16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Honduras zamierza nawiązać stosunki dyplomatyczne z Chinami |  Wiadomości polityczne

Honduras zamierza nawiązać stosunki dyplomatyczne z Chinami | Wiadomości polityczne

historia rozwoju,

Stosunki dyplomatyczne z Tajwanem stały się gorącym punktem w Ameryce Środkowej, ponieważ Pekin chce pogłębić więzi.

Prezydent Hondurasu Xiomara Castro powiedziała, że ​​chce, aby jej kraj nawiązał formalne stosunki dyplomatyczne z Chinami, co oznaczałoby zakończenie formalnych stosunków z samorządną wyspą Tajwan.

Castro, która podczas kampanii wyborczej w 2021 roku powiedziała, że ​​zmieni stosunki z Pekinem, zanim później ustąpi, napisała na Twitterze we wtorek wieczorem, że poleciła swojemu ministrowi spraw zagranicznych rozpoczęcie procesu uznania Chińskiej Republiki Ludowej.

Napisała, że ​​posunięcie to było „oznaką mojej determinacji do wykonania planu rządu i swobodnego poszerzania granic”.

Według agencji informacyjnej Reuters ministerstwo spraw zagranicznych Tajwanu poinformowało, że jest „w trakcie zrozumienia” sytuacji. Podczas gdy Shiumara nie wspomniała o Tajwanie w swoim tweecie, Chiny nie pozwalają krajom na utrzymywanie oficjalnych stosunków z Tajpej, jeśli uznają Pekin.

Chiny próbują pogłębić więzi z pozostałymi sojusznikami Tajpej, odkąd Tsai Ing-wen została po raz pierwszy wybrana na prezydenta w 2016 r., a kilka krajów, w tym Wyspy Salomona, dokonało zmiany.

W Ameryce Środkowej, regionie, który Stany Zjednoczone od dawna uważały za swoją strefę wpływów, Nikaragua zerwała stosunki dyplomatyczne z Tajwanem w 2021 roku. Jeśli Honduras zmieni się, tylko Belize i Gwatemala formalnie uznają Tajwan, który pozostanie tylko z Tajwanem. 13 oficjalnych sojuszników dyplomatycznych na całym świecie, w porównaniu z 22, gdy Tsai objął urząd.

„Uznanie Tajwanu przez Amerykę Środkową jest dziedzictwem zimnej wojny” – powiedział Al Jazeera Bruno Benetti, doktorant w London School of Economics i ekspert w dziedzinie stosunków chińskich w Ameryce Łacińskiej. Od tego czasu wiele się zmieniło, w tym oszałamiający wzrost gospodarczy Chin. Tajwan od dziesięcioleci jest właściwie bardziej atrakcyjnym partnerem gospodarczym niż Chiny. To starożytna historia, Tajwan nie może konkurować z ogromnym rynkiem Chin”.

READ  Tę uroczą małą wyspę może jednocześnie odwiedzić tylko 400 turystów – oto dlaczego

Tsai, który jest uważany przez Pekin za „separatystę”, wcześniej oskarżył Chiny o „dyplomację dolarową” w kwestii uznania dyplomatycznego, w wyniku którego Tajpej, oficjalnie znany jako Republika Chińska, został wykluczony z międzynarodowych organów, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia Organizacja. Stowarzyszenie i Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

„Jeśli chodzi o sojuszników dyplomatycznych, wydaje się, że Tajwan zajmuje dużo czasu”, powiedziała Sana Hashemi, wizytatorka Fundacji Wymiany Tajwan-Azja w Tajpej. „Od 2016 roku misją Chin jest zmniejszenie międzynarodowej przestrzeni Tajwanu i ukaranie Tajwanu”.

Rząd Republiki Chińskiej powstał w Tajpej pod koniec chińskiej wojny domowej w 1949 r., kiedy komuniści utworzyli Chińską Republikę Ludową w Pekinie. Rząd w Pekinie twierdzi, że demokratyczny Tajwan jest jego własnym terytorium, nie ma prawa do stosunków międzypaństwowych i nie wyklucza użycia siły dla osiągnięcia swoich celów.

Will Freeman, pracownik studiów latynoamerykańskich w Council on Foreign Relations w Waszyngtonie, zauważył, że Chiny od dawna budują bliższe więzi z krajami Ameryki Środkowej.

Honduras powiedział w zeszłym miesiącu, że prowadzi rozmowy z Chinami na temat finansowania kolejnego projektu tamy na rzece Patoca.

Castro po objęciu urzędu wycofała się z pomysłu obalenia Tajwanu. W tym sensie ta decyzja jest zaskakująca. — powiedział Freeman. Od lat Chiny pracują nad rozszerzeniem swojej obecności w Ameryce Środkowej, podczas gdy administracje USA — republikańska i demokratyczna — intensywnie współpracują z rządami w regionie w sprawie imigracji, ale tylko sporadycznie w innych kwestiach. Teraz ustawa jest należna z powodu braku wysokiego zainteresowania”.

Manewry o wpływy odbywają się w warunkach narastających napięć między Pekinem a Tajpej i pogarszających się stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Wraz z oddalaniem się krajów Pacyfiku od Tajwanu i podpisaniem przez Wyspy Salomona umowy bezpieczeństwa z Chinami, Stany Zjednoczone zwiększyły swoje zaangażowanie w regionie.

Prezydent USA Joe Biden gościł w zeszłym roku przywódców Pacyfiku w Białym Domu na bezprecedensowym szczycie, który zakończył się hojnymi obietnicami pomocy ze strony USA i zobowiązaniem do walki ze zmianami klimatycznymi – egzystencjalną kwestią dla wielu krajów Pacyfiku. W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone ponownie otworzyły swoją ambasadę na Wyspach Salomona, która została zamknięta w 1993 roku.

READ  Papież Franciszek prosi o ponowne rozpatrzenie sprawy Rubinka

Zainteresowanie Chin regionem wywołało również niepokój w sąsiedniej Australii i Nowej Zelandii, a także w krajach Pacyfiku.

W zeszłym tygodniu ustępujący przywódca Sfederowanych Stanów Mikronezji (FSM), jednego z najmniejszych krajów świata, oskarżył Chiny o przekupywanie urzędników i „bezpośrednie groźby” przeciwko jego bezpieczeństwu osobistemu w związku z ich wysiłkami zmierzającymi do zapewnienia kontroli w ramach Tajwanu. .

Panuelo, który opuści urząd w maju, powiedział, że Chiny próbują interweniować w Sfederowanych Stanach Mikronezji, aby upewnić się, że kraj ten sprzymierzy się z Pekinem lub pozostanie neutralny w przypadku wojny z Tajwanem.

Sfederowane Stany Mikronezji, zamieszkane przez prawie 115 000 osób i położone około 2900 km (1800 mil) na północny wschód od Australii, są niezależne, ale otrzymują pomoc finansową i gwarancje obronne od Stanów Zjednoczonych na mocy tzw. umowy o wolnym stowarzyszeniu.