28 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Indie wstrzymują wysiłki WHO mające na celu ogłoszenie światowej liczby zgonów z powodu Covid

Indie wstrzymują wysiłki WHO mające na celu ogłoszenie światowej liczby zgonów z powodu Covid

Ambitne wysiłki Światowej Organizacji Zdrowia mające na celu obliczenie globalnej liczby zgonów z powodu pandemii koronawirusa wykazały znacznie więcej zgonów niż wcześniej sądzono – w sumie około 15 milionów do końca 2021 r., ponad dwukrotnie więcej niż oficjalna suma sześciu milionów. zgłaszane przez kraje indywidualnie.

Jednak ujawnienie zdumiewających szacunków – wynik ponad rocznych badań i analiz ekspertów z całego świata oraz wszechstronnego spojrzenia na to, jak śmiertelna była do tej pory pandemia – zostało opóźnione o kilka miesięcy z powodu sprzeciwów ze strony Indii. który kwestionuje liczbę zmarłych obywateli i stara się zapobiec publicznemu pojawieniu się.

Szacuje się, że ponad jedna trzecia z dodatkowych dziewięciu milionów zgonów miała miejsce w Indiach, gdzie rząd premiera Narendry Modi utrzymywał się na poziomie prawie 520 000 osób. Powiedzieli, że Światowa Organizacja Zdrowia wykaże, że liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wyniesie co najmniej cztery miliony, według osób zaznajomionych z liczbami, które nie były upoważnione do ujawnienia, co dałoby Indiom najwyższą liczbę ofiar śmiertelnych na świecie. The Times nie był w stanie uzyskać szacunków dla innych krajów.

Rachunki WHO połączyły krajowe dane dotyczące zgłoszonych zgonów z nowymi informacjami z badań ankietowych lokalnych i gospodarstw domowych oraz z modelami statystycznymi mającymi na celu uwzględnienie zgonów, które nie zostały zarejestrowane. Większość różnic w nowych globalnych szacunkach dotyczy wcześniej nierozliczonych zgonów, z których większość pochodziła bezpośrednio od Covid; Nowa liczba obejmuje również zgony pośrednie, takie jak przypadki osób, które z powodu pandemii nie mogą uzyskać opieki z powodu innych chorób.

Opóźnienie w ujawnieniu danych jest ważne, ponieważ globalne dane są niezbędne do zrozumienia, w jaki sposób rozprzestrzenia się pandemia i jakie kroki mogą złagodzić podobny kryzys w przyszłości. Spowodowała spustoszenie w zwykle połączonym świecie statystyk dotyczących zdrowia — spór ukryty w kojącym języku toczy się w Komitecie Statystycznym ONZ, globalnym organie zbierającym dane dotyczące zdrowia, zachęcony odmową współpracy Indii.

„Jest to ważne dla globalnej odpowiedzialności i moralnego obowiązku tych, którzy zmarli, ale jest również ważne z praktycznego punktu widzenia. Jest ważne dla odpowiedzialności” – powiedział dr Prabhat Jha, dyrektor Centrum Globalnych Badań Zdrowia w Toronto oraz członek eksperckiej grupy roboczej wspierającej Światową Organizację Zdrowia.

W celu dokładnego zmierzenia skutków pandemii Światowa Organizacja Zdrowia zgromadziła grupę specjalistów, w tym demografów, ekspertów ds. zdrowia publicznego, statystyków i naukowców zajmujących się danymi. Jak wiadomo, Techniczna Grupa Doradcza współpracuje w różnych krajach, próbując zebrać jak najpełniejsze rachunki zgonów podczas pandemii.

The Times rozmawiał z ponad 10 osobami zaznajomionymi z danymi. Światowa Organizacja Zdrowia planowała opublikować dane w styczniu, ale publikacja była w toku Zapłać za rekolekcje.

READ  Ukraina otrzymuje duże wsparcie UE, gdy szaleje wojna

Niedawno kilku członków grupy ostrzegło Światową Organizację Zdrowia, że ​​jeśli organizacja nie opublikuje danych, eksperci zrobią to sami, powiedziały trzy osoby zaznajomione z tą sprawą.

„Mamy zamiar opublikować w kwietniu”, powiedziała The Times rzeczniczka WHO Amna Ismael Begovic.

Dr Samira Asma, zastępca dyrektora generalnego WHO ds. danych, analityki i dostarczania Impact, która pomaga prowadzić konta, powiedziała, że ​​opublikowanie danych było „trochę spóźnione”, ale powiedziała, że ​​„ponieważ chcieliśmy mieć pewność, że wszyscy będą konsultowani ”.

Indie twierdzą, że metodologia WHO jest błędna. „Indie uważają, że proces ten nie był ani oparty na współpracy, ani wystarczająco reprezentatywny”, powiedział rząd w oświadczeniu dla Komisji Statystycznej ONZ w lutym. Argumentował również, że proces ten nie podlega „naukowej rygorystycznej i racjonalnej analizie, jak można by oczekiwać od organizacji o randze Światowej Organizacji Zdrowia”.

Ministerstwo Zdrowia w New Delhi nie odpowiedziało na prośby o komentarz.

Indie nie są osamotnione w zmniejszaniu liczby zgonów z powodu pandemii: nowe dane WHO odzwierciedlają również spadek liczby innych gęsto zaludnionych krajów, takich jak Indonezja i Egipt.

Dr Asmaa zauważył, że wiele krajów ma trudności z dokładnym obliczeniem wpływu pandemii. Nawet w najbardziej rozwiniętych krajach powiedziała: „Myślę, że kiedy patrzysz pod maskę, jest ciężko”. Powiedziała, że ​​na początku pandemii istniały duże różnice w szybkości zgłaszania zgonów w różnych stanach USA, a niektóre nadal zbierały dane faksem.

Powiedziała, że ​​Indie sprowadziły duży zespół do przeglądu analizy danych WHO, a agencja była zadowolona, ​​że ​​to zrobili, ponieważ chciała, aby model był jak najbardziej przejrzysty.

Prace Indii nad szczepieniami zyskały uznanie ekspertów na całym świecie, ale odpowiedź na temat Covid w zakresie zdrowia publicznego została skrytykowana za zbytnią pewność siebie. Pan Moody popisywać się W styczniu 2021 roku Indie „uratowały ludzkość przed wielką katastrofą”. Dwa miesiące później Minister Zdrowia ogłosił, że w kraju jest tak „Pod koniec gry Covid-19”. Dostosuj satysfakcję, prowadząc do kąpielówki I Próby urzędników uciszenia krytycznych głosów w elitarnych instytucjach.

To była nauka w Indiach coraz bardziej upolityczniony przez całą epidemię. W lutym minister zdrowia Indii skrytykował badanie opublikowane w czasopiśmie Nauki ścisłe Szacuje się, że liczba zgonów w kraju z powodu Covid jest sześć do siedmiu razy większa niż oficjalna liczba. w marcu , Przesłuchany rząd Metodologia badania opublikowana w skalpel Który oszacował liczbę zgonów w Indiach na cztery miliony.

„Osobiście zawsze uważałem, że na naukę należy odpowiedzieć nauką” – powiedział Bhramar Mukherjee, profesor biostatystyki w Szkole Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Michigan, który współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia nad przeglądem danych. „Jeśli masz alternatywne oszacowanie, które jest dokonywane przez rygorystyczną naukę, musisz je po prostu przedstawić. Nie możesz po prostu powiedzieć: »Nie zaakceptuję tego«”.

READ  Ukraina przeciwstawia się rosyjskiemu ultimatum we wschodnim mieście, USA wysyła więcej broni do Kijowa

Indie nie dostarczyły Światowej Organizacji Zdrowia całkowitych danych dotyczących zgonów w ciągu ostatnich dwóch lat, ale badacze organizacji wykorzystali dane zebrane z co najmniej 12 stanów, w tym Andhra Pradesh, Chhattisgarh i Karnataka, które według ekspertów wykazują co najmniej cztery do pięciu razy wyższe wartości. . Zgony w wyniku Covid-19.

Wstępna prezentacja globalnych danych WHO była gotowa w grudniu, powiedział John Wakefield, profesor statystyki i biostatystyki na Uniwersytecie Waszyngtońskim, który odegrał kluczową rolę w zbudowaniu modelu użytego do oszacowań.

Ale Indie nie były zadowolone z szacunków. A potem zrobiliśmy wszelkiego rodzaju analizy wrażliwości, artykuł jest w rzeczywistości o wiele lepszy z powodu tego czekania, ponieważ poszliśmy do skrajności pod względem kontroli modelu i robimy wszystko, co w naszej mocy, z dostępnymi danymi ”, dr. – powiedział Wakefield – I jesteśmy gotowi do drogi.

Liczby reprezentują to, co statystycy i badacze nazywają „nadmiernymi zgonami” – różnicę między wszystkimi zgonami, które miały miejsce, a tymi, których można by się spodziewać w normalnych warunkach. Światowa Organizacja Zdrowia odpowiada za te zgony bezpośrednio z Covid, zgony osób ze stanami powikłanymi przez Covid oraz zgony tych, którzy nie mieli Covid, ale potrzebowali leczenia, których nie byli w stanie uzyskać z powodu pandemii. W obliczeniach uwzględniono również przewidywane zgony, które nie miały miejsca z powodu ograniczeń Covid, na przykład w wypadkach drogowych.

Obliczanie nadmiernej liczby zgonów na całym świecie to złożone zadanie. Niektóre kraje uważnie śledziły dane dotyczące zgonów i natychmiast przekazały je Światowej Organizacji Zdrowia, podczas gdy inne dostarczyły tylko częściowe dane, a agencja musiała zastosować modelowanie, aby uzupełnić obraz. Jest też mnóstwo krajów, w tym prawie wszystkie w Afryce Subsaharyjskiej, które nie gromadzą danych o śmiertelności i dla których statystycy musieli całkowicie polegać na modelowaniu.

Dr Asmaa ze Światowej Organizacji Zdrowia wskazał, że 9 na 10 zgonów w Afryce i 6 na 10 na świecie nie jest zarejestrowanych, a ponad połowa krajów na świecie nie gromadzi dokładnych przyczyn zgonów. Oznacza to, powiedziała, że ​​nawet punktem wyjścia dla tego typu analiz jest „zgadywanie”. „Musimy być pokorni i powiedzieć, że nie wiemy tego, czego nie wiemy”.

W celu sporządzenia szacunków śmiertelności dla krajów z częściowymi danymi o śmiertelności lub bez danych, eksperci z grupy doradczej wykorzystali modele statystyczne i opracowali prognozy na podstawie informacji specyficznych dla kraju, takich jak środki powstrzymywania, historyczne wskaźniki zachorowań, temperatura i dane demograficzne w celu zestawienia danych krajowych oraz, stamtąd szacunki regionalne i globalne .

READ  Posłanka Kara Morza oskarżona w Rosji za „fałszywe” informacje

Oprócz Indii istnieją inne duże kraje, w których dane są również niepewne.

Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia zgłosiło 300 000 zgonów z powodu Covid do końca 2021 r., czyli liczbę, którą rząd podał Światowej Organizacji Zdrowia, ale rosyjska Narodowa Agencja Statystyczna, nieco niezależna od rządu, stwierdziła nadmierną śmiertelność przekraczającą milion osób – liczba, o której mówi się, że jest zbliżona do tych z projektu WHO. Członkowie organizacji powiedzieli, że Rosja zakwestionowała tę liczbę, ale nie podjęła żadnych wysiłków, aby powstrzymać udostępnianie danych.

Chiny, w których rozpoczęła się epidemia, nie publikują publicznie danych dotyczących zgonów, a niektórzy eksperci zadają pytania dotyczące zaniżania liczby zgonów, zwłaszcza na początku epidemii. Chiny oficjalnie zgłosiły mniej niż 5000 zgonów z powodu wirusa.

Chociaż Chiny już utrzymywały poziomy znacznie niższe niż większość krajów, zrobiły to częściowo poprzez niektóre z najcięższych na świecie blokad, które miały swój własny wpływ na zdrowie publiczne. Jeden z Kilka badań Badanie nadmiernej śmiertelności w Chinach za pomocą danych wewnętrznych, przeprowadzone przez grupę naukowców rządowych, wykazało, że liczba zgonów z powodu chorób serca i cukrzycy wzrosła w Wuhan podczas dwumiesięcznego zamknięcia tego miasta. Naukowcy stwierdzili, że wzrost ten był prawdopodobnie spowodowany niezdolnością lub niechęcią do szukania pomocy w szpitalach. Doszli do wniosku, że ogólna śmiertelność w Wuhan była o około 50 procent wyższa niż oczekiwano w pierwszym kwartale 2020 roku.

Wysiłki Indii zmierzające do powstrzymania publikacji raportu jasno pokazują, że dane dotyczące pandemii są delikatną kwestią dla rządu Modiego. „To niezwykły ruch” – powiedział Anand Krishnan, profesor medycyny społecznej w All India Institute of Medical Sciences w New Delhi, który współpracuje również ze Światową Organizacją Zdrowia nad przeglądem danych. „Nie pamiętam czasu, kiedy to się zdarzyło w przeszłości”.

Stanowią wyzwanie dla rządów, gdy wykazują dużą liczbę nadmiernych zgonów, powiedział Ariel Karlinsky, izraelski ekonomista, który stworzył i utrzymuje globalny zestaw danych dotyczących śmiertelności i współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia nad liczbami. „Myślę, że bardzo rozsądne jest, aby ludzie u władzy obawiali się tych konsekwencji”.

Vivian Wang Przyczyniaj się do przygotowania raportów.