20 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Hamas odrzuca najnowszą izraelską propozycję dotyczącą umowy o zakładnikach

Hamas odrzuca najnowszą izraelską propozycję dotyczącą umowy o zakładnikach

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Hamas oświadczył we wtorek, że najnowsza izraelska propozycja dotycząca rozmów w sprawie zakładników nie spełnia żadnego z jego żądań, po tym jak wyżsi urzędnicy izraelscy stwierdzili, że w długotrwałych negocjacjach poczyniono postępy.

Propozycję tę przedstawiono Hamasowi w weekend podczas ostatniej rundy rozmów, w których pośredniczyły Egipt, Katar i Stany Zjednoczone, w sprawie porozumienia, które uwolni pozostałych zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Gazie w zamian za rozejm i uwolnienie setek Palestyńczyków. więźniowie. Z izraelskich więzień.

„ [Israeli] W oświadczeniu wydanym wcześnie rano Hamas stwierdził, że stanowisko Hamasu pozostaje uparte i nie stanowi odpowiedzi na żadne żądania naszego narodu ani nasz opór.

Dodał: „Niemniej jednak kierownictwo ruchu analizuje przedłożoną propozycję z całą odpowiedzialnością krajową i poinformuje mediatorów o odpowiedzi, gdy tylko będzie ona gotowa”.

Osoby zaznajomione z sytuacją stwierdziły, że chociaż w ostatnich dyskusjach poczyniono pewne postępy, nadal pozostają główne punkty sporne, przy czym Izrael odrzuca żądania Hamasu, aby jakiekolwiek porozumienie ostatecznie doprowadziło do trwałego zawieszenia broni i umożliwiło ludności cywilnej swobodny powrót na północ Gazy. Gaza.

Izraelski urzędnik powiedział, że Izrael nie jest gotowy pozwolić nikomu powiązanemu z Hamasem na powrót do północnej Strefy Gazy.

Izrael wcześniej proponował, że pozwoli około 60 000 mieszkańców Gazy na powrót na północ, ale urzędnik powiedział, że Izrael jest gotowy wykazać się „bardziej elastycznym, jeśli zobaczy pewną elastyczność z drugiej strony”. Urzędnik dodał, że każdy, kto wróci, będzie musiał przejść kontrolę bezpieczeństwa.

Oświadczenie Hamasu nadeszło po optymistycznych oświadczeniach izraelskich urzędników, w których minister spraw zagranicznych Israel Katz i minister obrony Yoav Galant stwierdzili, że w ostatnich rozmowach w Kairze poczyniono postępy.

„Jeśli wszystko się ułoży, duża liczba zakładników powróci do swoich domów i wszyscy będą wracać etapami” – powiedział w poniedziałek Katz. Powiedział także, że jest „większym optymistą ode mnie, ale nie możemy obiecać niczego, gdy mamy do czynienia z Hamasem”.

READ  Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Gallant powiedział, że Izrael ma szansę zwrócić zakładników, ale będzie to wymagało „trudnych decyzji”.

Hamas wziął około 250 zakładników podczas ataku 7 października, który doprowadził do wybuchu wojny w Gazie. Około 110 z nich zostało zwolnionych na mocy porozumienia wynegocjowanego przez Katar w zamian za uwolnienie około 240 więźniów palestyńskich podczas krótkiego rozejmu w zeszłym roku.

Od tego czasu mediatorzy próbują wynegocjować nowe porozumienie, które zapewni uwolnienie pozostałych 133 zakładników – w tym niektórych, których Izrael uważa za zmarłych – którzy nadal przetrzymywani są w Gazie.

Niedawne rozmowy skupiały się na wieloetapowym porozumieniu, którego pierwsza część obejmuje uwolnienie około 40 zakładników w zamian za uwolnienie setek więźniów palestyńskich oraz sześciotygodniowe zawieszenie broni.

Oczekuje się, że izraelski gabinet wojenny i mały gabinet omówią we wtorek negocjacje w sprawie zakładników.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w poniedziałek, że widział rozmowy, które odbyły się w Kairze i że Izrael pracuje nad powrotem zakładników do ojczyzny.

Ale nalegał także, aby Izrael przeprowadził atak na Rafah, miasto w południowej Gazie, w którym mieszka ponad milion ludzi, którzy uciekli przed walką w innym miejscu Strefy Gazy. Netanjahu powiedział, że ustalono datę operacji, ale nie wdawał się w dalsze szczegóły.