30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chińska gospodarka załamała się w zeszłym roku, ponieważ wzrost utknął w martwym punkcie z powodu koronawirusa

Gospodarka Chin odnotowała w ubiegłym roku najgorsze wyniki od dziesięcioleci, ponieważ wzrost zwolnił z powodu kilku blokad Covid-19, po których nastąpiła śmiertelna epidemia w grudniu, która przetoczyła się przez kraj z niezwykłą prędkością.

Dane opublikowane we wtorek pokazały, że Chiny wzrosły o 3 procent w ciągu roku, mniej niż połowę poziomu z 2021 roku i znacznie poniżej celu Pekinu wynoszącego 5,5 procent. Poza 2020 r. był to najbardziej rozczarowujący wynik od 1976 r., kiedy zmarł Mao Zedonga, kiedy gospodarka spadła o 1,6 proc.

7 grudnia, Chiny Wychowany bez ostrzeżenia Jego surowe ograniczenia to „zero Covid” po prawie trzech latach. W ciągu kilku tygodni wirus zainfekował setki milionów ludzi, obciążając oddziały szpitalne i domy pogrzebowe oraz pozostawiając fabryki, biura i restauracje pozbawione pracowników i klientów.

Odwrócenie polityki dokonane przez Xi Jinpinga, najwyższego przywódcę Chin, sparaliżowało gospodarkę w grudniu i wzbudziło nadzieję, że odzyska ona grunt pod koniec tego roku. Czy ma to wielkie znaczenie dla reszty świata. Konsumenci w Chinach są niemal niezbędnym źródłem dochodów zarówno firm krajowych, jak i zagranicznych. Jej fabryki wytwarzają większą część światowej produkcji przemysłowej niż Stany Zjednoczone, Niemcy i Japonia razem wzięte. Komunistyczna Partia Chin polegała na wzroście, aby uzyskać polityczną legitymację.

Pomimo ciosu zadanego przez „zero Covid”, Chiny wydają się rozwijać w zeszłym roku szybciej niż główni konkurenci, tacy jak Stany Zjednoczone, Japonia i Niemcy, których ekonomiści szacują, że w ubiegłym roku wzrosły o mniej niż 2 procent.

W dekadzie poprzedzającej pandemię chińska gospodarka była jedną z najbardziej dynamicznych na świecie, rozwijając się średnio w tempie 7,7 proc. rocznie. Ale w ostatnich trzech miesiącach 2022 roku wzrost zwolnił do 2,9 proc poprzedni kwartał.

Chińscy urzędnicy twierdzą, że gospodarka odbije się po szczycie infekcji. Ponownie pojawiły się korki, a metro w Pekinie i Szanghaju jest coraz bardziej zatłoczone. Sklepy wzdłuż słynnej Szanghaju Nanjing Road, chińskiej Piątej Alei, nie są już puste. Krajowe terminale dużych chińskich lotnisk są oblegane przez pasażerów. Optymizm znajduje odzwierciedlenie w chińskich giełdach, które w ostatnich tygodniach zwyżkowały.

READ  Najświeższe wiadomości z Rosji i wojny na Ukrainie

Ale droga przed nami jest bardzo niejasna. Duża część populacji Chin, zwłaszcza osoby starsze, nie jest w pełni zaszczepiona, co prowadzi do zwiększonego ryzyka zarażenia się nowymi wariantami Covida. Sektor nieruchomości w gospodarce, który zwykle jest głównym motorem bogactwa, jest obciążony ogromnym długiem przedsiębiorstw.

Wielu ekonomistów odpisuje już styczeń, a być może i luty. Ogromna liczba pracowników udała się już do swoich rodzinnych miast, aby świętować Nowy Rok Księżycowy, w wielu przypadkach po raz pierwszy od trzech lat. Nikt nie wie, kiedy wrócą do miast do pracy.

„Dane dotyczące aktywności i zaufania za marzec mogą zacząć pozytywnie zaskakiwać” – powiedziała Louise Law, ekonomistka z Oxford Economics w Singapurze.

Ekonomiczne blizny „Zero Covid” są widoczne w Yiwu, nadrzecznym mieście, niegdyś tętniącym życiem przemysłu lekkiego i rynków hurtowych w południowo-wschodnich Chinach. W wywiadach, które odbyły się w tym miesiącu, prawie tuzin mieszkańców powiedział, że nawet gdy fala przypadków opadła w grudniu, szkody nadal występowały.

Yiwu przetrwał surową 10-dniową blokadę w sierpniu, aby stłumić epidemię wirusa liczącą 500 przypadków, tylko po to, by doświadczyć fali przypadków w połowie grudnia, kiedy zniesiono środki „zero Covid”.

Dziś restauracje są zapełnione tylko w jednej trzeciej, a wiele z nich zostało zamkniętych na stałe. Wiele sklepów było prawie pustych, podczas gdy powinny być pełne ludzi kupujących prezenty przed obchodami Nowego Roku Księżycowego, które mają rozpocząć się w ten weekend.

Yuan Hao, właściciel kwiaciarni nie większej niż duża szafa, powiedział, że w niektórych pobliskich witrynach wiele sklepów zostało otwartych, a następnie szybko zamkniętych w ciągu ostatniego roku. Handlowcy odkryli, że prawie nikt nigdy nie wydawał pieniędzy. Powiedział, że teraz prawie nikt nie kupuje kwiatów na Nowy Rok Księżycowy.

„Wszystkie zarobione przez nas pieniądze zostały wydane i nie ma sposobu, abyśmy mogli zaoszczędzić więcej” – powiedział.

READ  „Biali” pracownicy federalni nie będą obejmować dziedzictwa Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w ramach nowego planu Bidena

Jin Weiying prowadzi sklepową hurtownię, która sprzedaje dekoracje i akcesoria na Nowy Rok Księżycowy. Ale jego klienci – sprzedawcy detaliczni z całych Chin – zamawiają mniejsze dostawy niż zwykle i domagają się dużych rabatów.

„W dawnych czasach normalne było, że klienci zamawiali osiem lub dziesięć pudełek na transakcję, ale teraz zamawiają tylko dwa lub trzy zestawy” – powiedział Jin. „Nawet jeśli sytuacja wróci do normy, opinia publiczna nie ma pieniędzy w swoich rękach”.

Dane krajowe potwierdzają doświadczenia sklepikarzy.

W całym kraju ceny wieprzowiny, która jest punktem kulminacyjnym noworocznych bankietów księżycowych, są niższe niż zwykle o tej porze roku, powiedział Darren Friedrich, dyrektor ds.

Narodowe Biuro Statystyczne ogłosiło również we wtorek, że sprzedaż detaliczna w Chinach spadła w grudniu o 1,8% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2021 r. Aby ożywić wydatki konsumentów, Chiny muszą naprawić swoje zaufanie – trudne zadanie. Rządowy wskaźnik zaufania konsumentów spadł w zeszłym miesiącu do najniższego poziomu od ponad trzech dekad.

Dane z chińskiego banku centralnego pokazały, że rodziny oszczędzały pieniądze podczas blokad, które zmusiły je do pozostania w domu. Ale znaczna część wzrostu dotyczy stałych rachunków depozytowych, które są zamykane na dłuższe okresy czasu. Co więcej, ankieta banku centralnego przeprowadzona wśród deponentów miejskich w zeszłym miesiącu wykazała rekordową liczbę chińskich planów zwiększenia ich oszczędności, co może osłabić konsumpcję przynajmniej w krótkim okresie.

Kolejną trudnością dla decydentów w Pekinie jest spadek popytu zewnętrznego. Wysokie stopy procentowe narzucone przez Rezerwę Federalną USA i inne banki centralne osłabiły ich gospodarki i zmniejszyły apetyt na import z Chin.

Chińscy urzędnicy ogłosili w piątek, że eksport spadł w grudniu o 9,9 proc.

W Yiwu tysiące zagranicznych nabywców odwiedzało rynek hurtowy w celu masowego eksportu. Jednak większość z nich nie mogła przyjechać po zamknięciu granic przez Chiny w marcu 2020 r., kilka miesięcy po wybuchu epidemii. Wielu szukało dostawców gdzie indziej.

READ  Nastoletni mistrz Ukrainy dronów „szczęśliwy, że kogoś zniszczyliśmy”

Jedną z firm posiadających biura sprzedaży na rynku eksportowym Yiwu jest Tian Cheng Glass, która produkuje dzbanki i kubki, głównie dla klientów z Bliskiego Wschodu. Zheng Xiaohong, kierownik sprzedaży detalicznej firmy, powiedział, że przed epidemią sprzedaż Tiancheng wynosiła około 10 milionów dolarów rocznie. Teraz jest ich o połowę mniej.

„W 2019 było znacznie lepiej i wtedy można było spotkać przypadkowych obcokrajowców” – powiedziała, stojąc w opuszczonym straganie na rynku eksportowym, otoczona półkami pokrytymi szklanymi naczyniami. „Więc nie przyszli tutaj”.

Podczas gdy wiele samorządów lokalnych jest głęboko zadłużonych, nowe połączenia między dzielnicami i miastami mogą zwiększyć konkurencyjność Chin. Na przykład Yiwu otworzyło dwie pierwsze linie kolei lekkiej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Rząd krajowy rozpoczął również ratowanie chińskiego sektora nieruchomości za pomocą linii kredytowych z banków państwowych. Budowa niektórych z wielu kompleksów mieszkalnych w kraju została zakończona, ponieważ prace utknęły w martwym punkcie, jak rozległy kompleks w Dongguan, mieście niedaleko Hongkongu, zbudowany przez Evergrande, prawie niewypłacalnego dewelopera.

Szybkość, z jaką Covid ścigał się w całym kraju w ciągu ostatniego miesiąca, była katastrofą dla zdrowia publicznego w Chinach. Niektórzy analitycy uważają, że wyższe wskaźniki infekcji, z wyjątkiem większej liczby epidemii, mogą pomóc w popchnięciu gospodarki do przodu, pozostawiając ogólną populację bardziej odporną na poważne choroby.

Wang Xiongfeng, lat 46, mieszkaniec Yiwu, powiedział, że on i kilka innych osób, które znał w Yiwu, zachorowało w połowie grudnia. Ale w większości wyzdrowiali i wznowili życie bardziej niż przed pandemią.

Pan Wang powiedział, że spodziewa się, że wkrótce do Yiwu przyjedzie więcej zagranicznych nabywców, aby składać zamówienia na eksport, a gospodarka miasta zacznie się ożywiać. Przepowiedział, że „będzie lepiej”.

ja ty Przyczynić się do badań.