GENEWA (Reuters) – Dowody wskazują, że niewystrzelony pocisk prawdopodobnie spowodował potężną eksplozję w szpitalu w Gazie 17 października – podała w niedzielę Human Rights Watch.
Eksplozja w szpitalu Al-Ahli wywołała powszechny gniew w świecie arabskim. Palestyńczycy obwiniali izraelski nalot, podczas gdy Izrael twierdził, że był on spowodowany błędnym wystrzeleniem palestyńskiej rakiety.
Ministerstwo Zdrowia Gazy podało, że zginęło 471 osób. Izrael kwestionuje tę liczbę. Niesklasyfikowany raport wywiadu USA podaje liczbę ofiar śmiertelnych „na najniższym krańcu spektrum od 100 do 300”.
Human Rights Watch stwierdziła: „Wybuch, w wyniku którego zginęło i zostało rannych wielu cywilów w Narodowym Szpitalu Arabskim w Gazie w dniu 17 października 2023 r., najwyraźniej został spowodowany amunicją rakietową, taką jak ta powszechnie używana przez palestyńskie grupy zbrojne…”
Stwierdziła, że wyniki śledztwa w sprawie eksplozji oparto na przeglądzie zdjęć, filmów, zdjęć satelitarnych oraz wywiadach ze świadkami i ekspertami.
Eksplozja w szpitalu Al-Ahli była jednym z najbardziej kontrowersyjnych incydentów podczas wojny, charakteryzującej się oskarżeniami obu stron o dezinformację i zbrodnie wojenne.
Basem Naim, wyższy rangą urzędnik Hamasu, powiedział agencji Reuters, że wszystkie przesłanki wskazują na odpowiedzialność Izraela, dodając, że raport Human Rights Watch był stronniczy w stosunku do Izraela i nie był „ostateczny”.
„Human Rights Watch nie znalazła żadnych dowodów na poparcie swoich ustaleń, ani zeznań naocznych świadków, ani opinii na temat niezależnego eksportu sprzętu wojskowego” – oznajmił, dodając, że Hamas otrzymał pytania od Human Rights Watch dwa tygodnie temu, ale poprosił ją o odłożenie raportu do czasu po zakończeniu wojny. Skończyłem.
Emmanuel Nahshon, zastępca dyrektora generalnego ds. dyplomacji publicznej w izraelskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, skrytykował czas, jaki zajęło Human Rights Watch wydanie opinii.
„Mamy jeszcze ponad miesiąc, aby bez przekonania dojść do wniosku, do którego cały świat doszedł po dwóch dniach” – powiedział w serwisie społecznościowym X.
Naim powiedział, że Hamas zaoferował Human Rights Watch lub jakiemukolwiek innemu międzynarodowemu komitetowi śledczemu pełną współpracę, jeśli wyrazi on chęć odwiedzenia Gazy i przeprowadzenia kompleksowego dochodzenia.
Organizacja Human Rights Watch stwierdziła, że doniesienia o 471 osobach zabitych i 342 rannych „wskazują na niezwykle wysoki stosunek zabitych do rannych” i wydają się „nieproporcjonalne” do szkód widocznych na miejscu.
„Władze w Gazie i Izraelu powinny ujawnić dowody dotyczące pozostałości amunicji oraz inne dostępne im informacje dotyczące eksplozji w szpitalu Al-Ahli, aby umożliwić pełne dochodzenie” – powiedziała Ida Sawyer, dyrektor ds. kryzysów i konfliktów w Human Rights Watch.
Podczas konfliktu między Izraelem a Hamasem zbombardowano szpitale, a wszystkie szpitale w północnej części Strefy Gazy przestały normalnie funkcjonować, chociaż nadal udzielają schronienia niektórym pacjentom, którzy nie byli w stanie uciec, a także osobom wysiedlonym z domów.
Palestyńczycy oskarżają Izrael o obieranie za cel szpitali i szkół, podczas gdy Izrael twierdzi, że Hamas używa zwykłych Gazańczyków jako żywych tarcz, umieszczając obiekty wojskowe w budynkach cywilnych.
Doniesienia Emmy Farge Redakcja: Nick Macfie, Giles Elgood i Alexander Smith
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Dumny organizator. Alkoholowy ninja. Kujon kulinarny. Typowy entuzjasta telewizji. Zapalony czytelnik. Fanatyk niezależnej muzyki”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy