji Semeru.

Dodała, że ​​gorące chmury popiołu dryfowały około 19 km od centrum erupcji.

Prezes PVMBG, Hendra Gunawan, powiedział, że mogła zgromadzić się większa ilość magmy w porównaniu z poprzednimi erupcjami wulkanu w 2021 i 2020 r., co może oznaczać większe zagrożenie dla większego obszaru.

READ  Prezydent Chin podczas wizyty państwowej obiecuje zacieśnienie więzi z Wietnamem

Powiedział, że „gorące chmury Semeru mogą sięgać dalej i na odległość, gdzie jest wiele mieszkań”.

Na filmie przesłanym agencji Reuters przez lokalną policję widać wieśniaków oddalających się od zboczy wulkanu, niektórzy z dobytkiem ułożonym na motocyklach. Uszkodzony most był pokryty popiołem wulkanicznym.

Ze 142 wulkanami Indonezja ma największą na świecie liczbę wulkanologów mieszkających w odległości spaceru od wulkanu, z populacją 8,6 miliona w promieniu 10 kilometrów (6 mil) od jednego.

Śmiertelne trzęsienie ziemi, które nawiedziło zachodnią Jawę pod koniec listopada, miało siłę 5,6 stopnia w skali Richtera, ale miało niewielką głębokość. Trzęsienie ziemi o sile 6,1 stopnia w skali Richtera uderzyło w sobotę na większej głębokości, zmuszając ludzi do ucieczki z budynków, ale nie powodując większych szkód ani obrażeń.

(Reportaż Stefano Suleimana i Angie Teo) w Dżakarcie; Dodatkowe raporty autorstwa Tetsushi Kajimoto w Tokio. Montaż przez Williama Mallarda i Lincoln Feast

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.