21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Hiszpański premier mówi, że Europa może wyciągnąć wnioski z ustawy Bidena, jak obniżyć inflację

Hiszpański premier mówi, że Europa może wyciągnąć wnioski z ustawy Bidena, jak obniżyć inflację

premiera Hiszpanii Pedro Sancheza.

Agencja Anadolu | Agencja Anadolu | Obrazy Getty’ego

DAVOS, Szwajcaria — hiszpański premier Pedro Sanchez powiedział w poniedziałek CNBC, że Unia Europejska może się czegoś nauczyć od Waszyngtonu i jego nowej polityki antyinflacyjnej, mówiąc, że ma nadzieję, że można uniknąć wojny handlowej między obiema stronami.

„Musimy się uczyć” – powiedział Sanchez CNBC, gdy zapytano go o ustawę obniżającą inflację, która, jak mają nadzieję Stany Zjednoczone, sprawi, że będzie to miejsce dla zielonych inwestycji.

„Musimy naprawić niektóre wewnętrzne aspekty naszej polityki przemysłowej, takie jak pomoc państwa, zmniejszyć biurokrację i spróbować wysłać wiadomość przemysłowi na całym świecie, że to Europa i oczywiście Hiszpania, to dobre miejsce na jej lokalizację” – dodał. .

Obszerne ustawodawstwo USA, zatwierdzone przez amerykańskich prawodawców w sierpniu ubiegłego roku, obejmuje Rekordowe 369 miliardów dolarów wydatków na politykę klimatyczną i energetycznąOtrzymał mieszane reakcje z 27 krajów Unii Europejskiej. Komisja Europejska, organ wykonawczy Unii Europejskiej, wcześniej stwierdziła, że ​​tak jest „Poważne obawy” O konstrukcji zachęt finansowych w pakiecie.

Unia Europejska umieściła punkty w amerykańskiej ustawie o inflacji, które jej zdaniem mogą naruszać zasady handlu międzynarodowego. Jednym z największych punktów spornych dla Europejczyków są ulgi podatkowe przyznawane pojazdom elektrycznym wyprodukowanym w Ameryce Północnej. Może to stanowić wyzwanie dla europejskich producentów samochodów skoncentrowanych na pojazdach elektrycznych, takich jak m.in Volkswagena.

Pojawiły się sugestie, że Waszyngton mógłby znaleźć sposób, aby europejskie firmy uzyskały dostęp do tych zielonych dotacji, ale to jeszcze bardziej rozgniewało niektórych europejskich polityków. Na przykład niedawno belgijski premier Alexandre de Croo Oskarżył Stany Zjednoczone o prowadzenie „zaciekłej” kampanii mającej na celu przyciągnięcie firm do swoich brzegów za pomocą tych środków.

„Mam nadzieję, że nie” – powiedział Sanchez zapytany o możliwość wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską.

READ  1 zabity i 36 rannych w eksplozji fajerwerków na rynku w Erewaniu

„Myślę, że potrzebujemy tego dialogu, aby osiągnąć porozumienie” – powiedział.

„Chyba tak [Russia-Ukraine] Wojna pokazuje nam również znaczenie jedności zarówno po stronie obronnej, jak i ekonomicznej w krajach zachodnich”.