historia rozwojuhistoria rozwoju,
Stosunki dyplomatyczne z Tajwanem stały się gorącym punktem w Ameryce Środkowej, ponieważ Pekin chce pogłębić więzi.
Prezydent Hondurasu Xiomara Castro powiedziała, że chce, aby jej kraj nawiązał formalne stosunki dyplomatyczne z Chinami, co oznaczałoby zakończenie formalnych stosunków z samorządną wyspą Tajwan.
Castro, która podczas kampanii wyborczej w 2021 roku powiedziała, że zmieni stosunki z Pekinem, zanim później ustąpi, napisała na Twitterze we wtorek wieczorem, że poleciła swojemu ministrowi spraw zagranicznych rozpoczęcie procesu uznania Chińskiej Republiki Ludowej.
Napisała, że posunięcie to było „oznaką mojej determinacji do wykonania planu rządu i swobodnego poszerzania granic”.
Według agencji informacyjnej Reuters ministerstwo spraw zagranicznych Tajwanu poinformowało, że jest „w trakcie zrozumienia” sytuacji. Podczas gdy Shiumara nie wspomniała o Tajwanie w swoim tweecie, Chiny nie pozwalają krajom na utrzymywanie oficjalnych stosunków z Tajpej, jeśli uznają Pekin.
Chiny próbują pogłębić więzi z pozostałymi sojusznikami Tajpej, odkąd Tsai Ing-wen została po raz pierwszy wybrana na prezydenta w 2016 r., a kilka krajów, w tym Wyspy Salomona, dokonało zmiany.
W Ameryce Środkowej, regionie, który Stany Zjednoczone od dawna uważały za swoją strefę wpływów, Nikaragua zerwała stosunki dyplomatyczne z Tajwanem w 2021 roku. Jeśli Honduras zmieni się, tylko Belize i Gwatemala formalnie uznają Tajwan, który pozostanie tylko z Tajwanem. 13 oficjalnych sojuszników dyplomatycznych na całym świecie, w porównaniu z 22, gdy Tsai objął urząd.
„Uznanie Tajwanu przez Amerykę Środkową jest dziedzictwem zimnej wojny” – powiedział Al Jazeera Bruno Benetti, doktorant w London School of Economics i ekspert w dziedzinie stosunków chińskich w Ameryce Łacińskiej. Od tego czasu wiele się zmieniło, w tym oszałamiający wzrost gospodarczy Chin. Tajwan od dziesięcioleci jest właściwie bardziej atrakcyjnym partnerem gospodarczym niż Chiny. To starożytna historia, Tajwan nie może konkurować z ogromnym rynkiem Chin”.
Tsai, który jest uważany przez Pekin za „separatystę”, wcześniej oskarżył Chiny o „dyplomację dolarową” w kwestii uznania dyplomatycznego, w wyniku którego Tajpej, oficjalnie znany jako Republika Chińska, został wykluczony z międzynarodowych organów, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia Organizacja. Stowarzyszenie i Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).
„Jeśli chodzi o sojuszników dyplomatycznych, wydaje się, że Tajwan zajmuje dużo czasu”, powiedziała Sana Hashemi, wizytatorka Fundacji Wymiany Tajwan-Azja w Tajpej. „Od 2016 roku misją Chin jest zmniejszenie międzynarodowej przestrzeni Tajwanu i ukaranie Tajwanu”.
Rząd Republiki Chińskiej powstał w Tajpej pod koniec chińskiej wojny domowej w 1949 r., kiedy komuniści utworzyli Chińską Republikę Ludową w Pekinie. Rząd w Pekinie twierdzi, że demokratyczny Tajwan jest jego własnym terytorium, nie ma prawa do stosunków międzypaństwowych i nie wyklucza użycia siły dla osiągnięcia swoich celów.
Will Freeman, pracownik studiów latynoamerykańskich w Council on Foreign Relations w Waszyngtonie, zauważył, że Chiny od dawna budują bliższe więzi z krajami Ameryki Środkowej.
Honduras powiedział w zeszłym miesiącu, że prowadzi rozmowy z Chinami na temat finansowania kolejnego projektu tamy na rzece Patoca.
Castro po objęciu urzędu wycofała się z pomysłu obalenia Tajwanu. W tym sensie ta decyzja jest zaskakująca. — powiedział Freeman. Od lat Chiny pracują nad rozszerzeniem swojej obecności w Ameryce Środkowej, podczas gdy administracje USA — republikańska i demokratyczna — intensywnie współpracują z rządami w regionie w sprawie imigracji, ale tylko sporadycznie w innych kwestiach. Teraz ustawa jest należna z powodu braku wysokiego zainteresowania”.
Manewry o wpływy odbywają się w warunkach narastających napięć między Pekinem a Tajpej i pogarszających się stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Wraz z oddalaniem się krajów Pacyfiku od Tajwanu i podpisaniem przez Wyspy Salomona umowy bezpieczeństwa z Chinami, Stany Zjednoczone zwiększyły swoje zaangażowanie w regionie.
Prezydent USA Joe Biden gościł w zeszłym roku przywódców Pacyfiku w Białym Domu na bezprecedensowym szczycie, który zakończył się hojnymi obietnicami pomocy ze strony USA i zobowiązaniem do walki ze zmianami klimatycznymi – egzystencjalną kwestią dla wielu krajów Pacyfiku. W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone ponownie otworzyły swoją ambasadę na Wyspach Salomona, która została zamknięta w 1993 roku.
Zainteresowanie Chin regionem wywołało również niepokój w sąsiedniej Australii i Nowej Zelandii, a także w krajach Pacyfiku.
W zeszłym tygodniu ustępujący przywódca Sfederowanych Stanów Mikronezji (FSM), jednego z najmniejszych krajów świata, oskarżył Chiny o przekupywanie urzędników i „bezpośrednie groźby” przeciwko jego bezpieczeństwu osobistemu w związku z ich wysiłkami zmierzającymi do zapewnienia kontroli w ramach Tajwanu. .
Panuelo, który opuści urząd w maju, powiedział, że Chiny próbują interweniować w Sfederowanych Stanach Mikronezji, aby upewnić się, że kraj ten sprzymierzy się z Pekinem lub pozostanie neutralny w przypadku wojny z Tajwanem.
Sfederowane Stany Mikronezji, zamieszkane przez prawie 115 000 osób i położone około 2900 km (1800 mil) na północny wschód od Australii, są niezależne, ale otrzymują pomoc finansową i gwarancje obronne od Stanów Zjednoczonych na mocy tzw. umowy o wolnym stowarzyszeniu.
„Dumny organizator. Alkoholowy ninja. Kujon kulinarny. Typowy entuzjasta telewizji. Zapalony czytelnik. Fanatyk niezależnej muzyki”.
More Stories
Japonia: Tajfun Shanshan: Milionom ludzi nakazuje się ewakuować po tym, jak jeden z najsilniejszych tajfunów od dziesięcioleci nawiedzi Japonię
Najnowsze zatonięcie jachtu Bayesiana: żona Mike’a Lyncha „nie chciała opuszczać łodzi bez rodziny”, podczas gdy załoga przechodzi dochodzenie
Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje swoje działania w Gazie po wielokrotnym strzelaniu do pojazdu pomocy