19 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Haniebny czyn”: Rosja obiecuje twardą reakcję po tym, jak Polska „przejmie” jej szkołę dyplomatyczną w Warszawie

„Haniebny czyn”: Rosja obiecuje twardą reakcję po tym, jak Polska „przejmie” jej szkołę dyplomatyczną w Warszawie

Moskwa,Zaktualizowano: kwiecień 30, 2023 06:54 IST

Według Reutera: Rosja obiecała w sobotę zdecydowaną odpowiedź na to, co uznała za nielegalne zajęcie przez Polskę jej szkoły dyplomatycznej w Warszawie, co jest rażącym naruszeniem Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

Polski państwowy kanał informacyjny TVP Info informował wcześniej, że w sobotę rano przed szkołą ambasady rosyjskiej przy ul. Kieleckiej w Warszawie pojawiła się policja.

Zapytany o incydent rzecznik polskiego MSZ powiedział Reuterowi, że budynek, w którym znajduje się szkoła dyplomatyczna, należy do państwa polskiego.

Rosyjskie MSZ poinformowało w oświadczeniu, że polskie władze naruszyły teren szkoły dyplomatycznej.

„Uważamy ten ostatni akt wrogości ze strony polskich władz za rażące naruszenie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r.

Czytaj więcej | Najbardziej prowokacyjny: „wygięty” posąg anioła wywołuje poruszenie w mieście na południu Włoch

„Tak nikczemne posunięcie Warszawy poza ramy cywilizowanych stosunków międzypaństwowych nie pozostanie bez poważnej reakcji i konsekwencji dla polskich władz i polskich interesów w Rosji” – napisano.

Rosyjska komisja śledcza zapowiedziała późną sobotę, że wyda „ocenę prawną” „zajęcia” aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, ale nie podała dalszych szczegółów.

Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina powiedział agencji Reuters, że Rosja ma prawo do protestu, ale Polska działa zgodnie z prawem.

„Nasza opinia, potwierdzona przez sądy, jest taka, że ​​ta własność należy do państwa polskiego i została bezprawnie przejęta przez Rosję” – powiedział.

Siergiej Andriejew, ambasador Moskwy w Polsce, powiedział rosyjskim państwowym agencjom informacyjnym, że budynek, w którym mieści się szkoła dyplomatyczna, jest budynkiem dyplomatycznym i polskie władze nie mają prawa go zająć.

Napięte już stosunki między obydwoma krajami zostały dodatkowo napięte przez wojnę na Ukrainie, gdzie Warszawa jest jednym z najzagorzalszych sojuszników Kijowa, odgrywając wiodącą rolę w przekonywaniu sojuszników do dostarczania ciężkiej broni.

READ  Bezrobocie w Polsce jest najniższe od 1990 r.

Ambasador Rosji Andriej powiedział na początku tego tygodnia, że ​​polscy prokuratorzy przejęli znaczną sumę pieniędzy z zamrożonych kont bankowych rosyjskiej ambasady i misji handlowej.

W marcu 2022 r. Polska zapowiedziała wydalenie 45 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o pracę dla moskiewskich służb wywiadowczych.

Czytaj więcej | Diaspora indyjska w Australii potępiła gwałciciela 5 koreańskich kobiet

Czytaj więcej | Holenderski sąd nakazał zatrzymanie dawcy nasienia, który spłodził 550 dzieci