24 maja, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Fińscy przywódcy powiedzieli, że Finlandia powinna „bezzwłocznie” ubiegać się o członkostwo w NATO

Fińscy przywódcy powiedzieli, że Finlandia powinna „bezzwłocznie” ubiegać się o członkostwo w NATO

  • Finlandia i Szwecja awansują w „nadchodzących dniach” – źródła
  • Oczekuje się, że członkostwo nastąpi szybko
  • Fińska opinia publiczna zdenerwowała wojnę na Ukrainie
  • Kraje bałtyckie witają ogłoszenie

HELSINKI (Reuters) – Fiński prezydent Sauli Niinisto i premier Sanna Marin oświadczyli w czwartek, że Finlandia powinna „niezwłocznie” złożyć wniosek o przystąpienie do sojuszu wojskowego NATO, co stanowi istotną zmianę polityki spowodowaną inwazją Rosji na Ukrainę.

Finlandia, która dzieli 1300 km (810 mil) granicę z Rosją o trudnej przeszłości, stopniowo wzmacniała swoją współpracę z NATO jako partnerem od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Jednak aż do rosyjskiej inwazji na Ukrainę państwo skandynawskie nie przyłączało się, aby utrzymywać przyjazne stosunki ze swoim wschodnim sąsiadem. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Finlandia musi bezzwłocznie ubiegać się o członkostwo w NATO” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu Niinistö i Marin.

„Mamy nadzieję, że krajowe kroki, które są nadal niezbędne do podjęcia tej decyzji, zostaną podjęte szybko w ciągu najbliższych kilku dni” – dodał.

Pięciu dyplomatów i urzędników powiedziało Reuterowi przed fińskim ogłoszeniem, że sojusznicy NATO oczekują, że Finlandia i Szwecja złożą wniosek o przystąpienie do sojuszu w nadchodzących dniach, a członkostwo zostanie przyznane szybko. Czytaj więcej

Państwa bałtyckie, dawniej rządzone przez Moskwę, a obecnie będące członkami NATO, z zadowoleniem przyjęły deklarację Finlandii.

„Finlandia zdecydowała się przystąpić do sojuszu. NATO ma się wzmocnić. Bałtyk wkrótce stanie się bezpieczniejszy” – powiedział litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.

Pogląd Finów na NATO szybko się zmienił, odkąd Rosja rozpoczęła tak zwaną „operację specjalną” na Ukrainie.

Fińskie publiczne poparcie dla przystąpienia do NATO wzrosło w ostatnich miesiącach do rekordowych poziomów, a sondaż przeprowadzony przez publiczną telewizję YLE pokazał, że 76% Finów jest za, a tylko 12% przeciw, podczas gdy poparcie dla członkostwa przez lata utrzymywało się na poziomie zaledwie około 25% przed wojną na Ukrainie.

READ  Rosja i Ukraina na żywo: Putin broni swojej wojny

Podczas gdy brak sojuszu wojskowego od dawna zadowala wielu Finów jako sposób na uniknięcie konfliktów, rosyjska inwazja na suwerenną Ukrainę skłoniła coraz większą liczbę Finów do postrzegania przyjaznych stosunków z Rosją jako pustych słów.

Los Ukrainy był szczególnie niepokojący dla Finlandii, która toczyła dwie wojny z Rosją w latach 1939-1944, odpierając próbę inwazji, ale tracąc około 10% swojego terytorium w późniejszym porozumieniu pokojowym.

Szybki zwrot Finlandii do NATO prawdopodobnie pójdzie w parze z sąsiednią Szwecją.

Oczekuje się, że rządząca w Szwecji Partia Socjaldemokratyczna zdecyduje w niedzielę, czy odrzucić dziesięciolecia sprzeciwu wobec członkostwa w NATO, co prawie na pewno doprowadziłoby do tego, że Szwecja zostałaby również poproszona o przyłączenie się do sojuszu 30 państw. Czytaj więcej

Rosja wielokrotnie ostrzegała oba kraje przed przystąpieniem do sojuszu. Niedawno, 12 marca, Departament Stanu powiedział, że „jeśli tak się stanie, nastąpią poważne konsekwencje militarne i polityczne”.

Szybkość fińskiej decyzji o awansie była dla wielu zaskoczeniem, ponieważ większość dyskusji politycznych odbywała się za kulisami w obawie przed rosyjską reakcją.

W marcu fiński rząd rozpoczął przegląd polityki bezpieczeństwa, aw kwietniu przedłożył parlamentowi raport do dyskusji, a także przeprowadził rozmowy ze wszystkimi grupami parlamentarnymi w celu uzyskania poparcia dla decyzji o przystąpieniu do traktatu.

Równolegle do procesu wewnętrznego prezydent i premier Finlandii odbył tournée po krajach NATO, aby zdobyć ich poparcie dla członkostwa Finlandii.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział wcześniej, że możliwe będzie umożliwienie przystąpienia Finlandii i Szwecji „bardzo szybko”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże autorstwa Anne Curanen i Essie Leto, napisane przez Anne Curanen i Gladys Fuchs, montaż przez Justinę Pollack i Angusa McSwana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział CNN, że Rosja popełniła „wpadki” w inwazji na Ukrainę