19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Handel w Chinach niespodziewanie kurczy się, gdy koronawirus hamuje i globalny popyt spada

Handel w Chinach niespodziewanie kurczy się, gdy koronawirus hamuje i globalny popyt spada

  • Październik Chiński eksport i import niespodziewanie się kurczą
  • Słabe dane to kolejny cios w słabnącą gospodarkę
  • Ryzyko globalnej recesji, ograniczenie COVID w Chinach zaciemnia oczekiwania
  • Analitycy spodziewają się dalszego osłabienia eksportu i importu

PEKIN (Reuters) – Chiński eksport i import niespodziewanie skurczył się w październiku, pierwszy równoczesny spadek od maja 2020 r., ponieważ doskonała burza ograniczeń Covid w kraju i globalna recesja zagroziły popytowi i przyćmiły perspektywy słabnącej gospodarki.

Ponure dane podkreślają wyzwanie, przed którym stoją chińscy decydenci, którzy naciskają na środki zapobiegające epidemii i próbują przetrwać szeroką presję ze strony rosnącej inflacji, gwałtownych podwyżek globalnych stóp procentowych i globalnego spowolnienia.

Oficjalne dane z poniedziałku pokazały, że dostawy z października skurczyły się o 0,3% w porównaniu z rokiem poprzednim, gwałtowny zwrot po wzroście o 5,7% we wrześniu i znacznie poniżej oczekiwań analityków na wzrost o 4,3%. To był najgorszy występ od maja 2020 roku.

Dane sugerują, że popyt pozostaje ogólnie słaby, a analitycy ostrzegają, że w nadchodzących kwartałach eksporterzy będą coraz bardziej ponuro, co wywrze dalszą presję na krajowy sektor produkcyjny i drugą co do wielkości gospodarkę na świecie, zmagającą się z trwającymi ograniczeniami COVID-19 i przedłużającą się słabością nieruchomości.

Chińscy eksporterzy nie byli nawet w stanie wykorzystać przedłużającej się słabości juana od kwietnia i głównego sezonu zakupowego pod koniec roku, co wskazuje na rosnącą presję na konsumentów i przedsiębiorstwa na całym świecie.

W poniedziałek juan spadł o 0,4% od najwyższego poziomu od ponad tygodnia w stosunku do dolara osiągniętego w poprzedniej sesji, ponieważ słabe dane handlowe zabolały, a Pekin zobowiązał się do kontynuowania swojej twardej strategii zwalczania wschodzącego koronawirusa.

„Słaby wzrost eksportu prawdopodobnie odzwierciedla zarówno słaby popyt zewnętrzny, jak i zakłócenia podaży spowodowane wybuchem COVID” – powiedział Zhiwei Zhang, główny ekonomista w Pinpoint Asset Management, powołując się na zakłócenia COVID w fabryce Foxconn, głównym dostawcy Apple. przykład. .

READ  Rosyjski myśliwiec rozbija się po starcie na Krymie

Firma Apple (AAPL.O) Powiedział, że spodziewa się niższych niż oczekiwano dostaw wysokiej klasy modeli iPhone’a 14 po dużej obniżce produkcji w dotkniętej wirusem fabryce w Zhengzhou.

„Patrząc w przyszłość, wierzymy, że eksport będzie dalej spadał w nadchodzących kwartałach… Wierzymy, że silne zacieśnienie fiskalne i wycofanie realnych dochodów z rosnącej inflacji popchnie światową gospodarkę w recesję w przyszłym roku”, powiedział Zichun Huang, ekonomista Współ. Ekonomia kapitału.

Wzrost eksportu samochodów pod względem wolumenu również gwałtownie zwolnił do 60% rok do roku, z 106% we wrześniu, zgodnie z obliczeniami Reutersa opartymi na danych celnych, odzwierciedlając przejście od popytu na towary do usług w głównych gospodarkach.

Całkowity eksport na główne rynki Chin, czyli Stany Zjednoczone i Unię Europejską, również spadł w październiku, spadając odpowiednio o 12,6% i 9% rok do roku.

Grafika Reutera

Wzrost Humber dla tekstyliów domowych

Prawie trzy lata po wybuchu epidemii Chiny przestrzegały ścisłej polityki powstrzymywania wirusa COVID-19, co spowodowało ogromne straty gospodarcze i spowodowało powszechną frustrację i zmęczenie.

Słabe październikowe dane dotyczące fabryk i handlu wskazywały, że w ostatnim kwartale 2022 r. gospodarka starała się wyjść z błota, po tym, jak w trzecim kwartale donosiła o szybszym niż oczekiwano ożywieniu.

Wojna ukraińska, która i tak już teraz podsyciła wysokie wskaźniki inflacji na świecie, zaostrzyła napięcia geopolityczne i jeszcze bardziej osłabiła działalność gospodarczą.

Chińscy decydenci obiecali w zeszłym tygodniu priorytetowe potraktowanie wzrostu gospodarczego i kontynuowanie reform, łagodząc obawy, że ideologia może mieć pierwszeństwo, ponieważ prezydent Xi Jinping rozpoczyna nową kadencję przywódczą, a kłopotliwe blokady są kontynuowane bez wyraźnej strategii wyjścia.

Zimny ​​popyt krajowy, częściowo dotknięty nowymi ograniczeniami koronawirusa i blokadami w październiku, zaszkodził importerom.

Przesyłki przychodzące spadły o 0,7% z 0,3% wzrostu we wrześniu, mniej niż oczekiwany wzrost o 0,1%, co oznacza najsłabszy wynik od sierpnia 2020 r.

READ  Wszystko, co wiemy o polowaniu na napastnika z Clapham

Zwrócono również uwagę na ostry wpływ na popyt spowodowany rygorystycznymi środkami epidemiologicznymi i spadkiem własności w szerokim zakresie chińskiego importu; Zakupy soi spadły w zeszłym miesiącu do najniższego poziomu od ośmiu lat, podczas gdy import miedzi i węgla spadł po osiągnięciu we wrześniu najwyższego poziomu od 10 miesięcy.

Analitycy twierdzą, że oprócz globalnego spowolnienia, słaba konsumpcja krajowa będzie od pewnego czasu wywierać większą presję na chińską gospodarkę.

„Niewystarczający popyt wewnętrzny jest główną przeszkodą dla krótkoterminowego ożywienia i długoterminowej ścieżki wzrostu w Chinach”, powiedział Bruce Pang, główny ekonomista Jones Lang LaSalle.

(Raportowanie Elaine Zhang i Ryana Wu) Montaż przez Shree Navaratnam

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.