Norweska firma zajmująca się elektrolizerami Histar podpisała umowę na dostawę 5MW elektrolizy do polskiej firmy energetycznej Polenergia w ramach projektu H2HubNS.
Projekt będzie zlokalizowany w elektrociepłowni Polenergia Nova Sarzyna w Polsce i obejmie ekologiczną elektrownię wodorową oraz dwie stacje tankowania wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
Główny kontrakt między obiema firmami zostanie podpisany w 2024 roku i obejmuje długoterminową umowę serwisową.
Zgodnie z oświadczeniem firmy, elektrolity PEM firmy HighStar są oparte na Opatentowana konstrukcja O 90% cieńsza membrana niż konkurenci, co oznacza, że mogą wytwarzać o 150% więcej ekologicznego wodoru niż konwencjonalne konstrukcje.
czytałeś
Ontario Power Generation wspiera wdrożenie GE Hitachi SMR w Europie
W drugiej co do wielkości elektrowni szczytowo-pompowej w Polsce planowana jest modernizacja turbiny
Umowa z Polenergią następuje po tym, jak Hystar ogłosił rundę finansowania serii B o wartości 26 milionów dolarów w styczniu 2023 roku. Fundusze zostaną wykorzystane do zwiększenia skali i komercjalizacji technologii i będą pochodzić od inwestorów, takich jak Mitsubishi Corporation i Nippon Steel.
Firma Hystar niedawno otworzyła swoje centrum innowacji w Høvik w Norwegii, które obejmuje własne zaplecze badawczo-rozwojowe oraz laboratoria zaprojektowane w celu optymalizacji procesów produkcji elektrolitycznej.
Do 2020 r Elektrociepłownia Nova Sarcina Wyprodukował około 816 GWh energii elektrycznej i wyprodukował 430 000 GJ ciepła na sprzedaż. Zakład zlokalizowany jest na terenie przemysłowym w bezpośrednim sąsiedztwie zakładów chemicznych CIECH Sarzyna SA, przystosowanym do ogrzewania i elektryczności.
Wodór w Polsce
Jak w nim stwierdzono Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlu, do 2050 roku Polska może stać się jednym z najbardziej konkurencyjnych producentów zielonego wodoru w UE. Chociaż wykorzystanie wodoru w transporcie i paliwie w kraju jest nadal ograniczone, Polska może stać się bardziej konkurencyjnym producentem zielonego wodoru w następnej dekadzie ze względu na uwarunkowania gospodarcze i polityczne, wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
W listopadzie 2021 roku rząd to zaakceptował Polska Strategia WodorowaOkreśla plan działania w obszarze technologii wodorowych, którego celem jest zapewnienie konkurencyjności kraju przy jednoczesnym przyspieszeniu dekarbonizacji.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com