20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

UE pozywa Polskę za grupę „rosyjskich wpływów”.

UE pozywa Polskę za grupę „rosyjskich wpływów”.

Prezydent RP Andrzej Duda. plik. | Źródło zdjęcia: Reuters

Komisja Europejska wszczęła 7 czerwca postępowanie prawne przeciwko Polsce w związku z utworzeniem kontrowersyjnego organu do zbadania „rosyjskich wpływów”.

Ogłoszenie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego nastąpiło pomimo tego, że prezydent Polski Andrzej Duda w zeszłym tygodniu zapowiedział, że zaproponuje zmianę ustawy o grupie po krytyce ze strony władzy wykonawczej UE i Stanów Zjednoczonych.

Wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrowskis powiedział, że komisja zgodziła się na wszczęcie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, wysyłając do Warszawy oficjalne powiadomienie.

Polska — sąsiad i wierny sojusznik Ukrainy walczącej z rosyjską agresją — powołała panel, którego celem jest przesłuchanie obywateli, którzy ulegli rosyjskim wpływom.

Zgodnie z ustawą podpisaną przez Dudę w zeszłym tygodniu, osoby uznane za winne mogą otrzymać na 10 lat zakaz zajmowania stanowisk publicznych związanych z pieniędzmi publicznymi i informacjami poufnymi.

Krytycy przekonują jednak, że środek wprowadzony przez rządzących konserwatystów na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi zostanie wykorzystany do wymierzenia w lidera opozycji Donalda Tuska.

Jego partia posunęła się tak daleko, że nazwała to „Legs Dusk” lub Dusk Law ze względu na wątpliwe intencje.

Unia Europejska powiedziała we wtorek, że ma „szczególne obawy” w stosunku do grupy, podczas gdy Stany Zjednoczone stwierdziły, że ustawa „może zostać wykorzystana do zablokowania kandydatury polityków opozycji”.

Duda powiedział w piątek, że złożył poprawkę znoszącą kary.

Zamiast tego komisja wyda oświadczenie wskazujące, że osoba ta uległa rosyjskim wpływom i nie można jej zagwarantować należytego działania w interesie publicznym.

Duda, sprzymierzony z rządzącymi konserwatystami, zaproponował też powołanie zespołu ekspertów zamiast posłów czy senatorów.

Zwrócił się do parlamentu o jak najszybsze przyjęcie jego poprawki.

READ  Kijów podaje, że przez nieograniczone przejście Ukraina-Polska przejeżdża około 100 ciężarówek

Rządzący w Polsce konserwatyści są w konflikcie z Brukselą od czasu dojścia do władzy w 2015 r., a Warszawa nie przestrzega w pełni prawa UE, zwłaszcza w zakresie sądownictwa.

Tusk, były polski premier i przewodniczący Rady Europejskiej, jest głównym pretendentem do rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z wyborami zaplanowanymi jeszcze w tym roku.

Lider centrowej opozycji Platformy Obywatelskiej (PO) zgromadził w ubiegłym tygodniu pół miliona demonstrantów w Warszawie w jednej z największych demonstracji antyrządowych od upadku komunizmu 30 lat temu.